Svetové WTCC premiérovo na Slovensku

Štvrtok, 09 február 2012

Pretekárskemu okruhu Slovakia Ring pri Orechovej Potôni sa dostalo významnej pocty, keď Medzinárodná automobilová federácia FIA ho zaradila do seriálu majstrovstiev sveta cestovných automobilov WTCC (World Touring Car Championship). Preteky sa uskutočnia 29. apríla ako 7. a 8. podujatie 24. dielneho seriálu.

WTCC na Slovensku
Svetový šampionát cestovných automobilov zavíta premiérovo na Slovakia Ring

Zaradenie Slovakia Ringu do kalendára šampionátu sa stalo po tom, čo vypadlo argentínske podujatia. Po formuly 1, svetovom šampionáte rallye WRC a ďalších podujatiach sú preteky šampionátu WTCC ďalším seriálom, ktorý organizuje FIA.

Prominentnými jazdcami seriálu WTCC sú okrem iných Francúz a úradujúci majster sveta Yvan Muller, Gabriele Tarquini, Tiago Monteiro a ďalší, poslední dvaja bývalí jazdci formuly 1. Automobily seriálu WTCC používajú turbomotory s objemom 1,6 litra.

Promotér šampionátu WTCC Marcello Lotti k zaradeniu Slovakia Ring do tohtoročného kalendára povedal: "Sme radi, že môžeme priniesť WTCC po prvýkrát aj na Slovensko. Slovakia Ring je náročná trať s modernou infraštruktúrou a je len 170 km od Hungaroringu, kde seriál pokračuje o týždeň neskôr."

Riaditeľ Slovakia Ringu Tomáš Vranka: "Sme hrdí, že môžeme u nás privítať WTCC, ako jeden z najdôležitejších svetových šampionátov. Je to pre náš okruh skvelá príležitosť, ako sa prezentovať pred medzinárodnou motoristickou verejnosťou a predstaviť celému svetu našu krajinu.

Kalendár WTCC 2012:
11. marec – Monza (Taliansko)
1. apríl – Valencia (Španielsko)
15. apríl – Marakeš (Maroko)
29. apríl – Slovakia Ring (Slovensko)
6. máj – Hungaroring (Maďarsko)
20. máj – Salzburgring (Rakúsko)
3. jún – Estoril (Portugalsko)
22. júl – Curitiba (Brazília)
23. september – Sonoma (USA)
21. október – Suzuka (Japonsko)
4. november – Šanghaj (Čína)
18. november – Macau (Macau)

Autor: J. Goldberger
Foto: Slovakia Ring
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.