V Rožňave víťazmi Béreš s Müllerom

Piatok, 02 máj 2008

Druhým podujatím seriálu majstrovstiev Slovenska bola v posledný aprílový víkend IVECO Rally Rožňava. Po víťazstve v Egeri sa posádka Béreš-Müller chystala s Fiatom Grande Punto S2000 zaútočiť na najvyššiu priečku aj na východe Slovenska.

Béreš s Müllerom Béreš s Müllerom

K ich najväčším konkurentom patril Poliak Grzyb na identickom aute a Drotár so Škodou Octavia WRC. Bolo preto zaujímavé, ako sa v okolí Rožňavy, na trati známej svojou mimoriadnou náročnosťou, ktorú v tomto roku ešte sťažilo množstvo zradného zimného posypu, bude vyvíjať boj o prvenstvo. Súťaž odštartovali za pekného slnečného a teplého počasia v piatok popoludní štyrmi rýchlostnými skúškami. Už úvodný deň druhej súťaže seriálu Tempus BECEP Rally 2008 naznačil, že súboj o prvenstvo bude dramatický a mimoriadne tvrdý.

Po prvom dni viedol s náskokom Béreš, na druhom mieste sa usadil Grzyb, tretí bol Drotár. V sobotu ráno vyrazila posádka Béreš-Müller na trať s náskokom 3,4 sekundy na svojich prenasledovateľov. Po vydarenej RS5 si Béreš s Müllerom poistili vedúce miesto v priebežnom hodnotení a zvýšili náskok na Poliaka Grzyba na 6,2 sekundy. Béreš bol rýchlejší aj na RS Uhorná a zvýšil svoj náskok na Poliaka. Súboj Fiatov sledoval s väčším odstupom tretí Drotár.

Na divácky atraktívnom mestskom okruhu, ktorý je pre svoj šmykľavý povrch každoročne miestom vypadnutia viacerých posádok, zvolil Béreš opatrnejšie tempo a tak zvíťazil Drotár pred Gavlákom, Béreš bol tretí. Jeho najväčší súper Grzyb v snahe udržať sa v hre o najvyššie priečky po kontakte s obrubníkmi poškodil zavesenie kolies a musel zo súťaže odstúpiť. Z dramatického a divácky atraktívneho súboja potom profitoval Drotár, ktorý sa po odstúpení poľskej posádky prepracoval na druhú priečku. Tretie miesto si vyrovnaným výkonom držal Gavlák.

Béreš si výhrou niekoľkých ďalších rýchlostných skúšok poistil vedenie a nenechal nič na náhodu. Dal jasne najavo, že na svoje prvé víťazstvo v Rožňave už nemieni ďalej čakať. Drotár obsadil so stratou 32,9 sekundy druhé miesto a po vyrovnanom výkone si tretiu priečku na IVECO Rally Rožňava vybojoval Gavlák. Béreš s Müllerom si po víťazstve v Rožňave upevnili vedúcu pozíciu v priebežnom poradí.

Výsledky

1. Béreš-MüllerFiat Grande Punto S20001:11:10,5 hod
2. Drotár-BánociŠkoda Octavia WRC+ 32,9 s
3. Gavlák-HůlkaMitsubishi Lancer Evo IX+1:29,0 min
4. Riečica-HorniačekSubaru Impreza+4:23,9
5. Trnovec-KárníkMitsubishi Lancer Evo IX+4:34,1
6. Rzeznik-BrowinskiSuzuki Swift S1600+6:36,4

Priebežné poradie majstrovstiev Slovenska po dvoch súťažiach

1. Béreš60 bodov
2. Drotár46
3. Gavlák38
4. Bessenyey26
5. Orsák25
6. Ballay21

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.