Brit Kris Meeke víťazom portugalskej rallye (+ video)

Streda, 25 máj 2016

Seriál majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach sa z južnej Ameriky presťahoval do Európy a jeho šiesty diel sa išiel na juhu Pyrenejského polostrove v Portugalsku. Víťazom sa stal Brit Kris Meeke, druhý skončil Nór Andreas Mikkelsen a až tretí líder doterajšieho priebehu a trojnásobný majster sveta Francúz Sebastien Ogier.

1 Kris Meeke
Kris Meeke vyhral portugalskú rallye a tento 36ročný Brit si pripísal už druhé víťazstvo v kariére v seriáli svetových automobilových súťaží

Rallye sprevádzali nepríjemnosti s prudkým lejakom, rozvodnenými riekami, hustou hmlou s viditeľnosťou do tridsať metrov a bahnom na cestách. Komplikácie boli aj s výsledkami, ktoré sa menili a pôvodného víťaza Fína Mikko Hirvonena po diskvalifikácii nahradil Brit Kris Meeke. Takéto problémy nezažil doteraz žiadny zo štyridsiatich štyroch ročníkov rallye, ktorá sa jazdí severne od mesta Faro v lokalite Algarve.

To všetko spôsobovalo jazdcom na ťažkej trati spočiatku aj vinou hustej hmly veľké problémy udržať sa vôbec na trati a neskončiť tak ako napríklad navrátivší sa Sebastien Loeb, ktorý v 3. RS na horizonte v približne 120 kilometrovej rýchlosti natočil volant svojho Citroëna DS3 doľava, pričom cesta zahýbala doprava. Chybu nestihol napraviť a boli z toho kotrmelce. Havarovali aj Fín Latvala (VW Polo) – z prvého miesta, rovnako potom z vedúcej pozície aj Nór Solberg, havarovali aj Belgičan Neuville (Hyundai i20), pričom Estónčan Ott Tänak (Ford Fiesta) a Novozélanďan Hayden Paddon (Hyundai i20) museli aj hasiť svoje autá, ktoré po havárii začali horieť.

2 Meeke-citroen - vítazi
Takto oslavovala v cieli rallye svoje víťazstvo britská posádka Volkswagenu Meeke–Nagle

Vzhľadom na ťažké až neúnosné podmienky sa hromadili protesty jazdcov i šéfov tímov a jazdci odmietali pokračovať ďalej v rallye. Nakoniec športoví komisári tri rýchlostné skúšky zrušili. Jedným to vyhovovali, iní hromžili, pretože nebezpečné až kritické úseky úspešne absolvovali a tak sa cítili poškodení.

Problémy udržať sa na ceste mal aj český jazdec Martin Prokop, ktorého spolujazdec sa po jednej kritickej situácii vyjadril, že mal strach keď sa ich auto šmýkalo až k okraju prudkého zrázu. Našťastie jazdec auto udržal na ceste a v cieli bolo z toho ôsme miesto, ďalšie v TOP desiatke, na ktoré si jihlavská posádka potrpí. Aj Prokop bol medzi tými, ktorých zrušenie RS poškodilo.

3 Dani Sordo
Španiel Dani Sordo skončil v Portugalsku na štvrtom mieste, najlepšie z tímu Hyundai. Aj v takto náročnom horskom teréne sa jazdila súťaž na Pyrenejskom ostrove.

Určite smutný odchádzal domov do Fínska Mikko Hirvonen, ktorý si mohol zapísať víťazný návrat do rallye wrc po tom, ako ho začiatkom roka nahovorili na návrat do rallye a úspešne štartoval na Dakare 2016. Teraz v Portugalsku pri technickej kontrole po skončení rallye mu technický komisári nenašli na spojke navŕtané otvory a turbodúchadlo malo väčšie lopatky, za čo však Hirvonen nemohol. Po tom všetkom, čím v Portugalsku prešiel, je to neskutočné sklamanie. Ja by som na jeho mieste hodil flintu do žita. A basta.

Video

Výsledky Rallye Portugalska

1. Kris MeekeV. Brit./Citroën DS33:59:01 hod
2. Andrea MikkelsenNór./VW Polo R+29,7 s
3. Sebastien OgierFranc./VW Polo-R+34,5
4. Dani SordoŠpan./Hyundai i20+1:37,1 min
5. Eric CamilliFranc./Ford Fiesta RS+4:01,6
6. Jari-Matti LatvalaFín./VW 00Polo-R+4:06,9
7. Mads ÖstbergNór./Ford Fiesta+6:53,6
8. Martin ProkopČR/Ford Fiesta+10:24,1
9. Pontus TidemandŠvéd./Škoda Fabia+11:45,2
10. Nicolas FuchsPeru/Ford Fiesta+13:14,0

Priebežné poradie jazdcov (po 5 zo 14 podujatí)

1. Sebastien Ogier114 bodov
2. Andreas Mikkelsen67
3. Mads Östberg58
4. Hayden Paddon (N. Zél./Hyundai i20)57
5. Dani Sordo56
6. Jari-Matti Latvala37
7. Kris Meeke26
8. Ott Tanak (Est./Ford Fiesta)24
9. Thierry Neuville (Belg./Hyundai)23
10. Eric Camilli14
1 Kris Meeke 2 Meeke-citroen - vítazi 3 Dani Sordo 4 Andreas Mikkelsen 5 Bahno a voda 6 Jazda na dvoch kolesách 7 Rallye je aj rýchlost 8 Skok na horizonte 9 VW Polo-R skok

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com a Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.