Brit Kris Meeke vyhral Rally Finland

Pondelok, 01 august 2016

Záver minulého týždňa sa vo Fínsku niesol v znamení jednej z najslávnejších rallye sveta, v minulosti nazývanej ako rallye tisíc jazier, ôsmeho podujatia majstrovstiev sveta automobilových súťaží. Víťazom sa po prvý raz v jej 65 ročnej histórii stal britský jazdec Kris Meeke na VW Polo R. Druhý skončil domáci jazdec Jari-Matti Latvala na aute rovnakej značky a tretie miesto obsadil Ír Craig Breen na Citroëne DS3.

1 Kris Meeke
Britský jazdec Kris Meeke pri jednom z množstva skokov na štrkovitej trati fínskej rallye

Centrom ôsmeho dielu seriálu WRC, fínskej Neste Oil Rally Finland, bolo Jyväskylä. Fínska automobilová súťaž je povestná svojou náročnosťou, šotolinovým povrchom, vysokými rýchlostnými priemermi a množstvom horizontov, po ktorých nasledujú dlhočizne skoky merajúce desiatky metrov. Každoročne je aj športovým sviatkom Fínov, ktorí v desiatkach tisícov lemujú trate rýchlostných skúšok tak, akoby fínskou rallye vrcholil seriál majstrovstiev sveta a práve tu sa rozhodovalo o novom majstrovi sveta. Proste, v krajine počas fínskej rallye vládne fantastická atmosféra, akú by ste inde márne hľadali.

Vysoké rýchlosti na tratiach rýchlostných skúšok a dlhé skoky na horizontoch spôsobili aj v tomto roku pád nádejí mnohých jazdcov, resp. posádok. Škaredo vyzerajúcich havárií bolo dosť, jednou z nich aj havária aktuálneho lídra a trojnásobného majstra sveta Francúza Sebastiena Ogiera, ktorá, ako mnohé ďalšie, sa obišli bez vážnejších zranení. Ogier stratil viac ako dve hodiny a v cieli bol až na 24. mieste.

2 J.-M. Latvala
Fín Jari-Matti Latvala chcel domácu rallye veľmi vyhrať do tretice, keď v jej doterajšej histórii sa mu to už predtým dvakrát podarilo. Ani takýto parádny skok na jednom z mnohých horizontov mu na celkové víťazstvo nestačil a skončil druhý.

Radosť a dojatie Brita Krisa Meekea v cieli bola obrovská a jazdec sa neubránil slzám. Ktovie, či si po získaní tohto obrovského úspechu nespomenul na bývalú britskú legendu Colina McRea, ktorý si v začiatkoch kariéry Krisa všimol jeho talent a stal sa jeho radcom. Jedným z prvých gratulantov víťaza bol druhý jazdec celkového poradia, domáci jazdec Jari-Matti Latvala, ktorý by bol doma rád zopakoval svoje dve predchádzajúce víťazstvá, Brit Meeke na citroëne bol však tentoraz rýchlejší ako Fín na VW Polo R. Latvala to v cieli okomentoval slovami: chýbal mi väčší bojový duch.

Záverečnú divácku rýchlostnú skúšku power stage vyhral Belgičan Thierry Nueville pred Novozélanďanom Haydenom Paddonom (obaja Hyundai i20) a J.-M. Latvalom (VW Polo R). Hyundai tak okrem bodov za 4. a 5. miesta v konečnom poradí získal ďalšie tri a dva body za 1. a 2. miesto v power stage a Latvala jeden bod.

Vo Fínsku malo zastúpenie aj Slovensko – jazdec Martin Kočí sa v celkovom poradí fínskej rallye klasifikoval na 45. mieste.

Výsledky Rallye Fínska

1. K. MeekeV. Brit./Citroën DS32:38:05,8 hod
2. J. M. LatvalaFín./VW Polo R+29,1 s
3. C. BreenÍr./Citroën DS3+1:41,3 min
4. T. NeuvilleBelg./Hyundai i20+1:45,9
5. H. PaddonN. Zél./Hyundai i20+1:48,2
6. M. ÖstbergNór./Ford Fiesta+2:04,6
7. A. MikkelsenNór../VW Polo R+2:22,4
8. E. LappiFín./Škoda Fabia R5+4:53,8
9. K. AbbringHol./Hyundai i20+5:22,4
10. T. SuninenFín./Škoda Fabia R5+5:35,5

Priebežné poradie jazdcov (po 8 zo 14 podujatí)

1. S. Ogier143 bodov
2. A. Mikkelsen98
3. J. M. Latvala87
4. H. Paddon84
5. D. Sordo68
6. T. Neuville76
7. M. Østberg70
8. O. Tanak52
9. K. Meeke51
10. C. Breen25

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Volkswagen227 bodov
2. Hyundai168
3. M-Sport WRT112
4. VW II109
5. Hyundai N86
6. DMACK WRT58
7. Jipocar CZ18
8. Yazeed Racing6

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.