Britská rallye: víťaz Latvala, Loeb majstrom

Pondelok, 14 november 2011

Záverečné podujatie seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach, Wales rallye Veľkej Británie, vyhral Fín Jari-Matti Latvala pred Madsom Ostbergom a Nórom Henningom Solbergom, všetci na Forde Fiesta.

Sebastien Loeb
Dnes už osemnásobný majster sveta. Aj keď vo Veľkej Británii nevyhral, titul obhájil.

Dvaja najväčší favoriti, Francúz Sebastien Loeb i Fín Mika Hirvonen vypadli pre poruchy po haváriách. Loeb v posledný deň rallye, Hirvonen o deň skôr. Potvrdil sa tak stav spred troch týždňov, keď v Španielsku vyhral Loeb práve pred Hirvonenom. Dovtedajšiu bodovú rovnosť, keď obaja mali po 196 bodov, "narušil" Francúz a odskočil Fínovi na rozdiel 8 bodov.

Aby Hirvonen získal svoj prémiový titul, musel vo V. Británii vyhrať a Loeb by musel skončiť horšie ako na druhom mieste. Pri rovnosti bodov by totiž rozhodoval fakt, že Loeb vyhral v tohtoročnom seriáli päťkrát, kým Hirvonen len dvakrát. Nakoniec sa predsa len rozhodlo na trati. Najprv v sobotu Hirvonen po tom, čo vyšiel z trate, poškodil svoje auto natoľko, že v súťaži už nemohol pokračovať. V tej chvíli už titul majstra sveta patril Loebovi. Napriek tomu, že cieľ neuvidel ani on, keď o deň neskôr po havárii musel zo súťaže odstúpiť.

Víťaz britskej rallye, Fín Latvala, vyhral v tejto sezóne po prvý raz, celkove v seriáli majstrovstiev sveta je to jeho piate víťazstvo. Smoliar Hirvonen na titul ani tento rok nedosiahol. Podobne ani ďalší veľký adept na titul, Francúz Sebastien Ogier.

Mladší Sebastien Ogier mal na titul veľký apetít, keď však Citroën potvrdil, že podporuje Loeba, akoby rezignoval a navyše neprialo mu ani šťastie, keď ani na britskej rallye nebojoval o víťazstvo a skončil až jedenásty so stratou viac ako 17 minút.

Rallye Wales
Radosť po skončení rallye, veď Sebastien Loeb s Danielom Elenom majú už ôsmy titul

Nedarilo sa ani minuloročnému partnerovi v tíme Citroën Dani Sordovi. Tento Španiel, ktorý spolu s Britom Meekeom testuje šance Mini WRC v seriáli MS, obsadil v britskej rallye až 20. miesto.

Náročnú britskú rallye zo 74 štartujúcich dokončilo 40 posádok. Medzi jazdcami, ktorí nepreťali pomyselnú cieľovú čiaru, boli napríklad Petter Solberg či Kimi Räikkönnen. Obaja vypadli počas druhého súťažného dňa.

Výsledky Wales rallye Veľkej Británie

1. Jari-Matti LatvalaFín./Ford3:27:03,5 hod
2. Mads OstbergNór./Ford+ 3:42,9 min
3. Henning SolbergNór./Ford+ 7:05,1
4. Kris MeekeV. Brit./Mini+ 7:12,3
5. Matthew WilsonV. Brit./Ford+ 8:57,3

Konečné poradie

1. Sebastien LoebFranc./Citroen222 bodov
2. Mikko HirvonenFín./Ford214
3. Sebastien OgierFranc./Citroen196
4. Jari-Matti LatvalaFín./Ford172
5. Petter SolbergNór./Stobart Ford110

Konečné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroen403 bodov
2. Ford376
3. Stobart Ford178
4. Petter Solberg Team98
5. FERM Power Tools54

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.