Dakar 2013: Lopez útočí na Despresa

Sobota, 19 január 2013

Trasa predposlednej etapy 35. ročníka slávnej púštnej Rallye Dakar 2013 viedla medzi mestami Copiapo a La Serena. Merala úctyhodných 735 kilometrov, z čoho 441 sa išlo na čas. Pre pretekárov to bola posledná možnosť zajazdiť si v piesočných dunách púšte Atacama.

Nijen Twilhaar
Takto sa bojuje s pieskom na Dakare. Na púšti Atacama zvádza boj Holanďan Twilhaar

Technické pasáže a dlhé rovné úseky po piesčitých pláňach alebo prašných cestách. S tým sa opätovne museli vysporiadať pretekári i technika. Niekomu to išlo lepšie, inému horšie. Podľa výsledkov v cieli mali problémy kamióny, mnoho z nich etapu nedokončilo.

13. etapa

Motocykle

Francisco "Chaleco" Lopez na KTM využil znalosti domácej pôdy a vďaka skvelej jazde etapu vyhral. Je vidieť, aká dôležitá je motivácia tohto Chiľana, pretože zo svojich desiatich etapových prvenstiev na Rallye Dakar dokázal získať celkovo šesť na domácej pôde. Tentoraz bola motivácia o to väčšia, že na štarte bol priebežne na tretej pozícii a mohol sa posunúť na druhé miesto.

To sa mu napokon podarilo nielen vďaka skvelým výkonom, ktoré v tejto rýchlostnej skúške predvádzal, ale dopomohlo mu k tomu aj zlé umiestnenie Rubena Fariu, doposiaľ druhého jazdca v poradí. Ten totiž skončil až na 15. priečke so stratou 14,5 minúty – a to Lopezovi stačilo na posun.

Cyril Despres nesmel nechať nič na náhodu, pretože jeho vedenie na čele kategórie nebolo neotrasiteľné. Dokázal zajazdiť druhý najrýchlejší čas, stratil iba 5,5 minúty, a to mu stačilo na udržanie si pozície lídra. V poslednej "erzete" to však nebude mať ľahké, pretože "Chaleco" je necelých osem minút za ním a určite bude chcieť urvať titul celkového víťaza. To by bol obrovský úspech.

Francisco Lopez
Spokojnosť v cieli žiari z tváre víťaza etapy Franciska Lopeza. Teraz je priebežne druhý.

Slovenský jazdec Ivan Jakeš s prehľadom kontroloval svoje štvrté miesto. V tejto etape zajazdil siedmy najrýchlejší čas (-09:54 min). Na tretieho Fariu mu však chýba desať minút a na ich stiahnutie zostáva posledná "erzeta" s 346 meranými kilometrami.

TOP 5 triedy motocyklov uzatvára Španiel Juan Pedrero. KTM môže začať oslavovať, pretože všetci jazdci v TOP 5 štartujú na strojoch jej značky. Prvá Yamaha Oliviera Paina je šiesta, najlepšia Honda s Helderom Rodriguesom siedma.

Český jazdec David Pabiška zaznamenal 36. najrýchlejší čas s mankom asi 45 minút a celkovo si polepšil. So svojou Yamahou sa posunul už do prvej štyridsiatky. Namiesto 41. mu patrila 38. pozícia.

Automobily

Hlavná pozornosť v trinástej etape smerovala k dvom buginám, ktoré si to na trati 380-kilometrového meraného úseku rozdávali o najvyššiu priečku. Bitka sa odohrávala medzi Hummerom Robbyho Gordona a SMG Guerlaina Chicherita. Nakoniec to bol Američan Gordon, ktorý bol v cieli tým najrýchlejším. Avšak iba o 22 sekúnd.

Chicheritova bugina sa po dlhej dobe vyvarovala technických problémov a viedla si na otvorených piesočnatých pláňach výborne. Ako jediná dokázala držať s Hummerom krok, nikomu inému sa to už nepodarilo. Tretie BMW Argentínčana Orlanda Terranovu stratilo takmer štyri a trištvrte minúty, štvrtá cieľom prešla Toyota Giniela de Villiersa (-08:08 min).

Adam Malysz
Poliak Adam Malysz po skokoch na lyžiach už po druhý raz skúša dakarskú rallye. A celkom úspešne, keď po trinástich etapách sa drží na vynikajúcom 15. mieste.

Atraktívna bitka najrýchlejších jazdcov tohto dňa však výrazne nezasiahla do poradia na čele kategórie. Prvé je stále Mini Francúza Stephana Peterhansela s náskokom 45 minút pred druhou de Villiersovou Toyotou. Tretia pozícia patrí ďalšiemu automobilu Mini, v ňom však nesedí – až doposiaľ tretí – Španiel Joan "Nani" Roma. Po výbornom výkone v tejto "erzete" ho na tejto pozícii vystriedal jeho ruský stajňový kolega Leonid Novitskij. Ten bol v etape piaty a Roma až jedenásty – rozdiel medzi nimi činil pätnásť minút.

TOP 5 kategórie automobilov uzatvára Orlando Terranova s BMW a šiesty je Portugalec Carlos Sousa s vozidlom Great Wall Haval. Siedma a ôsma priečka patrí buginám tímu SMG v poradí Ronan Chabot, Guerlain Chicherit (obaja Francúzi); deviaty je ich krajan Pascal Thomasse s Buggy MD Rallye. Prvú desiatku uzatvára posledné Mini v štartovej listine a v ňom Chiľan Boris Garafulic.

Štvorkolky

Víťaz 32. ročníka (2010) Argentínčan Marcos Patronelli v pokoji pozoruje ostatných jazdcov, ako sa úpenlivo snažia stiahnuť jeho značný náskok. Možno dúfajú, že mu napríklad zlyhá technika alebo ho na trati neminú iné problémy.

Van Biljon
Premiérové etapové víťazstvo medzi štvorkolkami si pripísal Juhoafričan Van Biljon

Nič z toho sa však stále nedeje a Argentínec si ide bezpečne pre svoj druhý dakarský titul. Na druhého Chiľana Ignacia Casaleho má náskok 1 hodiny a 50 minút. Tretiu priečku drží Poliak Rafal Sonik (všetci traja reprezentujú značku Yamaha), štvrtý je Argentínčan Lucas Bonetto (Honda) a piaty ďalší Chiľan Sebastian Palma (CAN-AM). TOP 5 tejto triedy teda zostalo nezmenené.

Kamióny

Podľa výsledkov 13. rýchlostnej skúšky to vyzerá, že niektorým kamiónom narobila nemalé problémy. Na štart sa ich postavilo 62, cieľ však videlo iba 48. To je približne jedna pätina.

V závere tohtoročného dakarského šialenstva sa dostal do tempa Rus Andrey Karginov, jeden z pilotov továrenského tímu Kamaz, a už po tretíkrát dokázal v "erzete" kraľovať. Vďaka tomu sa v celkovom hodnotení posunul na druhé miesto pred svojho stajňového kolegu Ayrata Mardejeva. Prvý aj naďalej zostáva pohodlným náskokom 36 minút Eduard Nikolajev, "jednotka" továrenskej stajne Kamaz. Ak sa nestane nič neočakávané, Rusi budú v cieli sláviť hattrick.

Trio Kamaz
Po 13. etape okupujú Kamazy prvé tri priečky priebežného poradia medzi kamiónmi

Druhý najrýchlejší čas v etape zajazdilo Iveco Holanďana Gerarda de Rooya, a to je tá zlá správa pre českých fanúšikov. Na štarte tejto etapy totiž de Rooy strácal na priebežne štvrtého Martina Kolomého iba tri minúty. Ibaže Kolomý tentoraz zajazdil až ôsmy čas so značnou stratou (-25:31 min). To rozhodlo o tom, že tatrovka klesla na celkovú piatu pozíciu. Ešte pred tromi dňami bol Kolomý druhý a na vedúceho Nikolajeva mu chýbalo iba 32 minút. "C'est la vie," povedali by Francúzi. Aleš Loprais ostáva na šiestej priečke.

Výsledky – 13. etapa

Copiapo - La Serena (Čile), meraný úsek 441 km

Motocykle

1. Francisco LopezČile/KTM3:44:54 hod
2. Cyril DespresFranc./KTM+5:25 min
3. Paulo GoncalvesPortug./Husqvarna+5:29 min
...
7. Ivan JakešSR/KTM+9:54 min

Automobily

1. GordonUSA/Hummer3:40:53 hod
2. ChicheritFranc./Garcin+22 s
3. TerranovaArg./BMW+4:41 min
4. De VilliersJAR/Toyota+8:08 min
5. NovitskijRus./ Mini+8:35 min
6. AlvarezArg./Toyota+11:01 min

Štvorkolky

1. Van BiljonJAR/E-QTV4:42:45 hod
2. HusseiniSAE/Honda+41 s
3. CasaleČile/Yamaha+48 s

Kamióny

1. KarginovRus./Kamaz4:06:30 hod
2. De RooyHol./Iveco+2:48 min
3. LopraisČR/Tatra+8:04 min
...
8. KolomýČR/Tatra+25:31 min

Priebežné poradie po 13. etape

Motocykle

1. Cyril DespresFranc./KTM41:37:18 hod
2. Francisco LopezČile/KTM+8:15 min
3. Ruben FariaPortug./KTM+14:41 min
4. Ivan JakešSR/KTM+24:45 min

Automobily

1. PeterhanselFranc./Mini35:44:46 hod
2. De VilliersJAR/Toyota+44:38 min
3. NovitskijRus./Mini+1:29:31 hod
4. RomaŠpan./Mini+1:40:26 hod
5. TerranovaArg./BMW+1:52:40 hod
6. SouzaPortug./Great Wall+2:38:40 hod

Štvorkolky

1. PatronelliArg./Yamaha47:47:19 hod
2. CasaleČile/Yamaha+1:50:24 hod
3. SonicPol./Yamaha+3:14:43 hod

Kamióny

1. NikolajevRus./Kamaz37:33:07 hod
2. KarginovRus./Kamaz+36:24 min
3. MardejevRus./Kamaz+40:27 min
4. De RooyHol./Iveco+45:08 min
5. KolomýČR/Tatra+1:04:31 hod
6. LopraisČR/Tatra+1:19:47 hod

Autor: Andrej Haverda, J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."