Dakar 2013: Lopez útočí na Despresa

Sobota, 19 január 2013

Trasa predposlednej etapy 35. ročníka slávnej púštnej Rallye Dakar 2013 viedla medzi mestami Copiapo a La Serena. Merala úctyhodných 735 kilometrov, z čoho 441 sa išlo na čas. Pre pretekárov to bola posledná možnosť zajazdiť si v piesočných dunách púšte Atacama.

Nijen Twilhaar
Takto sa bojuje s pieskom na Dakare. Na púšti Atacama zvádza boj Holanďan Twilhaar

Technické pasáže a dlhé rovné úseky po piesčitých pláňach alebo prašných cestách. S tým sa opätovne museli vysporiadať pretekári i technika. Niekomu to išlo lepšie, inému horšie. Podľa výsledkov v cieli mali problémy kamióny, mnoho z nich etapu nedokončilo.

13. etapa

Motocykle

Francisco "Chaleco" Lopez na KTM využil znalosti domácej pôdy a vďaka skvelej jazde etapu vyhral. Je vidieť, aká dôležitá je motivácia tohto Chiľana, pretože zo svojich desiatich etapových prvenstiev na Rallye Dakar dokázal získať celkovo šesť na domácej pôde. Tentoraz bola motivácia o to väčšia, že na štarte bol priebežne na tretej pozícii a mohol sa posunúť na druhé miesto.

To sa mu napokon podarilo nielen vďaka skvelým výkonom, ktoré v tejto rýchlostnej skúške predvádzal, ale dopomohlo mu k tomu aj zlé umiestnenie Rubena Fariu, doposiaľ druhého jazdca v poradí. Ten totiž skončil až na 15. priečke so stratou 14,5 minúty – a to Lopezovi stačilo na posun.

Cyril Despres nesmel nechať nič na náhodu, pretože jeho vedenie na čele kategórie nebolo neotrasiteľné. Dokázal zajazdiť druhý najrýchlejší čas, stratil iba 5,5 minúty, a to mu stačilo na udržanie si pozície lídra. V poslednej "erzete" to však nebude mať ľahké, pretože "Chaleco" je necelých osem minút za ním a určite bude chcieť urvať titul celkového víťaza. To by bol obrovský úspech.

Francisco Lopez
Spokojnosť v cieli žiari z tváre víťaza etapy Franciska Lopeza. Teraz je priebežne druhý.

Slovenský jazdec Ivan Jakeš s prehľadom kontroloval svoje štvrté miesto. V tejto etape zajazdil siedmy najrýchlejší čas (-09:54 min). Na tretieho Fariu mu však chýba desať minút a na ich stiahnutie zostáva posledná "erzeta" s 346 meranými kilometrami.

TOP 5 triedy motocyklov uzatvára Španiel Juan Pedrero. KTM môže začať oslavovať, pretože všetci jazdci v TOP 5 štartujú na strojoch jej značky. Prvá Yamaha Oliviera Paina je šiesta, najlepšia Honda s Helderom Rodriguesom siedma.

Český jazdec David Pabiška zaznamenal 36. najrýchlejší čas s mankom asi 45 minút a celkovo si polepšil. So svojou Yamahou sa posunul už do prvej štyridsiatky. Namiesto 41. mu patrila 38. pozícia.

Automobily

Hlavná pozornosť v trinástej etape smerovala k dvom buginám, ktoré si to na trati 380-kilometrového meraného úseku rozdávali o najvyššiu priečku. Bitka sa odohrávala medzi Hummerom Robbyho Gordona a SMG Guerlaina Chicherita. Nakoniec to bol Američan Gordon, ktorý bol v cieli tým najrýchlejším. Avšak iba o 22 sekúnd.

Chicheritova bugina sa po dlhej dobe vyvarovala technických problémov a viedla si na otvorených piesočnatých pláňach výborne. Ako jediná dokázala držať s Hummerom krok, nikomu inému sa to už nepodarilo. Tretie BMW Argentínčana Orlanda Terranovu stratilo takmer štyri a trištvrte minúty, štvrtá cieľom prešla Toyota Giniela de Villiersa (-08:08 min).

Adam Malysz
Poliak Adam Malysz po skokoch na lyžiach už po druhý raz skúša dakarskú rallye. A celkom úspešne, keď po trinástich etapách sa drží na vynikajúcom 15. mieste.

Atraktívna bitka najrýchlejších jazdcov tohto dňa však výrazne nezasiahla do poradia na čele kategórie. Prvé je stále Mini Francúza Stephana Peterhansela s náskokom 45 minút pred druhou de Villiersovou Toyotou. Tretia pozícia patrí ďalšiemu automobilu Mini, v ňom však nesedí – až doposiaľ tretí – Španiel Joan "Nani" Roma. Po výbornom výkone v tejto "erzete" ho na tejto pozícii vystriedal jeho ruský stajňový kolega Leonid Novitskij. Ten bol v etape piaty a Roma až jedenásty – rozdiel medzi nimi činil pätnásť minút.

TOP 5 kategórie automobilov uzatvára Orlando Terranova s BMW a šiesty je Portugalec Carlos Sousa s vozidlom Great Wall Haval. Siedma a ôsma priečka patrí buginám tímu SMG v poradí Ronan Chabot, Guerlain Chicherit (obaja Francúzi); deviaty je ich krajan Pascal Thomasse s Buggy MD Rallye. Prvú desiatku uzatvára posledné Mini v štartovej listine a v ňom Chiľan Boris Garafulic.

Štvorkolky

Víťaz 32. ročníka (2010) Argentínčan Marcos Patronelli v pokoji pozoruje ostatných jazdcov, ako sa úpenlivo snažia stiahnuť jeho značný náskok. Možno dúfajú, že mu napríklad zlyhá technika alebo ho na trati neminú iné problémy.

Van Biljon
Premiérové etapové víťazstvo medzi štvorkolkami si pripísal Juhoafričan Van Biljon

Nič z toho sa však stále nedeje a Argentínec si ide bezpečne pre svoj druhý dakarský titul. Na druhého Chiľana Ignacia Casaleho má náskok 1 hodiny a 50 minút. Tretiu priečku drží Poliak Rafal Sonik (všetci traja reprezentujú značku Yamaha), štvrtý je Argentínčan Lucas Bonetto (Honda) a piaty ďalší Chiľan Sebastian Palma (CAN-AM). TOP 5 tejto triedy teda zostalo nezmenené.

Kamióny

Podľa výsledkov 13. rýchlostnej skúšky to vyzerá, že niektorým kamiónom narobila nemalé problémy. Na štart sa ich postavilo 62, cieľ však videlo iba 48. To je približne jedna pätina.

V závere tohtoročného dakarského šialenstva sa dostal do tempa Rus Andrey Karginov, jeden z pilotov továrenského tímu Kamaz, a už po tretíkrát dokázal v "erzete" kraľovať. Vďaka tomu sa v celkovom hodnotení posunul na druhé miesto pred svojho stajňového kolegu Ayrata Mardejeva. Prvý aj naďalej zostáva pohodlným náskokom 36 minút Eduard Nikolajev, "jednotka" továrenskej stajne Kamaz. Ak sa nestane nič neočakávané, Rusi budú v cieli sláviť hattrick.

Trio Kamaz
Po 13. etape okupujú Kamazy prvé tri priečky priebežného poradia medzi kamiónmi

Druhý najrýchlejší čas v etape zajazdilo Iveco Holanďana Gerarda de Rooya, a to je tá zlá správa pre českých fanúšikov. Na štarte tejto etapy totiž de Rooy strácal na priebežne štvrtého Martina Kolomého iba tri minúty. Ibaže Kolomý tentoraz zajazdil až ôsmy čas so značnou stratou (-25:31 min). To rozhodlo o tom, že tatrovka klesla na celkovú piatu pozíciu. Ešte pred tromi dňami bol Kolomý druhý a na vedúceho Nikolajeva mu chýbalo iba 32 minút. "C'est la vie," povedali by Francúzi. Aleš Loprais ostáva na šiestej priečke.

Výsledky – 13. etapa

Copiapo - La Serena (Čile), meraný úsek 441 km

Motocykle

1. Francisco LopezČile/KTM3:44:54 hod
2. Cyril DespresFranc./KTM+5:25 min
3. Paulo GoncalvesPortug./Husqvarna+5:29 min
...
7. Ivan JakešSR/KTM+9:54 min

Automobily

1. GordonUSA/Hummer3:40:53 hod
2. ChicheritFranc./Garcin+22 s
3. TerranovaArg./BMW+4:41 min
4. De VilliersJAR/Toyota+8:08 min
5. NovitskijRus./ Mini+8:35 min
6. AlvarezArg./Toyota+11:01 min

Štvorkolky

1. Van BiljonJAR/E-QTV4:42:45 hod
2. HusseiniSAE/Honda+41 s
3. CasaleČile/Yamaha+48 s

Kamióny

1. KarginovRus./Kamaz4:06:30 hod
2. De RooyHol./Iveco+2:48 min
3. LopraisČR/Tatra+8:04 min
...
8. KolomýČR/Tatra+25:31 min

Priebežné poradie po 13. etape

Motocykle

1. Cyril DespresFranc./KTM41:37:18 hod
2. Francisco LopezČile/KTM+8:15 min
3. Ruben FariaPortug./KTM+14:41 min
4. Ivan JakešSR/KTM+24:45 min

Automobily

1. PeterhanselFranc./Mini35:44:46 hod
2. De VilliersJAR/Toyota+44:38 min
3. NovitskijRus./Mini+1:29:31 hod
4. RomaŠpan./Mini+1:40:26 hod
5. TerranovaArg./BMW+1:52:40 hod
6. SouzaPortug./Great Wall+2:38:40 hod

Štvorkolky

1. PatronelliArg./Yamaha47:47:19 hod
2. CasaleČile/Yamaha+1:50:24 hod
3. SonicPol./Yamaha+3:14:43 hod

Kamióny

1. NikolajevRus./Kamaz37:33:07 hod
2. KarginovRus./Kamaz+36:24 min
3. MardejevRus./Kamaz+40:27 min
4. De RooyHol./Iveco+45:08 min
5. KolomýČR/Tatra+1:04:31 hod
6. LopraisČR/Tatra+1:19:47 hod

Autor: Andrej Haverda, J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.