Svetové WTCC premiérovo na Slovensku

Štvrtok, 09 február 2012

Pretekárskemu okruhu Slovakia Ring pri Orechovej Potôni sa dostalo významnej pocty, keď Medzinárodná automobilová federácia FIA ho zaradila do seriálu majstrovstiev sveta cestovných automobilov WTCC (World Touring Car Championship). Preteky sa uskutočnia 29. apríla ako 7. a 8. podujatie 24. dielneho seriálu.

WTCC na Slovensku
Svetový šampionát cestovných automobilov zavíta premiérovo na Slovakia Ring

Zaradenie Slovakia Ringu do kalendára šampionátu sa stalo po tom, čo vypadlo argentínske podujatia. Po formuly 1, svetovom šampionáte rallye WRC a ďalších podujatiach sú preteky šampionátu WTCC ďalším seriálom, ktorý organizuje FIA.

Prominentnými jazdcami seriálu WTCC sú okrem iných Francúz a úradujúci majster sveta Yvan Muller, Gabriele Tarquini, Tiago Monteiro a ďalší, poslední dvaja bývalí jazdci formuly 1. Automobily seriálu WTCC používajú turbomotory s objemom 1,6 litra.

Promotér šampionátu WTCC Marcello Lotti k zaradeniu Slovakia Ring do tohtoročného kalendára povedal: "Sme radi, že môžeme priniesť WTCC po prvýkrát aj na Slovensko. Slovakia Ring je náročná trať s modernou infraštruktúrou a je len 170 km od Hungaroringu, kde seriál pokračuje o týždeň neskôr."

Riaditeľ Slovakia Ringu Tomáš Vranka: "Sme hrdí, že môžeme u nás privítať WTCC, ako jeden z najdôležitejších svetových šampionátov. Je to pre náš okruh skvelá príležitosť, ako sa prezentovať pred medzinárodnou motoristickou verejnosťou a predstaviť celému svetu našu krajinu.

Kalendár WTCC 2012:
11. marec – Monza (Taliansko)
1. apríl – Valencia (Španielsko)
15. apríl – Marakeš (Maroko)
29. apríl – Slovakia Ring (Slovensko)
6. máj – Hungaroring (Maďarsko)
20. máj – Salzburgring (Rakúsko)
3. jún – Estoril (Portugalsko)
22. júl – Curitiba (Brazília)
23. september – Sonoma (USA)
21. október – Suzuka (Japonsko)
4. november – Šanghaj (Čína)
18. november – Macau (Macau)

Autor: J. Goldberger
Foto: Slovakia Ring
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."