Veľká cena SR: pestrosť i kvalita

Utorok, 23 august 2011

Veľká cena Slovenskej republiky cestných automobilov vyvrcholila nedeľňajšími pretekmi. Na nich sa rozhodovalo o víťazoch v kategóriách D4 do 2000, D4 nad 2000 a vo dvoch formulových kategóriách. Rozhodlo sa aj o víťazoch pohára R-Cup v kategórii Radical. Najatraktívnejšími pretekmi v posledný deň VCSR bol seriál FIA GT3 European Championship – Admiral GT3 Racing Weekend. Slovenským posádkam sa však nepodarilo zopakovať úspechy zo soboty.

Mercedes SLS AMG GT3
Mercedes SLS AMG GT3 boli hlavnými favoritmi najprestížnejších pretekov a nesklamali

Štart z pole position a dobre rozbehnuté preteky GT3 Antona Kiabau so Štefanom Rosinom naznačovali lepšie umiestnenie, no kvôli defektu, ktorý poškodil aj ďalšie komponenty, nakoniec preteky nedokončili, podobne ako Filip Sládečka s Patrickom Hirschom. Najlepšie zo Slovákov obstáli Ján Daniš so Zdenom Mikuláškom, ktorých klasifikovali na 18. priečke. Víťazstvo 10. pretekov majstrovstiev GT3 si napokon vyjazdila švajčiarsko-francúzska posádka Philippe Giauque, Mike Parisy z tímu Graff Racing na aute Mercedes-Benz SLS AMG GT3.

"Trať Slovakia Ringu je výborná, čomu nasvedčuje aj dosiahnutá rýchlosť. Nebyť defektu, možno by som dosiahol aj lepšie umiestnenie ako včera. Môjmu tímu sa to páčilo, prisľúbili mi ponuku na spoluprácu," povedal po pretekoch slovenský jazdec Štefan Rosina.

Na adrenalínový víkend bolo zvedavých vyše sedemnásťtisíc divákov. Spokojný s podujatím bol aj výkonný riaditeľ Slovakia Ringu Ing. Tomáš Vranka: "Máme za sebou zaujímavý víkend plný adrenalínových momentov. Považoval som za úspech, keď sa nám podarilo dostať preteky FIA GT3 na Slovakia Ring, ale teraz som spokojnejší o to viac, že sme ich aj úspešne zvládli."

Pre návštevníkov Slovakia Ringu sa organizátori snažili okrem automobilových lahôdok pripraviť aj pestrý sprievodný program. Domov potom odchádzali s dobrými zážitkami. Organizátori chcú aj v budúcich rokoch pripravovať podobné podujatia. Dúfajú, že latku, ktorú teraz nastavili, budú schopní posúvať ešte vyššie. Tento rok okrem najlepších tímov, špičkových jazdcov a silných áut bol pre nich pripravený aj bohatý sprievodný program s množstvom atrakcií a zábavy, okrem iného predviedli tu svoje akrobatické kúsky The Flying Bulls piloty letky Red Bull.

Výsledky

Druhé preteky FIA GT3 European Championship

 1. P. Giauque/M. Parisy – Graff Racing – Mercedes-Benz SLS AMG GT3
 2. L. Machitski/J. Janis – Gravity Charouz Racing – Mercedes-Benz SLS AMG GT3
 3. C. Walter/C. Huertgenová – Need for Speed Team Schubert – BMW Z4 GT3

Kategória D4-2000 - Zóna strednej Európy

 1. V. Vitver – SVC Nachod Motorsport – Lotus WR
 2. V. Ostasevsky – Vladimir Ostasevsky – Renault Clio RS
 3. A. Barčák – Prague Racing – Renault Clio 3 RS

Kategória D4-2000 - majstrovstvá SR

 1. V. Ostasevsky – Vladimir Ostasevsky – Renault Clio RS
 2. A. Barčák – Prague Racing – Renault Clio 3 RS
 3. M. Homola – Homola Motorsport – Alfa Romeo 156 GT S2000

Kategória D4+2000 - Zóna strednej Európy

 1. T. Kostka – Gravity-Charouz Racing – Mercedes-Benz C DTM
 2. P. Fulin – Bohemia Racing TEAM – Audi A4 DTM
 3. T. Liedl – AST Presskam – Audi TT-R

Kategória D4+2000 - majstrovstvá SR

 1. Š. Rosina – Gravity-Charouz Racing – Mercedes-Benz C DTM
 2. M. Konôpka – ARC Bratislava – Saleen S7R
 3. A. Barta – TRS VOR Racing – BMW 6 GT3

Kategória D2 + D3 - formula D2

 1. G. Jílková – Formulastar klub v ACR – Gloria C8F
 2. P. Trnka – AK ECCE HOMO – Gloria
 3. S. Antonín – Sus Antonin – Gloria C8F

Kategória Radical (R-Cup)

 1. Z. Passer – Geus Racing Team – Radical SR3 1500
 2. P. Fullin – Vekra Racing Team – Radical SR3 1500
 3. P. Abbott/J. Abbott – Radical Works – Radical SR3 1500

Autor: ts-jg
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."