WTCC na Slovakia Ringu

Pondelok, 29 apríl 2013

Prvé tohtoročné preteky z kategórie "veľkých" na Slovakia Ringu pri Orechovej Potôni sa konalo počas tohto víkendu. Preteky seriálu majstrovstiev sveta cestovných automobilov FIA WTCC si tak opäť našli cestu na Slovensko. Víťazom prvej jazdy sa stal Talian Gabriele Tarquini s Hondou Civic, druhá jazda sa stala korisťou Holanďana Toma Coronela na BMW.

WTCC SlovRing
Prvým z vrcholných tohtoročných podujatí na Slovakia Ringu boli preteky FIA WTCC

Japonská Hondy Civic sa predviedla v plnej paráde v prvej jazde, keď všetky tri miesta na stupni víťazov patrili jazdcom značky Honda. V prvej jazde na najvyšší stupienok vystúpil Talian Gabriele Tarquini. Po jeho boku stál sprava Portugalčan Tiago Monteiro a po jeho ľavej ruke maďarský jazdec Norbert Michelisz.

Z víťazstva v druhej jazde sa tešil Holanďan Tom Coronel, na BMW, druhý skončil minuloročný víťaz seriálu Francúz Yvan Muller na Chevrolete a bronzový stupienok patril víťazovi prvej jazdy, Talianovi Gabriele Tarquinimu.

Preteky európskeho šampionátu ETCC majú zastúpenie aj jazdcom zo Slovenska Matejom Homolom. Slovenskému jazdcovi sa vydarila najmä druhá jazdu, ktorú vyhral. Je to jeho prvé víťazstvo v kariére na takto významnom podujatí. Do pretekov štartoval zo siedmej pozície, ale už po prvej zákrute bol druhý. Z víťazstva mal potom v cieli veľkú radosť.

Výsledky WTCC v Orechovej Potôni

Prvá jazda

1. Gabriele TarquiniTal./Honda22:18,761 min
2. Tiago MonteiroPortug./Honda+1,202 s
3. Norbert MicheliszMaď./Honda+1,616

Druhá jazda

1. Tom CoronelHol./BMW22:26,224
2. Yvan MullerFranc./Chevrolet+2,990 s
3. Gabriele TarquiniTal./Honda+3,345

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.