Surtees radil Alonsovi ako vyhrať v Spa

Štvrtok, 25 august 2011

John Surtees je mimoriadny typ motocyklového a automobilového pretekára, keď okrem štyroch titulov majstra sveta v najsilnejšej triede cestných motocyklov do 500 cm³ v rokoch 1956 a 1958-60 sa stal v roku 1964 majstrom sveta aj na štyroch kolesách formuly 1. Je jediným pretekárom v histórii, ktorý získal tituly na dvoch i štyroch kolesách. V tomto roku sa John Surtees dožil 77 rokov a stále patrí k aktívnym pozorovateľom diania v motoristickom športe.

Surtees a Alonso
John Surtees a Fernando Alonso, bývalý a nedávny majster sveta za volantom Ferrari

Dvaja legendárni piloti Scuderie Ferrari, Fernando Alonso a John Surtees sa na stretnutí, ktoré zorganizovala spoločnosť Shell, podelili pred nedeľňajšími pretekmi na okruhu Spa-Francorchamps o svoje skúsenosti s týmto okruhom.

Obaja piloti, bývalý i súčasný, sa zhodli na tom, že Spa je jedinečný okruh, na ktorom si každý pilot želá vyhrať. Johnovi Surteesovi sa to podarilo s Ferrari 312 F1-66 za hustého dažďa v roku 1966. Fernando Alonso na svoje víťazstvo v Spa, známom svojimi zákrutami Eau Rouge, Blanchimont alebo La Source, zatiaľ len čaká.

Fernando Alonso, najmladší dvojnásobný majster sveta F1 a víťaz 27 Veľkých cien, o Spa hovorí: "Sú tu aj pomalé aj rýchle zákruty, veľké prevýšenia. Myslím si, že Spa je v súčasnosti najkomplexnejším okruhom." A John Surtees, ambasádor značky Shell a jediný majster sveta na dvoch aj štyroch kolesách k tomu dodáva: "Okruh v Spa bol vždy veľmi výnimočný."

Popri dlhých rovinkách a rýchlych zákrutách je Spa známe aj svojim nevyspytateľným počasím, ktoré sa môže značne líšiť v jednotlivých častiach okruhu. Na jednej časti môže pršať a na druhej byť sucho. "Odštartujete a nemôžete si byť istí tým, čo vás vlastne čaká. Myslím, že práve to je charakter Spa," hovorí Surtees.

A napriek tomu, že je medzi týmito legendami generačný rozdiel, v jednom sa Alonso a Surtees zhodnú – na zvláštnom pocite, keď pretekajú v Spa. "Zvíťaziť na tratiach ako je Spa alebo Monaco je niečo mimoriadne. Všetci chceme vyhrať každé preteky, ale na týchto okruhoch do toho dávame ešte niečo viac, pretože cítime, že je to jedinečný víkend," argumentuje Alonso. A Surtees dodáva: "Keď prechádzate všetkými zákrutami v Spa, cítite isté uspokojenie. A keď prejdete cieľom, je to bonus."

Od roku 1952 slávili Scuderia Ferrari a Shell spoločne v Spa celkom 12 triumfov. Pribudne počas najbližšieho víkendu ďalší?

Autor: jGold
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.