Dakar 2013: Svitko v etape siedmy

Sobota, 12 január 2013

Siedma etapa, predposledná pred dňom odpočinku, ktorá viedla z čilskej Calamy do argentínskej Salty, mala meraný úsek dlhý 218 kilometrov. V náročnej etape si opäť dobre viedli Slováci Štefan Svitko i Ivan Jakeš. Svitko prišiel do cieľa etapy na 9. mieste, keď na víťazného Američana Kurta Caselliho stratil len niečo vyše štyroch minút.

Š. Svitko
Náš reprezentant Štefan Svitko je po siedmich etapách na výbornom siedmom mieste

7. etapa

Obaja Slováci sa na tohtoročnom Dakare držia vynikajúco. Aj v piatkovej siedmej etape patrili k tým najlepším. Do cieľa v argentínskej Salte prišiel Štefan Svitko na deviatom mieste a Ivan bol trinásty. Sobotňajšia ôsma etapa je posledná pred jediným dňom odpočinku. Určite príde vhod všetkým na načerpanie nových síl pred druhou polovicou dakarských etáp.

V priebežnom poradí je Štefan Svitko na skvelom siedmom mieste a Ivan Jakeš je na 15. mieste. Obaja si svoje postavenie môžu ešte vylepšiť, čo by bol pre malé Slovensko vynikajúci prelom do dakarského maratónu. O vylepšení svojho postavenia isto uvažuje aj viacnásobný víťaz Dakaru Francúz Cyril Despres, ktorý je priebežne piaty. Otázkou je, čo na to štvorica jazdcov pred ním, najmä ak ide o takých jazdcov, akými sú mladý dravec Pain, či skúsení Lopez, Casteu alebo Faria.

V piatok sa v skvelom svetle predviedol Američan Kurt Caselli, ktorý jazdí namiesto nie celkom vyliečeného Španiela Marca Comu. Caselli vyhral etapu a celkovo sa posunul na ôsmu priečku. Asi rady, ktoré mu Španiel dáva pred každou etapou, sú pre Američana dobrým návodom na úspech. Iba s malým odstupom za Casellim v etape skončili Lopez a vedúci jazdec Francúz Pain. Ani odstup Svitka niečo cez štyri minúty nie je veľký, podobne ako Jakešových necelých šesť minút.

Najväčší favorit tohtoročného Dakaru a jeho štvornásobný víťaz Francúz Cyril Despres prišiel po problémoch s prevodovkou do cieľa až na 34. mieste a v priebežnom poradí klesol z druhej na piatu priečku.

Po smrteľných zraneniach taxikára a jedného pasažiera v šiestej etape sa smrteľný úraz stal aj v piatok, keď zahynul francúzsky motocyklista Thomas Bourgin po zrážke s autom čílskej polície. Dvadsaťpäťročný jazdec pochádzal zo Saint-Étienne a bol na svojej prvom Dakare. V priebežnom poradí mu patrila 68. priečka.

Výsledky - 7. etapa

Calama (Čile) - Salta (Arg), meraný úsek 218 km

Motocykle

1. Kurt CaselliUSA/KTM1:51:31 hod
2. Francisco LopezČile/KTM+1:23 min
3. Olivier PainFranc./Yamaha+1:23 min
...
9. Štefan SvitkoSR/KTM+4:06 min
...
13. Ivan JakešSR/KTM+5:54 min

Priebežné poradie po 7. etape

1. Olivier PainFranc./Yamaha17:28:17 hod
2. Francisco LopezČile/KTM+6:06 min
3. David CasteuFranc./Yamaha+6:37 min
4. Ruben FariaPortug./TM+9:42 min
5. Cyril DespresFranc./KTM+14:07 min
6. Jakub PrzygonskiPol./KTM+20:43 min
7. Štefan SvitkoSR/KTM+30:18 min
...
15. Ivan JakešSR/KTM+39:15 min

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.