Britská rallye: víťaz Latvala, Loeb majstrom

Pondelok, 14 november 2011

Záverečné podujatie seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach, Wales rallye Veľkej Británie, vyhral Fín Jari-Matti Latvala pred Madsom Ostbergom a Nórom Henningom Solbergom, všetci na Forde Fiesta.

Sebastien Loeb
Dnes už osemnásobný majster sveta. Aj keď vo Veľkej Británii nevyhral, titul obhájil.

Dvaja najväčší favoriti, Francúz Sebastien Loeb i Fín Mika Hirvonen vypadli pre poruchy po haváriách. Loeb v posledný deň rallye, Hirvonen o deň skôr. Potvrdil sa tak stav spred troch týždňov, keď v Španielsku vyhral Loeb práve pred Hirvonenom. Dovtedajšiu bodovú rovnosť, keď obaja mali po 196 bodov, "narušil" Francúz a odskočil Fínovi na rozdiel 8 bodov.

Aby Hirvonen získal svoj prémiový titul, musel vo V. Británii vyhrať a Loeb by musel skončiť horšie ako na druhom mieste. Pri rovnosti bodov by totiž rozhodoval fakt, že Loeb vyhral v tohtoročnom seriáli päťkrát, kým Hirvonen len dvakrát. Nakoniec sa predsa len rozhodlo na trati. Najprv v sobotu Hirvonen po tom, čo vyšiel z trate, poškodil svoje auto natoľko, že v súťaži už nemohol pokračovať. V tej chvíli už titul majstra sveta patril Loebovi. Napriek tomu, že cieľ neuvidel ani on, keď o deň neskôr po havárii musel zo súťaže odstúpiť.

Víťaz britskej rallye, Fín Latvala, vyhral v tejto sezóne po prvý raz, celkove v seriáli majstrovstiev sveta je to jeho piate víťazstvo. Smoliar Hirvonen na titul ani tento rok nedosiahol. Podobne ani ďalší veľký adept na titul, Francúz Sebastien Ogier.

Mladší Sebastien Ogier mal na titul veľký apetít, keď však Citroën potvrdil, že podporuje Loeba, akoby rezignoval a navyše neprialo mu ani šťastie, keď ani na britskej rallye nebojoval o víťazstvo a skončil až jedenásty so stratou viac ako 17 minút.

Rallye Wales
Radosť po skončení rallye, veď Sebastien Loeb s Danielom Elenom majú už ôsmy titul

Nedarilo sa ani minuloročnému partnerovi v tíme Citroën Dani Sordovi. Tento Španiel, ktorý spolu s Britom Meekeom testuje šance Mini WRC v seriáli MS, obsadil v britskej rallye až 20. miesto.

Náročnú britskú rallye zo 74 štartujúcich dokončilo 40 posádok. Medzi jazdcami, ktorí nepreťali pomyselnú cieľovú čiaru, boli napríklad Petter Solberg či Kimi Räikkönnen. Obaja vypadli počas druhého súťažného dňa.

Výsledky Wales rallye Veľkej Británie

1. Jari-Matti LatvalaFín./Ford3:27:03,5 hod
2. Mads OstbergNór./Ford+ 3:42,9 min
3. Henning SolbergNór./Ford+ 7:05,1
4. Kris MeekeV. Brit./Mini+ 7:12,3
5. Matthew WilsonV. Brit./Ford+ 8:57,3

Konečné poradie

1. Sebastien LoebFranc./Citroen222 bodov
2. Mikko HirvonenFín./Ford214
3. Sebastien OgierFranc./Citroen196
4. Jari-Matti LatvalaFín./Ford172
5. Petter SolbergNór./Stobart Ford110

Konečné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroen403 bodov
2. Ford376
3. Stobart Ford178
4. Petter Solberg Team98
5. FERM Power Tools54

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.