Aj v Turecku kraľoval Loeb

Nedeľa, 18 apríl 2010

Francúz Sebastien Loeb vyhral zo štyroch tohtoročných rallye tri a víťazstvom poslednej v Turecku zaznamenal hatrik a celkom už 57. víťazstvo v kariére. Zvýšil svoj náskok v priebežnom hodnotení majstrovstiev sveta na 40 bodov. Jeho najväčšiemu súperovi Mikkovi Hirvonenovi z Fínska nevyšla ani turecká rallye podľa predstáv a skončil tretí. Druhý v cieli bol nórsky jazdec Petter Solberg, ktorý má konečne po viacerých sezónach konkurencieschopné auto a v tento sezóne už tretí raz po sebe vystúpil na stupeň víťazov. Hneď aj pripomenul, že takto plní svoje predsavzatie bojovať v tomto roku o titul majstra sveta.

Sebastien Loeb
Jeden z tých kratších skokov Sebastiena Loeba, ten najdlhší meral až 85 metrov

Aby naň dosiahol, musel by prekonať niekoľko prekážok. Určite najväčšou je šesťnásobný majster sveta Loeb, ktorý vyhráva jednu súťaž za druhov a s obhajobou titulu to myslí viac ako vážne. Titul by rád získal aj Hirvonen, ktorému k nemu chýbalo v minuloročnej sezóne skutočne málo, resp. trošku viac šťastia. Sú tu však aj ďalší "strelci", ako mladý Francúz Ogier, Fín Latvala, či Španiel Sordo. A je tu ešte niekto ďalší – Kimi Räikkönen, bývalý majster sveta z formuly 1, ktorého prvá sezóna v rallye začína naberať správny smer a ktorý v Turecku skončil piaty. Všetkým však chýbajú väčšie skúseností a aj účinnejšie brzdy pri krotení jazdeckých vášní. A tak nezvratným faktom ostáva, že Loeb, Hirvonen a Petter Solberg sú tí traja, z ktorých jeden by sa mal stať tohtoročným majstrom sveta.

V Turecku poradím dosť zamiešalo karty počasie. V noci na nedeľu lejak spôsobil, že dve úvodné rýchlostné skúšky museli organizátori vypustiť, ale aj ďalšie boli rozbahnené a nebezpečne šmykľavé. Doplatili na to Ogier i Sordo, ale ďalší jazdci. Obaja značne poškodili svoje vozy, ale Ogier mohol aspoň pokračovať, kým Sordo, ktorý útočil na Hirvonena, musel odstúpiť. Haváriám sa nevyhli ani ďalší jazdci, napríklad Fín Latvala, ktorý najmä preto bol v cieli až ôsmy. Nehode sa nevyhol ani Hirvonen, ktorému sa do cesty postavila skala a následne prerazil aj pneumatiku. Tureckej rallye však nechýbali ani krásne momenty. Jedným z naj bol určite Loebov skok na jednom z horizontov, keď doskočil do vzdialenosti skokana na lyžiach – letel vzduchom neuveriteľných 85 metrov. Takže – prečo sú rallye tak krásne?!

Piatou časťou trinásťdielneho seriálu bude Rallye Nový Zéland, a to už od 7. do 9. mája tohto roku.

Výsledky Rallye Turecka

1. Loeb/ElenaNem./Citroën C43:01:38,7 hod
2. P. Solberg/MillsNór./Citroën C4+54,5 s
3. Hirvonen/LehtinenFín./Ford Focus+1:43,4 min
4. Ogier/IngrassiaFranc./Citroën C4+3:46,0
5. Räikkönen/LindströmFín./Citroën C4+6:44,3
6. Villagra/DiazArg./Ford Focus+7:56,7
7. Wilson/MartinV. Brit./Ford Focus+8:29,8
8. Latvala/AntillaFín./Ford Focus+19:44,2
9. Kuipers/MiclotteHol./Ford Fiesta+23:22,2
10. Burkart/KachelNem./Suzuki Swift+27:04,7

Priebežné poradie jazdcov (po 4 z 13 podujatí)

1. Loeb93 bodov
2. Petter Solberg53
3. Mikko Hirvonen52
4. Jari-Matti Latvala47
5. Sébastien Ogier45
6. Dani Sordó24
7. Matthew Wilson22
8. Federico Villagra20
9. Henning Solberg18
10. Kimi Räikkonën14

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroën126 bodov
2. Ford111
3. Citroën Junior Team75
4. Stobart56
5. Munchi's26

Autor: J. Goldberger
Foto: rallybuzz
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.