Zmena: Gonda odchádza testovať Indy Lights

Streda, 05 október 2016

Richarda Gondu sme sledovali v pretekoch formulových áut GT3, ktoré sa jazdili popri pretekoch formuly 1. Teraz prichádza správa, že mladý automobilový pretekár ide skúšať niečo nové v americkej sérii Indy Lights.

1 Gonda
Richard Gonda prestupuje. Formulu kategórie GP3 mení za americkú série Indy Lights.

Slovenský automobilový pretekár Richard Gonda začiatkom tohto mesiaca odlieta do amerického Indianapolisu, kde ho čaká oficiálne testovanie v prestížnej sérii Indy Lights. Dvadsaťdvaročný Banskobystričan tak nadviaže na sériu víkendov, počas ktorých pretekal v tejto sezóne v GP3 popri formule 1.

V dňoch 8. a 9. októbra bude Gonda na slávnej trati spolupracovať s americkou ikonou motoristického športu, tímom Andretti Autosport. Počas tohto oficiálneho testovania šampionátu Indy Lights sa bude oboznamovať s novým prostredím, samotným monopostom a prácou tímu, ktorý založil Michael Andretti, syn slávneho amerického jazdca a majstra sveta formuly 1 Maria Andrettiho.

2 Gonda

Monopost Indy Lights Dallara IL-15, na ktorom bude Gonda jazdiť, poháňa dvojlitrový turbomotor Mazda s výkonom 450 až 500 koní a využíva pneumatiky Cooper Tires. Preteky týchto formúl sú súčasťou víkendov legendárnej a veľmi populárnej série Indy Car.

Seriál Indy Lights prináša možnosť zviditeľniť slovenský motorizmus v zámorí a pre Gondovu kariéru by bol ďalším významným míľnikom.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.