Tomáš Svitok: S novým tímom na 24hodinovky

Štvrtok, 06 marec 2014

Slovenský motocyklový pretekár Tomáš Svitok sa po štyroch rokoch pôsobenia vo Svetovom pohári triedy Superstock 1000 predstaví vo vytrvalostných majstrovstvách sveta (Endurance World Championship) so slovenským tímom Maco Racing, ktorý vlani v tomto seriáli vybojoval vynikajúce siedme miesto v konečnom hodnotení svetového šampionátu.

1 Tomáš Svitok
Motocyklový pretekár Tomáš Svitok po rokoch v majstrovstvách sveta Superstock presedláva na 24hodinové vytrvalostné preteky Endurance World Championship

Príchod slovenského pretekára do slovenského tímu je dobrou správou pre jeho fanúšikov. Tomáša však čaká náročná príprava, veď v majstrovstvách sveta sa naostro predstaví hneď na náročných 24-hodinových pretekoch Bol d'Or na francúzskom okruhu Magny Cours. Pozná ho síce zo svetového pohára, ale skúsenosti s nočnou jazdou na pretekoch nemá. Navyše s viac hodín trvajúcim nasadením, kedy sa na motocykli striedajú len traja jazdci, bude preňho nové.

"Po skončení vlaňajšej sezóny to vyzeralo tak, že sa v roku 2014 na pretekárskom okruhu neukážem. Po rokovaniach s Martinom Kuzmom a partnermi sa nám nakoniec podarilo zvládnuť situáciu tak, že budem štartovať v majstrovstvách sveta. Moje pôsobenie vo svetovom pohári a v tíme SK Energy teda končí a chcem vyjadriť vďačnosť pánovi Ľubovi Gréčovi a celému tímu za krásne štyri roky. Teraz sa teším na novú spoluprácu s tímom Maco Racing. Vytrvalostné 24hodinové preteky sú pre mňa veľkou výzvou," zhodnotil posledné udalosti Tomáš Svitok.

"Do nášho tímu opäť prichádza slovenský pretekár. Pre Tomáša to nebude jednoduché, s vytrvalostnými pretekmi nemá žiadne skúsenosti, ale za roky pôsobenia vo svetovom pohári triedy Superstock 1000 spoznal množstvo okruhov, jazdil na rôznych typoch motocyklov, nazbieral mnoho skúseností a má predpoklady, že sa dokáže vytrvalostným pretekom rýchlo prispôsobiť. Hneď na úvod ho čaká náročná previerka na najťažšom podujatí Bol d'Or. Verím, že sa dokáže rýchlo aklimatizovať. Bude mať náš najlepší materiál a plnú podporu tímu," – to sú slová Martina Kuzmu, majiteľa tímu Maco Racing.

1 Tomáš Svitok 2 Tomáš Svitok
Autor: R. Karnok
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."