V Rožňave víťazmi Béreš s Müllerom

Piatok, 02 máj 2008

Druhým podujatím seriálu majstrovstiev Slovenska bola v posledný aprílový víkend IVECO Rally Rožňava. Po víťazstve v Egeri sa posádka Béreš-Müller chystala s Fiatom Grande Punto S2000 zaútočiť na najvyššiu priečku aj na východe Slovenska.

Béreš s Müllerom Béreš s Müllerom

K ich najväčším konkurentom patril Poliak Grzyb na identickom aute a Drotár so Škodou Octavia WRC. Bolo preto zaujímavé, ako sa v okolí Rožňavy, na trati známej svojou mimoriadnou náročnosťou, ktorú v tomto roku ešte sťažilo množstvo zradného zimného posypu, bude vyvíjať boj o prvenstvo. Súťaž odštartovali za pekného slnečného a teplého počasia v piatok popoludní štyrmi rýchlostnými skúškami. Už úvodný deň druhej súťaže seriálu Tempus BECEP Rally 2008 naznačil, že súboj o prvenstvo bude dramatický a mimoriadne tvrdý.

Po prvom dni viedol s náskokom Béreš, na druhom mieste sa usadil Grzyb, tretí bol Drotár. V sobotu ráno vyrazila posádka Béreš-Müller na trať s náskokom 3,4 sekundy na svojich prenasledovateľov. Po vydarenej RS5 si Béreš s Müllerom poistili vedúce miesto v priebežnom hodnotení a zvýšili náskok na Poliaka Grzyba na 6,2 sekundy. Béreš bol rýchlejší aj na RS Uhorná a zvýšil svoj náskok na Poliaka. Súboj Fiatov sledoval s väčším odstupom tretí Drotár.

Na divácky atraktívnom mestskom okruhu, ktorý je pre svoj šmykľavý povrch každoročne miestom vypadnutia viacerých posádok, zvolil Béreš opatrnejšie tempo a tak zvíťazil Drotár pred Gavlákom, Béreš bol tretí. Jeho najväčší súper Grzyb v snahe udržať sa v hre o najvyššie priečky po kontakte s obrubníkmi poškodil zavesenie kolies a musel zo súťaže odstúpiť. Z dramatického a divácky atraktívneho súboja potom profitoval Drotár, ktorý sa po odstúpení poľskej posádky prepracoval na druhú priečku. Tretie miesto si vyrovnaným výkonom držal Gavlák.

Béreš si výhrou niekoľkých ďalších rýchlostných skúšok poistil vedenie a nenechal nič na náhodu. Dal jasne najavo, že na svoje prvé víťazstvo v Rožňave už nemieni ďalej čakať. Drotár obsadil so stratou 32,9 sekundy druhé miesto a po vyrovnanom výkone si tretiu priečku na IVECO Rally Rožňava vybojoval Gavlák. Béreš s Müllerom si po víťazstve v Rožňave upevnili vedúcu pozíciu v priebežnom poradí.

Výsledky

1. Béreš-MüllerFiat Grande Punto S20001:11:10,5 hod
2. Drotár-BánociŠkoda Octavia WRC+ 32,9 s
3. Gavlák-HůlkaMitsubishi Lancer Evo IX+1:29,0 min
4. Riečica-HorniačekSubaru Impreza+4:23,9
5. Trnovec-KárníkMitsubishi Lancer Evo IX+4:34,1
6. Rzeznik-BrowinskiSuzuki Swift S1600+6:36,4

Priebežné poradie majstrovstiev Slovenska po dvoch súťažiach

1. Béreš60 bodov
2. Drotár46
3. Gavlák38
4. Bessenyey26
5. Orsák25
6. Ballay21

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.