Veľká cena SR: Triumf Konôpku

Pondelok, 21 august 2017

Veľká cena Slovenskej republiky v pretekoch cestovných automobilov na Slovakia Ringu ponúkla dramatické preteky, zaujímavé súboje a prehliadku špičkových pretekárskych strojov.

Gonda a BMW Z4

Hlavné preteky v sobotu i nedeľu vyhral Miroslav Konôpka, ktorý na Slovakia Ringu jazdil na stroji Ligier JS P217 Gibson. S ním absolvoval v júni 24-hodinovové preteky na legendárnom francúzskom okruhu Le Mans. Prototyp LMP2 tímu ARC Bratislava bol najrýchlejším počas celého víkendu.

V šprintových pretekoch videli diváci krásne súboje špičkových áut GT3. V sobotu na dažďom zmáčanej trati vyhral český jazdec Richard Chlad ml. na Audi R8 LMS Ultra GT3. Druhý bol Poliak Marcin Jedlinski na Porsche GT3 R a tretie miesto si prekvapujúco vybojoval Matej Konôpka na Lamborghini Huracán Super Trofeo z tímu ARC Bratislava.

V nedeľu už v príjemnejšom počasí sa v triede D4+3500 z víťazstva tešil J. Malchárek na BMW M6 GT3. Veľký boj o druhé miesto zviedli Čech Jakub Knoll na rovnakom vozidle ako víťaz so slovenským jazdcom Richardom Gondom. Gonda s BMW Z4 GT3 napokon skončil druhý a Knoll tretí.

Vytrvalostné dvojhodinové preteky sa išli v sobotu podvečer a započítavajú sa do hodnotenia FIA Trofeje zóny strednej Európy, do nadnárodného ESET V4 Cupu a do ESET medzinárodných majstrovstiev SR. V nich triumfovala posádka Matej Konôpka/Zdeno Mikuláško na Lamborghini Huracán ST pred dvojicou Miro Konôpka/Andrej Studenič.

V divízii 4 do 2000 cm3 sa v pretekoch slovenského šampionátu tešil z víťazstva Július Konček na Vauxhalle Vectra STC.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.