Brit Kris Meeke vyhral Rally Finland

Pondelok, 01 august 2016

Záver minulého týždňa sa vo Fínsku niesol v znamení jednej z najslávnejších rallye sveta, v minulosti nazývanej ako rallye tisíc jazier, ôsmeho podujatia majstrovstiev sveta automobilových súťaží. Víťazom sa po prvý raz v jej 65 ročnej histórii stal britský jazdec Kris Meeke na VW Polo R. Druhý skončil domáci jazdec Jari-Matti Latvala na aute rovnakej značky a tretie miesto obsadil Ír Craig Breen na Citroëne DS3.

1 Kris Meeke
Britský jazdec Kris Meeke pri jednom z množstva skokov na štrkovitej trati fínskej rallye

Centrom ôsmeho dielu seriálu WRC, fínskej Neste Oil Rally Finland, bolo Jyväskylä. Fínska automobilová súťaž je povestná svojou náročnosťou, šotolinovým povrchom, vysokými rýchlostnými priemermi a množstvom horizontov, po ktorých nasledujú dlhočizne skoky merajúce desiatky metrov. Každoročne je aj športovým sviatkom Fínov, ktorí v desiatkach tisícov lemujú trate rýchlostných skúšok tak, akoby fínskou rallye vrcholil seriál majstrovstiev sveta a práve tu sa rozhodovalo o novom majstrovi sveta. Proste, v krajine počas fínskej rallye vládne fantastická atmosféra, akú by ste inde márne hľadali.

Vysoké rýchlosti na tratiach rýchlostných skúšok a dlhé skoky na horizontoch spôsobili aj v tomto roku pád nádejí mnohých jazdcov, resp. posádok. Škaredo vyzerajúcich havárií bolo dosť, jednou z nich aj havária aktuálneho lídra a trojnásobného majstra sveta Francúza Sebastiena Ogiera, ktorá, ako mnohé ďalšie, sa obišli bez vážnejších zranení. Ogier stratil viac ako dve hodiny a v cieli bol až na 24. mieste.

2 J.-M. Latvala
Fín Jari-Matti Latvala chcel domácu rallye veľmi vyhrať do tretice, keď v jej doterajšej histórii sa mu to už predtým dvakrát podarilo. Ani takýto parádny skok na jednom z mnohých horizontov mu na celkové víťazstvo nestačil a skončil druhý.

Radosť a dojatie Brita Krisa Meekea v cieli bola obrovská a jazdec sa neubránil slzám. Ktovie, či si po získaní tohto obrovského úspechu nespomenul na bývalú britskú legendu Colina McRea, ktorý si v začiatkoch kariéry Krisa všimol jeho talent a stal sa jeho radcom. Jedným z prvých gratulantov víťaza bol druhý jazdec celkového poradia, domáci jazdec Jari-Matti Latvala, ktorý by bol doma rád zopakoval svoje dve predchádzajúce víťazstvá, Brit Meeke na citroëne bol však tentoraz rýchlejší ako Fín na VW Polo R. Latvala to v cieli okomentoval slovami: chýbal mi väčší bojový duch.

Záverečnú divácku rýchlostnú skúšku power stage vyhral Belgičan Thierry Nueville pred Novozélanďanom Haydenom Paddonom (obaja Hyundai i20) a J.-M. Latvalom (VW Polo R). Hyundai tak okrem bodov za 4. a 5. miesta v konečnom poradí získal ďalšie tri a dva body za 1. a 2. miesto v power stage a Latvala jeden bod.

Vo Fínsku malo zastúpenie aj Slovensko – jazdec Martin Kočí sa v celkovom poradí fínskej rallye klasifikoval na 45. mieste.

10. T. SuninenFín./Škoda Fabia R5+5:35,5

Priebežné poradie jazdcov (po 8 zo 14 podujatí)

10. C. Breen25

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.