Veľká cena Slovenskej republiky: Vorba pred Rosinom

Pondelok, 26 august 2013

Tradičná Veľká cena Slovenskej republiky cestných automobilov ukončila bohatý športový augustový program na Slovakia Ringu. Po pretekoch seriálu FIA GT Series, ktoré sa tu konali pred týždňom, priniesla aj VC Slovenskej republiky krásne súboje jazdcov zvučných mien na špičkových pretekárskych automobiloch.

Štefan Rosina
Veľká cena Slovenskej republiky na Slovakia Ringu poskytla divákom zaujímavé boje

V najsilnejšej divízii 4 nad 2000 cm3 štartoval aj slovenský jazdec Štefan Rosina. So svojím Lamborghini Gallardo LP560-4 vyhral kvalifikáciu na prvé preteky a hoci po treste štartoval až z 11. miesta, predsa dokázal vyhrať. Druhý v cieli bol Miroslav Konôpka na Saleene S7-R. Tretí skončil Antonín Herbeck na Pagani Zonda.

Slabšiu divíziu 4 do 2000 cm3vyhral srbský jazdec Milovan Vesnić na aute Opel Vectra. Druhý v cieli bol Maďar Csaba Gáspár, tretí Miroslav Horňák na Škode Fabia, ktorý sa po roku opäť vrátil na pretekárske okruhy a bol zo slovenských jazdcov najúspešnejší.

V sobotu večer sa jazdili vytrvalostné preteky. Od začiatku bojovali o prvenstvo dve Ferrari 458 Italia GT3 tímov Dino&Co Racing s jazdcami Patrikom Tkáčom a Andrejom Studeničom a RPD Racing s Ľubomírom Jakubíkom a Michaelom Vorbom. Po dvoch hodinách a 55 kolách bol v cieli prvý Studenič pred Vorbom s tesným náskokom len 216 tisícin sekundy. Tretie miesto patrilo tímu ARC Bratislava s posádkou Miroslav Konôpka/Matej Konôpka na Porsche 997 GT3 R.

V nedeľu mal Štefan Rosina v kvalifikácii o dvoch rýchlych súperov viac. Vo Ferrari sa na štart postavili aj Michael Vorba a Andrej Studenič. Po štarte sa do vedenia dostal Vorba nasledovaný Čech Waszekom na Ferrari F430 GT3 a Mirom Konôpkom na Saleene. Rosina a Studenič jazdili na ďalších priečkach. V spomaľovacom retardéri pred druhým horizontom havarovali štyri autá. Najhoršie na tom bol Poliak Lewandowski, keď do jeho Porsche narazili tri ďalšie autá..

Preteky potom na viac ako hodinu prerušili. Po reštarte Vorba nedal šancu Waszekovi a zaslúžene vyhral. Konôpka v zostávajúcich troch kolách neodolal tlaku Rosinu. Rosina si potom poradil aj s Waszekovým Ferrari a skončil druhý. Tretí bol český jazdec Waszek, Studenič štvrtý, Konôpka piaty a Sládečka šiesty.

V dvojlitroch viedol Srb Milovan Vesnić. V siedmom kole začal horieť Friedov Lotus. Preteky najprv prerušili, neskôr zastavili. V tej chvíli bol prvý Vesnić pred Maďarom Gáspárom a Čechom Mandelíkom. Preteky nakoniec vyhral Maďar Gáspár na Alfe Romeo, druhý bol Mandelík, tretí Major.

Výsledky pretekov na Veľkej cene Slovenska (nedeľa)