Akropolis rallye priala Grönholmovi a zvýšil aj svoje šance na titul

Piatok, 06 júl 2007

Grécka rallye, v poradí ôsma súťaž seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach, sú samé kamene. Väčšie a ostré sa zle znášajú s pneumatika rýchlych áut a tak defekty sú najčastejšou príčinou problémov jazdcov i áut na trati. Nebolo ich málo ani tento rok, našťastie existuje prostriedok na elimináciu následkov defektov v podobe systému Mousse, ktorý zacelí poškodené miesto a jazdec bez zdržania pokračuje v jazde.

Tvrdý a rýchly povrch rýchlostných skúšok v tomto roku najlepšie zvládol Focus RS WRC Fína Marcusa Grönholma a tak už po druhý raz v tejto sezóne zvíťazil a porazil úradujúceho majstra sveta Francúza Sebastiana Loeba na Citroene C4 WRC, a to dokonca s nezvyčajne vysokým náskokom takmer 39 sekúnd. Pred letnou prestávkou tak zvýšil svoj náskok práve pred Loebom na 9 bodov. Rozhodujúci náskok získal Fín v druhej etape súťaže, keď v najdlhšej 48,9 km dlhej RS pri jej druhom prejazde bol od Loeba rýchlejší až takmer o 29 sekúnd. Grönholm vyhral z celkových 23 rýchlostných skúšok päť a Loeb šesť (P. Solberg 3, Atkinson 2, Hirvonen 2 atď). Skvele si v Grécku viedol český jazdec Kopecký s Fabiou WRC, keď obsadil siedme miesto a pripísal si k dvom doterajším ďalšie dva svetové body.

Grönholm bol spokojný s gréckym výsledkom i tým, že v samotnej súťaži ho neprenasledovali prakticky žiadne problémy. Trúfa si aj naďalej v súboji s Francúzom a aj keď verejne o tom nehovorí, verí vo víťazstvo v boji o titul majstra sveta. Spokojný veľmi nebol však Loeb, ktorý tentoraz na šolotoline nestačil rýchlosťou na Fína a posťažoval si aj na hľadanie správneho nastavenia svojho auta.

V boji o titul môžu prehovoriť aj bývalý majster sveta Peter Solberg z Nórska, jeho tímový kolega Austrálčan Atkinson, keďže ich Subaru nachádza po dlhšom čase stratenú formu – avšak skôr s nádejou na čelné umiestnenie než na titul. Podobne aj Grönholmov kolega Hirvonen, Španiel Sordó, prípadne ďalší. Aj keď do skončenia seriálu chýba odjazdiť ešte osem súťaží, o titule sa však s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodne medzi Grönholmom a Loebom. Najbližšou súťažou bude fínska rallye v termíne od 3. do 5. augusta.

Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."