WTCC a dážď na Slovakia Ringu (+ video)

Pondelok, 12 máj 2014

Slovensko sa tento víkend pýšilo pretekmi majstrovstiev sveta cestných automobilov. Pretekársky okruh Slovakia Ring hostil elitu automobilových pretekárov seriálu WTCC. Podujatie, ktoré sľubovalo napínavé preteky prekazil silný dážď.

WTCC na SlovRingu
Preteky WTCC predčasne ukončil výdatný dážď po deviatich kolách. Zvíťazil S. Loeb.

Seriál WTCC je zvláštny a zároveň aj výnimočný tým, že pretekári absolvujú dva preteky a každý sa samostatne boduje. Už prvé prteky v nedeľu popoludní sa išli pred početnou diváckou kulisou za dažďa, ktorý potom ešte zosilnel a po deviatich okruhoch museli preteky predčasne ukončiť. Vyhral ich Francúz Sebastien Loeb na Cetroëne Elysée WTCC pred víťazom kvalifikácie Argentínčanom Jose Maria Lopezom na rovnakom aute a maďarským jazdcom Norbertom Micheliszom na Honde Civic.

Dážď na Slovakia Ringu neprestával ani potom, naopak, pršalo stále výdatnejšie a druhé preteky WTCC nemohli ani odštartovať. Po neúplnom programe tohto dielu seriálu je na čele priebežného poradia Argentínčan Lopez. Druhý je víťaz pretekov na Slovakia Ringu Francúz Loeb, ktorý na Lopeza stráca dvadsaťpäť bodov.

Súčasťou pretekov WTCC na Slovakia Ringu boli preteky ETCC, čo je seriál o kategóriu nižší oproti WTCC. Tie sa jazdili už predpoludním, síce na mokrej dráhe, ale bez dažďa. Takže tak prvé ako aj druhé preteky tejto kategórie nekomplikovalo počasie. Aj tu pretekári absolvovali dvoje pretekov a radosť po každých mal 19ročný slovenský jazdec Matej Homola na BMW 320 TC. Splnil si tak cieľ, o ktorom hovoril už dva dni pred pretekmi. Aj keď to nemal v pretekoch jednoduché, predsavzatie si splnil a bodom za dve výhry sa potešil nielen samotný jazdec, ale aj členovia jeho tímu.

Video

http://www.fiawtcc.com/

Seriál WTCC bude pokračovať v poradí už piatym podujatím z celkových dvanástich na okruhu Salzburgring v Rakúsku 24. a 25. mája.

Priebežné poradie jazdcov (po 9 podujatiach z 23)

1. José María Lopez138 bodov
2. Sebastien Loeb113
3. Yvan Muller109
4. Tiago Monteiro71
5. Gabriele Tarquini52
6. Hugo Valente47
7. Gianni Morbidelli46
8. Tom Chilton46
9. Norbert Michelisz40
10. Tom Coronel28

Priebežné poradie tímov

1. Citroën323 bodov
2. Honda204
3. Lada131

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.