Tradičný prvomájový motokros v Myjave

Pondelok, 04 máj 2015

Dejiskom prvého podujatia seriálu medzinárodných majstrovstiev Slovenska v motokrose jednotlivcov bola Myjava. V triede MX2 suverénne vyhral obidve jazdy sedemnásťročný Richard Šikyňa z tímu MX Slovakia a so ziskom 50 bodov začal domácu sezónu na jednotku.

1 Šikyna
Nádejný slovenský motokrosový jazdec Richard Šikyňa pri jednom zo skokov v Myjave

Motokros na prvého mája už tradične patrí k Myjave. Piatkový motokrosový sviatok však poznačila veľmi nízka účasť jazdcov vo všetkých triedach. Najviac to bolo vidieť v mládežníckych kategóriách MX85 a MX2 Junior, keď sa malá hŕstka jazdcov doslova stratila na motokrosovej trati.

Richard Šikyňa, jazdec tímu MX Slovakia sa pretekov zúčastnil v triede MX2 na motocykli KTM 250 SX-F. Po druhom najrýchlejšom čase v kvalifikácii vo svojej triede v pretekoch nezaváhal, vyhral obidve jazdy a stal sa so ziskom 50 bodov celkovým víťazom triedy MX2.

Víťaz Richard Šikyňa bol po pretekoch so svojim výsledkom spokojný:"Do prvej jazdy som nemal dobrý štart, musel som sa prebojovávať dopredu a to ma stálo nejaký čas. Nakoniec som skončil v prvej jazde na 5. mieste v spoločnej jazde tried MX1 a MX2, ale v MX2 som bol prvý. V druhej jazde som už mal lepší štart. Počas jazdy nám trochu pršalo a dosť sa šmýkalo. Na začiatku jazdy som chytil dobré tempo, rýchlo som sa usadil na celkovom 4. mieste a rovnako ako v prvej jazde som vyhral svoju triedu MX2. S pretekmi som spokojný, jazdilo sa mi fajn."

Manažér tímu MX Slovakia Peter Kolek:"Richard nastúpil na preteky v Myjave s bolestivým ramenom, ktoré si zranil v Taliansku na majstrovstvách Európy. Zaťal však zuby a s prehľadom vyhral obidve jazdy triedy MX2. S výsledkom sme veľmi spokojní, ale mňa najviac potešilo, že dokázal aj napriek svojmu handicapu odjazdiť rovnocennú jazdu s jazdcami triedy MX1, ktorí na Slovensku štartujú spoločne s triedou MX2."

2 Šikyna
Pretekárska trať v Myjave bola po daždi v druhej jazde rozbahnená a šmykľavá

Úspech nádejného mladého slovenského motokrosára Richarda Šikyňu je o to väčší, že v celkovom poradí skončili pred ním len starší a skúsenejší českí jazdci zvučných mien ako Sukup, Žerava, či Čepelák a v prvej jazde ešte Votroubek, všetci na silnejších strojoch s objemom 450 cm³.

Mladý Šikyňa sa v nedeľu zúčastnil aj prvých pretekov majstrovstiev Čiech. Celkové piate miesto je pri početnej a kvalitnej medzinárodnej konkurencii veľmi povzbudivé. Veď získal 31 bodov, rovnako ako napríklad výborný Francúz Jaulin Sulivan.

Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."