Britská rallye: štvrtý titul Loeba, štvrté víťazstvo Hirvonena

Utorok, 04 december 2007

Grönholmovi, ktorý takmer celý šampionát viedol, ostali len oči pre plač.

Britská rallye

Veľmi sa chcel stať majstrom sveta v poslednej sezóne svojej žiarivej kariéry. Nestalo sa, a tak do športového dôchodku odchádza fínsky majster volantu "len" ako dvojnásobný majster sveta.

Zato o to väčšiu radosť v cieli Britskej rallye mal obhajca titulu Francúz Loeb. Pred poslednou súťažou seriálu mal práve pred Grönholmom náskok šiestich bodov. Fín potreboval vyhrať a Francúz by nesmel skončiť v tejto poslednej rallye lepšie ako šiesty. Potom by sa víťazom celého seriálu stal Grönholm na forde. Matematika sa však do hry o titul nedostala. Loeb na citroene skončil tretí za oboma jazdcami fordu, Hirvonenom a Grönholmom, to mu však stačilo na zisk štvrtého titulu v rade.

Britská rallye Britská rallye

Karty mohol zamiešať však iný Fín – Latvala, a mohol pomôcť Gronholmovi. Zo sedemnásť rýchlostných skúšok vyhral Latvala až neuveriteľných desať, mal však už v prvý deň haváriu a dostal aj 10minútovú penalizáciu. Nebyť toho, možno by bol vyhral, Loeb by musel bojovať pod tlakom, možno aj riskovať a kto vie ako by sa to bolo skončilo. To vtedy, keby nebolo keby.

Markus Grönholm prišiel o titul už v Írsku, na predposlednom podujatí seriálu, kde havaroval a do cieľa neprišiel. Loeb získal rozhodujúci náskok a ten si na poslednej súťaži ustrážil. Markus bol z neúspešného, ale veľmi urputného boja o titul s Loebom sklamaný, bol to však on, kto Francúzovi gratuloval k titulu medzi prvými. Ford sa však stal majstrom sveta v tímoch, keď modré ovály s Grönholmom a Hirvonenom vyhrali Pohár konštruktérov.

Britská rallye

Sklamanie Grönholma iba málo zmiernilo double na Britskej rallye, kde jeho a Hirvonenov ford obsadili prvé dve miesta a až za nimi skončil staronový majster sveta. Zmienku si zasluhuje aj celková bronzová pozícia Subaru v tímovom hodnotení Pohára konštruktérov. Prispel k nemu najmä Peter Solberg, ktorý na poslednej súťaži skončil štvrtý a celkove sa umiestnil na piatej priečke.

Poradie v cieli

1. M. Hirvonen 3:22:50,9 hod
2. M. Grönholm 15,2 s
3. S. Loeb 1:33,0 min
4. P. Solberg 2:57,3
5. D. Sordo 3:14,3
6. M.Wilson 7:32,9
7. C. Atkinson 8:29,5
8. M. Stohl 8:54,6
9. X. Pons 9:48,8
10. J. Latvala 10:42,4
11. M. Ostberg 10:43,9
12. J. Kopecký 12:46,6

Konečné poradie jazdcov

1. S. Loeb 116 bodov
2. M. Grönholm 112
3. M. Hirvonen 99
4. D. Sordo 65
5. P. Solberg 47
6. H. Solberg 34
7. Ch. Atkinson 31
8. J. Latvala 30
9. M. Stohl 13
10. F.Duval 12
11. M.Wilson
12. J. Kopecký 10
13. T. Gardemeister 10
14. D. Carlsson 9
15. G. Galli 5

Konečné poradie Pohára konštruktérov

1. Ford 212 bodov
2. Citroën 183
3. Subaru 86
4. Sobart 83
5. OMV Kronos 44
6. Munchi's 14
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.