Ambiciózna Cupra v elektrických rallye

Nedeľa, 24 október 2021

Značka Cupra, športová odnož Seatu, má veľké ambície na podujatiach prvej sezóny majstrovstiev elektrických SUV.

e-Cupra
Elektrická e-Cupra na jednom z púštnych podujatí šampionátu elektrických SUV

Po podujatí v púšti Al-'Ula v Saudskej Arábii, potom v oblasti Lac Rose pri Dakare (Senegal) a v Grónsku sa tímy šampionátu Extreme E presúvajú do Európy na Sardíniu. Cieľ tímu Cupra XE na štvrtom podujatí prvej sezóny majstrovstiev elektrických SUV je prebojovať sa do finále na Island X Prix a vybojovať pre značku prvú trofej.

Tím Cupra na to má. Je to v rukách takých špičkových jazdcov tímu ako sú švédsky jazdec Mattias Ekström a Nemka Jutta Kleinschmidtová. Budú sa usilovať doviesť pretekársky špeciál e-Cupra ABT XE1 na medailovú pozíciu. Veď už na podujatí v Grónsku sa prebojovali do semifinále a v kvalifikácii dosiahli druhý najrýchlejší čas.

Najbližšie podujatie seriálu Island X Prix sa uskutoční na Capo Teulada na juhozápade Sardínie. Trať je vytýčená vo výcvikovom priestore talianskej armády, v teritóriu, ktoré sa výrazne líši od predchádzajúcich podujatí. Vyznačuje sa tvrdším povrchom, plným kameňov a zarasteným krovinami, čo bude predstavovať veľkú výzvu pre všetkých účastníkov.

Jutta Kleinschmidt, víťazka Rallye Dakar 2001: "Zdokonalili sme každý drobný detail na aute, v stratégii i procesoch. Teraz je čas, aby sme za to dostali odmenu." Skvelá bývalá rallye jazdkyňa sa rýchlo adaptovala na elektrické SUV e-Cupra a hravo si vie poradiť s výkonom 550 koní. Podujatie na Sardínii sa koná už tento víkend a nemecká jazdkyňa bude s ním súťažne jazdiť po tretí raz.

Autor: J. Goldberger
Foto: Cupra
Pridať komentár
Bleskovky
1-mini-pre-radost
Brit Nicholas Nico Martin vytvoril netradičný charitatívny projekt, keď so svojím elektrickým Mini roznáša v predvianočnom čase radosť ľuďom v Británii. Od 25. novembra precestuje celé Spojené kráľovstvo, aby s elektrickým Mini pokrytým 2000 LED svetielkami šíril radosť. Jeho cesta má aj charitatívny rozmer. Chce počas nej vyzbierať čo najviac peňazí pre organizácie MS Trust a Duchenne UK, ktoré sa venujú pacientom so sklerózou multiplex a so svalovou dystrofiou a aj pre britskú Alzheimerovu spoločnosť. David George, riaditeľ Mini Veľkej Británie: "Sme poctení, že môžeme byť súčasťou Nicovho fundraisingového projektu. Je to úžasný nápad, ktorý spojí ľudí, rozosmeje ich a zároveň získa financie pre úžasné charitatívne ciele."
1-Toyota-Mirai
Úmysel Japonska orientovať svoju ekonomiku na vodík začína mať konkrétne podoby. V minulom roku spustili do prevádzky výskumné a výrobné zariadenie Fukushima Hydrogen Energy Research Field, ktoré už dodávalo vodík na okruh Suzuka pomocou nákladných automobilov na biopalivá. Nákladné autá poháňané palivovými článkami zasa slúžili na prevoz vodíka dovážaného z Austrálie. Testovací program realizujú spoločne Toyota a spoločnosti Kawasaki Heavy Industries s ďalšími dvomi partnermi. Použitie nákladných áut na vodík a nákladných automobilov na biopalivá je spôsob, ako čo najrýchlejšie znížiť emisie CO² v dopravnom priemysle.
Haico-Van-Der-Luyt
Autom roka v Nemecku (GCOTY) v kompaktnej triede sa stal nový Peugeot 308. Vyhral v konkurencii 11 vozidiel od 9 výrobcov. Porota ocenila, že zákazníci si budú môcť vybrať modely s benzínovými, naftovými ako aj dvomi plug-in hybridnými pohonmi. Ďalšími dôvodmi pre ocenenie kompaktného hatchbacku sú moderné technológie, digitálny a individuálne nastaviteľný displej prístrojovej dosky Peugeot i-Cockpit, ako aj nový dizajn s novým logom Peugeot. Nový model Peugeot 308 sa v Nemecku predáva za cenu od 23 200 eur. Ocenenie Auto roka v Nemecku udeľuje porota zložená z 20 motoristických novinárova z viacerých krajín Európy, je nezávislá od akéhokoľvek vydavateľstva alebo automobilky.Šéf automobilky Haico Van Der Luyt s ocenením GCOTY