Brit Kris Meeke víťazom portugalskej rallye (+ video)

Streda, 25 máj 2016

Seriál majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach sa z južnej Ameriky presťahoval do Európy a jeho šiesty diel sa išiel na juhu Pyrenejského polostrove v Portugalsku. Víťazom sa stal Brit Kris Meeke, druhý skončil Nór Andreas Mikkelsen a až tretí líder doterajšieho priebehu a trojnásobný majster sveta Francúz Sebastien Ogier.

1 Kris Meeke
Kris Meeke vyhral portugalskú rallye a tento 36ročný Brit si pripísal už druhé víťazstvo v kariére v seriáli svetových automobilových súťaží

Rallye sprevádzali nepríjemnosti s prudkým lejakom, rozvodnenými riekami, hustou hmlou s viditeľnosťou do tridsať metrov a bahnom na cestách. Komplikácie boli aj s výsledkami, ktoré sa menili a pôvodného víťaza Fína Mikko Hirvonena po diskvalifikácii nahradil Brit Kris Meeke. Takéto problémy nezažil doteraz žiadny zo štyridsiatich štyroch ročníkov rallye, ktorá sa jazdí severne od mesta Faro v lokalite Algarve.

To všetko spôsobovalo jazdcom na ťažkej trati spočiatku aj vinou hustej hmly veľké problémy udržať sa vôbec na trati a neskončiť tak ako napríklad navrátivší sa Sebastien Loeb, ktorý v 3. RS na horizonte v približne 120 kilometrovej rýchlosti natočil volant svojho Citroëna DS3 doľava, pričom cesta zahýbala doprava. Chybu nestihol napraviť a boli z toho kotrmelce. Havarovali aj Fín Latvala (VW Polo) – z prvého miesta, rovnako potom z vedúcej pozície aj Nór Solberg, havarovali aj Belgičan Neuville (Hyundai i20), pričom Estónčan Ott Tänak (Ford Fiesta) a Novozélanďan Hayden Paddon (Hyundai i20) museli aj hasiť svoje autá, ktoré po havárii začali horieť.

2 Meeke-citroen - vítazi
Takto oslavovala v cieli rallye svoje víťazstvo britská posádka Volkswagenu Meeke–Nagle

Vzhľadom na ťažké až neúnosné podmienky sa hromadili protesty jazdcov i šéfov tímov a jazdci odmietali pokračovať ďalej v rallye. Nakoniec športoví komisári tri rýchlostné skúšky zrušili. Jedným to vyhovovali, iní hromžili, pretože nebezpečné až kritické úseky úspešne absolvovali a tak sa cítili poškodení.

Problémy udržať sa na ceste mal aj český jazdec Martin Prokop, ktorého spolujazdec sa po jednej kritickej situácii vyjadril, že mal strach keď sa ich auto šmýkalo až k okraju prudkého zrázu. Našťastie jazdec auto udržal na ceste a v cieli bolo z toho ôsme miesto, ďalšie v TOP desiatke, na ktoré si jihlavská posádka potrpí. Aj Prokop bol medzi tými, ktorých zrušenie RS poškodilo.

3 Dani Sordo
Španiel Dani Sordo skončil v Portugalsku na štvrtom mieste, najlepšie z tímu Hyundai. Aj v takto náročnom horskom teréne sa jazdila súťaž na Pyrenejskom ostrove.

Určite smutný odchádzal domov do Fínska Mikko Hirvonen, ktorý si mohol zapísať víťazný návrat do rallye wrc po tom, ako ho začiatkom roka nahovorili na návrat do rallye a úspešne štartoval na Dakare 2016. Teraz v Portugalsku pri technickej kontrole po skončení rallye mu technický komisári nenašli na spojke navŕtané otvory a turbodúchadlo malo väčšie lopatky, za čo však Hirvonen nemohol. Po tom všetkom, čím v Portugalsku prešiel, je to neskutočné sklamanie. Ja by som na jeho mieste hodil flintu do žita. A basta.

Video

Výsledky Rallye Portugalska

1. Kris MeekeV. Brit./Citroën DS33:59:01 hod
2. Andrea MikkelsenNór./VW Polo R+29,7 s
3. Sebastien OgierFranc./VW Polo-R+34,5
4. Dani SordoŠpan./Hyundai i20+1:37,1 min
5. Eric CamilliFranc./Ford Fiesta RS+4:01,6
6. Jari-Matti LatvalaFín./VW 00Polo-R+4:06,9
7. Mads ÖstbergNór./Ford Fiesta+6:53,6
8. Martin ProkopČR/Ford Fiesta+10:24,1
9. Pontus TidemandŠvéd./Škoda Fabia+11:45,2
10. Nicolas FuchsPeru/Ford Fiesta+13:14,0

Priebežné poradie jazdcov (po 5 zo 14 podujatí)

1. Sebastien Ogier114 bodov
2. Andreas Mikkelsen67
3. Mads Östberg58
4. Hayden Paddon (N. Zél./Hyundai i20)57
5. Dani Sordo56
6. Jari-Matti Latvala37
7. Kris Meeke26
8. Ott Tanak (Est./Ford Fiesta)24
9. Thierry Neuville (Belg./Hyundai)23
10. Eric Camilli14
1 Kris Meeke 2 Meeke-citroen - vítazi 3 Dani Sordo 4 Andreas Mikkelsen 5 Bahno a voda 6 Jazda na dvoch kolesách 7 Rallye je aj rýchlost 8 Skok na horizonte 9 VW Polo-R skok

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com a Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.