Brit Kris Meeke vyhral Rally Finland

Pondelok, 01 august 2016

Záver minulého týždňa sa vo Fínsku niesol v znamení jednej z najslávnejších rallye sveta, v minulosti nazývanej ako rallye tisíc jazier, ôsmeho podujatia majstrovstiev sveta automobilových súťaží. Víťazom sa po prvý raz v jej 65 ročnej histórii stal britský jazdec Kris Meeke na VW Polo R. Druhý skončil domáci jazdec Jari-Matti Latvala na aute rovnakej značky a tretie miesto obsadil Ír Craig Breen na Citroëne DS3.

1 Kris Meeke
Britský jazdec Kris Meeke pri jednom z množstva skokov na štrkovitej trati fínskej rallye

Centrom ôsmeho dielu seriálu WRC, fínskej Neste Oil Rally Finland, bolo Jyväskylä. Fínska automobilová súťaž je povestná svojou náročnosťou, šotolinovým povrchom, vysokými rýchlostnými priemermi a množstvom horizontov, po ktorých nasledujú dlhočizne skoky merajúce desiatky metrov. Každoročne je aj športovým sviatkom Fínov, ktorí v desiatkach tisícov lemujú trate rýchlostných skúšok tak, akoby fínskou rallye vrcholil seriál majstrovstiev sveta a práve tu sa rozhodovalo o novom majstrovi sveta. Proste, v krajine počas fínskej rallye vládne fantastická atmosféra, akú by ste inde márne hľadali.

Vysoké rýchlosti na tratiach rýchlostných skúšok a dlhé skoky na horizontoch spôsobili aj v tomto roku pád nádejí mnohých jazdcov, resp. posádok. Škaredo vyzerajúcich havárií bolo dosť, jednou z nich aj havária aktuálneho lídra a trojnásobného majstra sveta Francúza Sebastiena Ogiera, ktorá, ako mnohé ďalšie, sa obišli bez vážnejších zranení. Ogier stratil viac ako dve hodiny a v cieli bol až na 24. mieste.

2 J.-M. Latvala
Fín Jari-Matti Latvala chcel domácu rallye veľmi vyhrať do tretice, keď v jej doterajšej histórii sa mu to už predtým dvakrát podarilo. Ani takýto parádny skok na jednom z mnohých horizontov mu na celkové víťazstvo nestačil a skončil druhý.

Radosť a dojatie Brita Krisa Meekea v cieli bola obrovská a jazdec sa neubránil slzám. Ktovie, či si po získaní tohto obrovského úspechu nespomenul na bývalú britskú legendu Colina McRea, ktorý si v začiatkoch kariéry Krisa všimol jeho talent a stal sa jeho radcom. Jedným z prvých gratulantov víťaza bol druhý jazdec celkového poradia, domáci jazdec Jari-Matti Latvala, ktorý by bol doma rád zopakoval svoje dve predchádzajúce víťazstvá, Brit Meeke na citroëne bol však tentoraz rýchlejší ako Fín na VW Polo R. Latvala to v cieli okomentoval slovami: chýbal mi väčší bojový duch.

Záverečnú divácku rýchlostnú skúšku power stage vyhral Belgičan Thierry Nueville pred Novozélanďanom Haydenom Paddonom (obaja Hyundai i20) a J.-M. Latvalom (VW Polo R). Hyundai tak okrem bodov za 4. a 5. miesta v konečnom poradí získal ďalšie tri a dva body za 1. a 2. miesto v power stage a Latvala jeden bod.

Vo Fínsku malo zastúpenie aj Slovensko – jazdec Martin Kočí sa v celkovom poradí fínskej rallye klasifikoval na 45. mieste.

Výsledky Rallye Fínska

1. K. MeekeV. Brit./Citroën DS32:38:05,8 hod
2. J. M. LatvalaFín./VW Polo R+29,1 s
3. C. BreenÍr./Citroën DS3+1:41,3 min
4. T. NeuvilleBelg./Hyundai i20+1:45,9
5. H. PaddonN. Zél./Hyundai i20+1:48,2
6. M. ÖstbergNór./Ford Fiesta+2:04,6
7. A. MikkelsenNór../VW Polo R+2:22,4
8. E. LappiFín./Škoda Fabia R5+4:53,8
9. K. AbbringHol./Hyundai i20+5:22,4
10. T. SuninenFín./Škoda Fabia R5+5:35,5

Priebežné poradie jazdcov (po 8 zo 14 podujatí)

1. S. Ogier143 bodov
2. A. Mikkelsen98
3. J. M. Latvala87
4. H. Paddon84
5. D. Sordo68
6. T. Neuville76
7. M. Østberg70
8. O. Tanak52
9. K. Meeke51
10. C. Breen25

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Volkswagen227 bodov
2. Hyundai168
3. M-Sport WRT112
4. VW II109
5. Hyundai N86
6. DMACK WRT58
7. Jipocar CZ18
8. Yazeed Racing6

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.