Veľký návrat: Jaguar na Le Mans

Utorok, 16 február 2010

Je rozhodnuté. Jaguar sa vracia. Na legendárny pretekársky okruh vo francúzskom Le Mans. Rozhodnutie padlo krátko po tom, ako nový Jaguar RSR kategórie GT absolvoval svetovú premiéru na výstave Autosport International 2010 v Birminghame. A tak si ikona britského cestného automobilového športu jemu najvlastnejšou formou pripomenie 75. výročie vzniku. Návrat na legendárnu 24-hodinovku v Le Mans bude tou najdôstojnejšou oslavou slávnej a bohatej histórie značky Jaguar.

Jaguar na Le Mans

V rokoch 1951 až 1990 získal Jaguar v Le Mans až sedem víťazstiev a stal sa tak najúspešnejšou britskou značkou v pretekárskej histórii. V roku 1951 vyhral Jaguar C-type 24 hodín Le Mans na prvý pokus a po prvý raz. Víťazstvo si zopakoval aj v roku 1953. Ďalší model, D-type, vyhral v Le Mans v rokoch 1955, 1956 a 1957 a na tento úspech nadviazal v roku 1988 športový prototyp skupiny C Jaguar XJR-9LM, poháňaný motorom V12. Posledné víťazstvo vybojoval v roku 1990 model Jaguar XJR-12.

Tento rok sa 12. júna postaví Jaguar znovu na štart vytrvalostných pretekov vo francúzskom Le Mans. Tentoraz s modelom Jaguar XKR GT2 zo stajne Jaguar RSR. Tento model sa predstavil širokej verejnosti na výstave športových áut v Birminghame. Po jej skončení sa auto i pretekársky tím na čele s legendou pretekov GT a šéfom tímu RSR Paulom Gentilozzim (práve on dosiahol v roku 2008 na soľnom jazere Bonneville s najrýchlejším automobilom značky Jaguar všetkých čias, s prototypom XFR, najvyššiu rýchlosť 363,188 km/h) vracajú do USA, kde nový Jaguar bude štartovať na cestných pretekoch v americkej sérii Le Mans.

Jaguar na Le Mans

Jaguar vo verzii GT využíva štandardnú celohliníkovú karosériu modelu Jaguar XKR doplnenú prídavnými oceľovými výstuhami a bezpečnostnou ochrannou klietkou vyvinutou tímom RSR. Motor V8 s objemom 5,0 litra je vyladený na výkon 550 koní pri 7000 otáčkach za minútu. Dosahuje s ním maximálnu rýchlosť približne 290 km/h. Jaguar RSR XKR GT absolvoval svoj debut na podujatí Petit Le Mans na okruhu Road Atlanta v USA v septembri 2009. Jazdil aj finále American Le Mans Series 2009 na trati v Laguna Seca v októbri minulého roku a tento rok sa zúčastní všetkých pretekov šampionátu americkej série Le Mans 2010.

Radosťou nad rozhodnutím vrátiť Jaguar znovu do športu sa netajil generálny riaditeľ automobilky Jaguar Cars Mike O'Driscoll. Podľa neho automobilový šport bol pre značku Jaguar vždy veľmi dôležitý. Aj teraz konštruktéri a inžinieri Jaguaru urobili maximum na štandardnom modeli XKR s využitím skúseností Paula Gentilozziho na to, aby vznikol prvotriedny pretekársky automobil. Automobil schopný pretekať s najsilnejšími konkurentmi v americkej sérii Le Mans. Víta tiež návrat na francúzsky Le Mans. Dominanciu na 24 hodinovkách Le Mans v 50-tych rokoch minulého storočia hodnotí ako základ, na ktorom značka stavala.

Jaguar na Le Mans Jaguar na Le Mans Jaguar na Le Mans Jaguar na Le Mans Jaguar na Le Mans Jaguar na Le Mans Jaguar na Le Mans Jaguar na Le Mans
Autor: J. Goldberger
Foto: Jaguar
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.