Dakar 2013: Jakeš v etape tretí

Nedeľa, 13 január 2013

Ôsma etapa Rallye Dakar bola plná zvratov. Spôsobili ju prudké lejaky, omyly motocyklistov v navigácii a následné blúdenie na trati, ale aj rozvodnená rieka, ktorá podľa Katarčana Al-Attiyaha v mieste brodu mala výšku až tri metre, takže posádky už ďalej nepokračovali a situáciu budú organizátori riešiť. Skvele si však viedol náš motocyklový jazdec Ivan Jakeš, keď v etape prišiel do cieľa na pódiovom treťom mieste.

Ivan Jakeš
Ivan Jakeš dosiahol v ôsmej etape životný úspech na Dakare, keď v cieli bol tretí

Druhý Slovák Štefan Svitko dopadol horšie, bol totiž v skupine jazdcov, ktorá na 118. kilometri zle odbočila a Svitko skončil až na 55. mieste. Nebyť tejto chyby, bol by s veľkou pravdepodobnosťou skončil medzi najlepšími, mieril možno na víťaza etapy. Podobnú chybu ako Svitko urobili aj ďalší jazdci z čela tabuľky vrátane lídra Francúza Paina, ktorý bol v cieli až 77. Čílan Lopez skončil 48., Potugalčan Faria 31. a Despres 58., až tri miesta na za Svitkom.

Dosť to zamiešalo kartami aj v priebežnom poradí. Líder Francúz Pain spadol na štvrté miesto a druhý z priebežného poradia Cyril Despres klesol z druhého miesta na piate. Na čelo sa dostal Francúz Casteu, Faria postúpil z piateho miesta na druhé a Čílan Lopez klesol z druhého miesta na tretie. Potešiteľné je, že hneď za minuloročným víťazom a najväčším tohtoročným favoritom Despresom je náš Ivan Jakeš s minimálnou stratou 1:56 minúty. O kúsok ďalej, na deviatej priečke, je Štefan Svitko. Slovensko tak má v Top 10 dvoch svojich jazdcov, čo je už teraz obrovský úspech.

Po náročnej ôsmej etape je v nedeľu deň odpočinku. Regenerované sily budú všetci súťažiaci na Dakare určite potrebovať, veď druhá časť dakarského maratónu nebude o nič ľahšia ako bola tá prvá. Skôr naopak, keďže prvých osem etáp zobralo všetkým jazdcom i členom posádok mnoho síl. A tak v ďalšom priebehu budeme držať palce obom našim jazdcom, Jakešovi i Svitkovi. Veríme, že na ich strane bude stáť aj šťastie a vyhnú sa im nepredvídané udalosti. Aby návrat na Slovensko bol pre nich i pre nás radostnou udalosťou.

Výsledky - 8. etapa

Salta - San Miguel de Tucuman (Argentina), meraný úsek 131 km (skrátený)

Automobily

Na 86. kilometri meraného úseku vznikol problém pred brodom cez rieku a väčšina posádok ďalej nepokračovala. Organizátori vzniknutú situáciu budú riešiť.

Kamióny

V tejto etape neštartovali pre predpokladané problémy s dažďom a možnými neprejazdnými úsekmi trate.

6. LopraisČR/Tatra1:57:19 hod

Ivan Jakeš Pizzolito Argentina Boj motocyklistov Al-Attiyah Rozvodnená rieka Sebastian Susseini
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.