Víkend na Slovakia Ringu: VC Slovenskej republiky

Sobota, 24 august 2013

Na Cenu Slovenska v Piešťanoch môžeme už len nostalgicky spomínať. Veľké podujatie lákalo slovenského diváka každoročne na letiskovú plochu uspôsobenú na preteky motocyklov i automobilov. František Srna, František Kročka, František Šťastný, Bohumil Staša, Peter Baláž, František Mitošinka, maďarský jazdec Jánoš Drápal, z mladších Pavol Dekánek, Marián Troliga či Imrich Majoroš a ďalší – to boli mená, ktoré do Piešťan lákali slovenských i českých divákov.

preteky SlovRing
Lákadlom na Slovakia Ringu budú tento víkend preteky áut o VC Slovenskej republiky

Podujatím, ktoré istým spôsobom nahrádza piešťanskú Cenu Slovenska je podujatie, ktoré sa aj tento víkend, 24. a 25. augusta, už po štvrtýkrát uskutoční na Slovakia Ringu pri Orechovej Potôni. Ide o najväčšie národné preteky – Veľkú cenu Slovenskej republiky cestných automobilov. A tak len týždeň po pretekoch seriálu FIA GT Series sa tu koná ďalšie významné podujatie.

Na Slovakia Ringu sa zíde slovenská, česká, poľská a maďarská špička cestných automobilových pretekárov. V hlavných pretekoch, v seriáli majstrovstiev Slovenska, to bude piate zo šiestich tohtoročných podujatí, keď doterajšie boli na maďarskom Hungaroringu, rakúskom Red Bull Ringu, v poľskej Poznani a českom Moste.

V ďalších pretekoch sa predstavia autá rôznych objemových a výkonových tried a pobijú sa o pohár ESET V4 Cup. Okrem krásnych a rýchlych Porsche, Ferrari, BMW a ďalších značiek sa v divízii 2 a 3 ukážu aj formuly, a to v rekordnom počte 24 monopostov.

Víkend je rozdelený do voľných tréningov, kvalifikácií, dvojíc šprintových pretekov a jedných vytrvalostných v divízii 4, ktorá je akousi nosnou kategóriou celého okruhového šampionátu. Napínavé dvojhodinové vytrvalostné preteky s výmenou jazdcov patria medzi najzaujímavejšie momenty celého víkendu. Ich štart je naplánovaný na sobotu o 17:20.

V najsilnejšej divízii 4 s objemom motorov nad 2000 cm3 vedie slovenské majstrovstvá viacnásobný majster SR Miroslav Konôpka so silným americkým superšportom Saleen S7-R. Priebežné druhé miesto patrí Poliakovi Piotrovi Krawczykovi na Mercedese SLS GT3.Do súbojov sa zapojí okrem iných aj tretí muž šampionátu – Patrik Tkáč na Ferrari 458 Italia.

Rovnakých jazdcov uvidia diváci aj vo vytrvalostných pretekoch. Navyše aj Andreja Studeniča, veterána Rudolfa Machánka s Porsche 997 GT3 RSR, alebo už na špičkovom Mercedese SLS GT3. Štartovať na Veľkej cene Slovenskej republiky bude aj Štefan Rosina na Lamborghini Gallardo GT3.

Súčasťou bohatého víkendového programu sú aj preteky Suzuki Swift Cup a GT3 Cup Challenge Central Europe.

preteky SlovRing preteky SlovRing preteky SlovRing
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."