Aj Portugalsko pre Loeba

Utorok, 07 apríl 2009

Portugalsko sľubovalo počas posledného víkendu dramatické boje o štvrtú sériu bodov do hodnotenia seriálu rallye WRC. Hirvonen i Latvala si to chceli rozdať S Loebom a predviesť mu, ako majstrovsky ovládajú Fíni jazdu na štrkovitých a kamenistých tratiach a po troch porážkach sa konečne postaviť na najvyšší stupienok v cieli.

S. Loeb

Portugalská rallye, štvrté podujatie tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach, bola prvou súťažou bez asfaltu, zato celá na šotoline. Tam zvyčajne kraľovali v minulosti Fordy a štrkovité trate boli doménou predovšetkým bývalého dvojnásobného majstra sveta Marcusa Grönholma, ktorý po sezóne 2007 ukončil kariéru súťažného jazdca. A práve tento fínsky jazdec si znovu sadol za volant v Portugalsku, ale pre zmenu do sedadla Subaru. Že by si práve na štrkovitej trati naplánoval svoje znovuzrodenie a prerušil aj sériu troch tohtoročných víťazstiev Francúza Loeba, aktuálneho kráľa svetových rallye. Ukončiť v Portugalsku Loebovu víťaznú šnúru bol pripravený aj stále druhý Hirvonen, ďalší Fín, ktorému šotolina sedí ďaleko viac ako asfalt, na ktorom sa práve Loeb cíti najlepšie.

Začiatok rallye vyznel pre Fínov viac ako dobre, keď na čele sa usadil Latvala, na treťom mieste Grönholm a na štvrtom Hirvonen. Loeb vyšiel na chvíľku z trate a na lídra Latvalu strácal vyše 35 sekúnd. To však bolo asi všetko, čo dovolil svojim súperom, pretože potom začal ich náskok sťahovať. V štvrtej rýchlostnej skúške však bol Latvala už tak rýchly, že sa neudržal na ceste, ťažko havaroval (prerazil zábradlie, spadol do rokliny, kde urobil okolo dvadsať kotrmelcov – našťastie pre neho i spolujazdca vyviazli z hrozivej havárie len s menšími modrinami). Pozíciu lídra zaujal Hirvonen a na druhú priečku postúpil Grönholm. Na konci prvého dňa bol však už Loeb tretí a Grönholm najprv taktizoval kvôli lepšiemu štartovému poradiu a klesol na štvrté miesto, neskôr pre menšiu nehodu a následnú poruchu vzdal.

S. Loeb

Druhý deň, sobota bola už plne v réžii päťnásobného majstra sveta z Francúzska. Vyhral všetkých šesť rýchlostných testov a večerať išiel s náskokom takmer 27 sekúnd. Tretí deň, nedeľa, bola pre Loeba už len oddychová na udržanie si náskoku a získanie ďalších desiatich bodov do celkového hodnotenia. Až do cieľa ho nikto neprekonal a tak meno štvrtého víťaza je znovu Loeb. Po štyroch podujatiach má tak plný počet 40 bodov a je to nový zápis do histórie seriálu, keďže doteraz žiadny jazdec nevyhral prvé štyri podujatia za sebou. Hirvonen sa nevzdával, vyhral dve záverečné skúšky, ale to stačilo len na zníženie straty na Loeba na 24 sekúnd a zisk striebra. Bronz si z Portugalska odnáša Loebov tímoví spolujazdec Španiel Dani Sordo, súkromník Petter Solberg s postaršou Xsarou skončil štvrtý a jeho brat Henning Solberg piaty (Ford Focus). Do poltucta je tu ešte Švéd M. Ostberg na minuloročnom Subaru WRC.

Najbližším, v poradí piatym podujatím seriálu majstrovstiev sveta rallye bude Argentínska rallye v dňoch 24. až 26. apríla tohto roku.

Výsledky Portugalskej rallye

1. S. Loeb3:51:00,3 hod
2. M. Hirvonen+24,0 s
3. D. Sordo+1:48,1
4. P. Solberg+2:43,7
5. H. Solberg+5:50,3
6. M. Ostberg+6:19,2
7. F. Villagra+12:57,0
8. K. A. Qassimi+18:17,8
9. A. Araújo+22:08,5
10. E. Brynildsen+23:14,8
11. M. Prokop+23:16,3
12. H. G. Junior+30:03,6
13. S. Ogier+33:43,7

Priebežné poradie jazdcov (po 4. podujatiach)

1. S. Loeb40 bodov
2. M. Hirvonen30
3. D. Sordó23
4. P. Solberg14
5. H. Solberg14
6. M. Wilson8
7. J. Latvala6
8. F. Villagra4
9. C. Atkinson4
10. S. Ogier3
11. K. Al Qassimi3
12. C. Rautenbach3
13. M. Ostberg3
14. U. Aava1

Priebežné poradie tímov

1. Citroën64
2. Ford40
3. Stobart27
4. Citroën Junior11
5. Munchi's7

S. Loeb S. Loeb S. Loeb S. Loeb
Autor: J. Goldberger
Foto: Citröen
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.