Dakar 2013: Jakeš v etape tretí

Nedeľa, 13 január 2013

Ôsma etapa Rallye Dakar bola plná zvratov. Spôsobili ju prudké lejaky, omyly motocyklistov v navigácii a následné blúdenie na trati, ale aj rozvodnená rieka, ktorá podľa Katarčana Al-Attiyaha v mieste brodu mala výšku až tri metre, takže posádky už ďalej nepokračovali a situáciu budú organizátori riešiť. Skvele si však viedol náš motocyklový jazdec Ivan Jakeš, keď v etape prišiel do cieľa na pódiovom treťom mieste.

Ivan Jakeš
Ivan Jakeš dosiahol v ôsmej etape životný úspech na Dakare, keď v cieli bol tretí

Druhý Slovák Štefan Svitko dopadol horšie, bol totiž v skupine jazdcov, ktorá na 118. kilometri zle odbočila a Svitko skončil až na 55. mieste. Nebyť tejto chyby, bol by s veľkou pravdepodobnosťou skončil medzi najlepšími, mieril možno na víťaza etapy. Podobnú chybu ako Svitko urobili aj ďalší jazdci z čela tabuľky vrátane lídra Francúza Paina, ktorý bol v cieli až 77. Čílan Lopez skončil 48., Potugalčan Faria 31. a Despres 58., až tri miesta na za Svitkom.

Dosť to zamiešalo kartami aj v priebežnom poradí. Líder Francúz Pain spadol na štvrté miesto a druhý z priebežného poradia Cyril Despres klesol z druhého miesta na piate. Na čelo sa dostal Francúz Casteu, Faria postúpil z piateho miesta na druhé a Čílan Lopez klesol z druhého miesta na tretie. Potešiteľné je, že hneď za minuloročným víťazom a najväčším tohtoročným favoritom Despresom je náš Ivan Jakeš s minimálnou stratou 1:56 minúty. O kúsok ďalej, na deviatej priečke, je Štefan Svitko. Slovensko tak má v Top 10 dvoch svojich jazdcov, čo je už teraz obrovský úspech.

Po náročnej ôsmej etape je v nedeľu deň odpočinku. Regenerované sily budú všetci súťažiaci na Dakare určite potrebovať, veď druhá časť dakarského maratónu nebude o nič ľahšia ako bola tá prvá. Skôr naopak, keďže prvých osem etáp zobralo všetkým jazdcom i členom posádok mnoho síl. A tak v ďalšom priebehu budeme držať palce obom našim jazdcom, Jakešovi i Svitkovi. Veríme, že na ich strane bude stáť aj šťastie a vyhnú sa im nepredvídané udalosti. Aby návrat na Slovensko bol pre nich i pre nás radostnou udalosťou.

Výsledky - 8. etapa

Salta - San Miguel de Tucuman (Argentina), meraný úsek 131 km (skrátený)

Motocykle

1. Joan Barreda BortŠpan./Husqvarna2:07:26 hod
2. Johnny CampbellUSA/Honda+7:04 min
3. Ivan JakešSR/KTM+7:57 min
...
55. Štefan SvitkoSR/KTM+29:49 min

Štvorkolky

1. Sarel van BiljonJAR/E-ATV2:28:13 hod
2. Marcos PatronelliArg./Yamaha+1:49 min
3. Sebastián PalmaČile/CAN-AM+2:36 min

Automobily

Na 86. kilometri meraného úseku vznikol problém pred brodom cez rieku a väčšina posádok ďalej nepokračovala. Organizátori vzniknutú situáciu budú riešiť.

Kamióny

V tejto etape neštartovali pre predpokladané problémy s dažďom a možnými neprejazdnými úsekmi trate.

Priebežné poradie po 8. etape

Motocykle

1. David CasteuFranc./Yamaha19:56:33 hod
2. Ruben FariaPortug./KTM+11:16 min
3. Francisco LopezČile/KTM+12:00 min
4. Olivier PainFranc./Yamaha+16:10 min
5. Cyril DespresFranc./KTM+24:26 min
6. Ivan JakešSR/KTM+26:22 min
...
9. Štefan SvitkoSR/KTM+33:50 min

Štvorkolky

1. Marcos PatronelliArg./Yamaha22:38:35 hod
2. Ignacio CasaleČile/Yamaha+1:23:55 hod
3. Sarel van BiljonJAR/E-ATV+2:00:29 hod

Automobily

1. Stephane PeterhanselFranc./Mini18:31:04 hod
2. Nasser Al-AttiyahKatar/Buggy+3:14 min
3. Giniel de VilliersJAR/Toyota+44:03 min

Kamióny

1. De RooyHol./Iveco19:26:06 hod
2. NikolajevRus./Kamaz22:08 min
3. KolomýČR/Tatra41:25 min
4. MardejevRus./Kamaz46:53 min
5. KardinovRus./Kamaz1:24:10 hod
6. LopraisČR/Tatra1:57:19 hod

Ivan Jakeš Pizzolito Argentina Boj motocyklistov Al-Attiyah Rozvodnená rieka Sebastian Susseini
Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.