Štefan Rosina zvesil prilbu z klinca

Štvrtok, 31 marec 2016

Po dvojročnej prestávke sa slovenský automobilový pretekár Štefan Rosina vracia na medzinárodnú pretekársku scénu. Vstupuje do jedného z najuznávanejšieho európskeho seriálu najsilnejších kapotovaných automobilov GT3 – Blancpain GT Series, do jeho šprintovej odnože Blancpain Sprint Series.

Štefan Rosina
Štefan Rosina a jeho nové športové náradie: zelené Lamborghini Huracán GT3

Tu ho čaká päť pretekárskych víkendov, zakaždým dva hodinové preteky, ktorých súčasťou je povinná výmena jazdcov. Rosinovým partnerom v tíme Grasser bude známy holandský jazdec Jeroen Bleekemolen, dnes už veterán tejto kategórie. Spolu osedlajú zelené Lamborghini Huracán GT3.

Rakúsky Grasser Racing Team (GRT) je zároveň továrenským tímom tejto známej talianskej značky. Sezóna začína už budúci víkend v talianskom Misane. Ďalšie podujatia sú na programe 6. až 8. mája na okruhu Brands Hatch (V. Brit.), 1. až 3. júla na Nürburgringu (Nem.), 26. až 28. augusta na Hungaroringu (Maď.) a posledné piate 30. septembra až 2. októbra v Barcelone (Špan.).

Štefan Rosina (28 r.) sa svojimi úspechmi výrazne zapísal do histórie slovenského motoristického športu. Rodák z Púchova je jediným Slovákom, ktorému sa podarilo stáť na pódiu oficiálnych majstrovstiev sveta FIA (GT1). Vyhral tiež prestížne preteky FIA GT Series a pravidelne bral body aj na cestných pretekoch seriálu Porsche Supercup.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.