Veľká cena Slovenskej republiky: Vorba pred Rosinom

Pondelok, 26 august 2013

Tradičná Veľká cena Slovenskej republiky cestných automobilov ukončila bohatý športový augustový program na Slovakia Ringu. Po pretekoch seriálu FIA GT Series, ktoré sa tu konali pred týždňom, priniesla aj VC Slovenskej republiky krásne súboje jazdcov zvučných mien na špičkových pretekárskych automobiloch.

Štefan Rosina
Veľká cena Slovenskej republiky na Slovakia Ringu poskytla divákom zaujímavé boje

V najsilnejšej divízii 4 nad 2000 cm3 štartoval aj slovenský jazdec Štefan Rosina. So svojím Lamborghini Gallardo LP560-4 vyhral kvalifikáciu na prvé preteky a hoci po treste štartoval až z 11. miesta, predsa dokázal vyhrať. Druhý v cieli bol Miroslav Konôpka na Saleene S7-R. Tretí skončil Antonín Herbeck na Pagani Zonda.

Slabšiu divíziu 4 do 2000 cm3vyhral srbský jazdec Milovan Vesnić na aute Opel Vectra. Druhý v cieli bol Maďar Csaba Gáspár, tretí Miroslav Horňák na Škode Fabia, ktorý sa po roku opäť vrátil na pretekárske okruhy a bol zo slovenských jazdcov najúspešnejší.

V sobotu večer sa jazdili vytrvalostné preteky. Od začiatku bojovali o prvenstvo dve Ferrari 458 Italia GT3 tímov Dino&Co Racing s jazdcami Patrikom Tkáčom a Andrejom Studeničom a RPD Racing s Ľubomírom Jakubíkom a Michaelom Vorbom. Po dvoch hodinách a 55 kolách bol v cieli prvý Studenič pred Vorbom s tesným náskokom len 216 tisícin sekundy. Tretie miesto patrilo tímu ARC Bratislava s posádkou Miroslav Konôpka/Matej Konôpka na Porsche 997 GT3 R.

V nedeľu mal Štefan Rosina v kvalifikácii o dvoch rýchlych súperov viac. Vo Ferrari sa na štart postavili aj Michael Vorba a Andrej Studenič. Po štarte sa do vedenia dostal Vorba nasledovaný Čech Waszekom na Ferrari F430 GT3 a Mirom Konôpkom na Saleene. Rosina a Studenič jazdili na ďalších priečkach. V spomaľovacom retardéri pred druhým horizontom havarovali štyri autá. Najhoršie na tom bol Poliak Lewandowski, keď do jeho Porsche narazili tri ďalšie autá..

Preteky potom na viac ako hodinu prerušili. Po reštarte Vorba nedal šancu Waszekovi a zaslúžene vyhral. Konôpka v zostávajúcich troch kolách neodolal tlaku Rosinu. Rosina si potom poradil aj s Waszekovým Ferrari a skončil druhý. Tretí bol český jazdec Waszek, Studenič štvrtý, Konôpka piaty a Sládečka šiesty.

V dvojlitroch viedol Srb Milovan Vesnić. V siedmom kole začal horieť Friedov Lotus. Preteky najprv prerušili, neskôr zastavili. V tej chvíli bol prvý Vesnić pred Maďarom Gáspárom a Čechom Mandelíkom. Preteky nakoniec vyhral Maďar Gáspár na Alfe Romeo, druhý bol Mandelík, tretí Major.

Výsledky pretekov na Veľkej cene Slovenska (nedeľa)

Divízia 4 nad 2000 cm³

1. Michael Vorba (ČR)25:06,070 min
2. Štefan Rosina (SR)+0,802
3. Dennis Waszek (ČR)+1,557
4. Andrej Studenič (SR)+2,061
5. Miroslav Konôpka (SR)+6,404

Divízia 4 do 2000 cm³ - Lotus Cup

1. Csaba Gáspar (Maď.)19:46,623 min
2. Petr Mandelík (ČR)+0,997
3. Benedek Major (Maď.)+34,109

Porsche GT3 Cup

1. Christopher Ramirez (Mex.)23:51,426 min
2. Andrzej Lewandowski (Poľ.)+4,556
3. Vladimír Hladík (ČR)+39,367

Štefan Rosina VC SR Vítaz Vorba Stupen vítazov VC SR VC SR
Autor: jGold
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.