WTCC: V Argentíne Citroën neporazený

Štvrtok, 11 august 2016

Jose Maria Lopez a Tom Chilton sa postarali o to, že po dvoch víťazstvách zostáva Citroën C-Elysée WTCC v Argentíne neporazený. Výsledky z Termas de Río Hondo pomohli značke Citroën a Lopezovi k zvýšeniu náskoku na čele priebežného hodnotenia majstrovstiev sveta WTCC. V otváracích pretekoch sa z tretieho miesta tešil Francúz Yvan Muller.

Citroen WTCC
Ilustračná snímka: Citroën C-Elysée s Lopezom vyhral v Argentíne hlavné preteky WTCC

Diváci v argentínskom Termas Rio Hondo mali radosť z výkonu, ktorý predviedol domáci jazdec tímu Citroën Jose Maria Lopez. Po prvom kole sa Argentínčan, ktorý za trest kvôli technickým problémom štartoval zozadu, posunul na štrnáste miesto, o dve kolá neskôr bol už v prvej desiatke. Postupne sa prebil na piate miesto, čo pre neho znamenalo dôležité body do celkového hodnotenia.

Hlavné preteky sa potom pre Lopeza vyvíjali oveľa lepšie, pretože štartoval z pole position! Yvan Muller zaujal na rošte štvrté miesto. Po štarte prekvapil maďarský jazdec Norbert Michelisz, ktorý sa dostal na čelo pretekov. Za ním jazdili Lopez a Yvan Muller. Argentínčan si udržal tesný náskok pred Francúzom a piloti tímu Citroën Total sa vydali prenasledovať Michelisza.

Muller tlačil na lídra pretekov Michelisza a prinútil ho k chybe. Michelisz sa snažil brániť svoju pozíciu, otvoril priestor a Lopez sa dostal do vedenia. Muller sa snažil nasledovať svojho tímového kolegu, no dostal sa do kontaktu s Micheliszom. Ten ho vytlačil do štrkovej zóny a Citroën C-Elysée v sedle s Mullerom sa prepadol na piate miesto. Poradie sa potom až do konca pretekov nezmenilo a Lopez si pripísal už siedme víťazstvo v sezóne.

V priebežnom hodnotení majstrovstiev sveta WTCC zvýšil Lopez svoj náskok na čele na 117 bodov. Yvan Muller postúpil na tretie miesto a na druhého Tiago Monteira (Honda Civic) stráca len sedem bodov. V priebežnom hodnotení Pohára konštruktérov si Citroën upevnil vedúcu pozíciu, keď svoj náskok zvýšil na 196 bodov.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.