Dakar 2013: Svitko v etape siedmy

Sobota, 12 január 2013

Siedma etapa, predposledná pred dňom odpočinku, ktorá viedla z čilskej Calamy do argentínskej Salty, mala meraný úsek dlhý 218 kilometrov. V náročnej etape si opäť dobre viedli Slováci Štefan Svitko i Ivan Jakeš. Svitko prišiel do cieľa etapy na 9. mieste, keď na víťazného Američana Kurta Caselliho stratil len niečo vyše štyroch minút.

Š. Svitko
Náš reprezentant Štefan Svitko je po siedmich etapách na výbornom siedmom mieste

7. etapa

Obaja Slováci sa na tohtoročnom Dakare držia vynikajúco. Aj v piatkovej siedmej etape patrili k tým najlepším. Do cieľa v argentínskej Salte prišiel Štefan Svitko na deviatom mieste a Ivan bol trinásty. Sobotňajšia ôsma etapa je posledná pred jediným dňom odpočinku. Určite príde vhod všetkým na načerpanie nových síl pred druhou polovicou dakarských etáp.

V priebežnom poradí je Štefan Svitko na skvelom siedmom mieste a Ivan Jakeš je na 15. mieste. Obaja si svoje postavenie môžu ešte vylepšiť, čo by bol pre malé Slovensko vynikajúci prelom do dakarského maratónu. O vylepšení svojho postavenia isto uvažuje aj viacnásobný víťaz Dakaru Francúz Cyril Despres, ktorý je priebežne piaty. Otázkou je, čo na to štvorica jazdcov pred ním, najmä ak ide o takých jazdcov, akými sú mladý dravec Pain, či skúsení Lopez, Casteu alebo Faria.

V piatok sa v skvelom svetle predviedol Američan Kurt Caselli, ktorý jazdí namiesto nie celkom vyliečeného Španiela Marca Comu. Caselli vyhral etapu a celkovo sa posunul na ôsmu priečku. Asi rady, ktoré mu Španiel dáva pred každou etapou, sú pre Američana dobrým návodom na úspech. Iba s malým odstupom za Casellim v etape skončili Lopez a vedúci jazdec Francúz Pain. Ani odstup Svitka niečo cez štyri minúty nie je veľký, podobne ako Jakešových necelých šesť minút.

Najväčší favorit tohtoročného Dakaru a jeho štvornásobný víťaz Francúz Cyril Despres prišiel po problémoch s prevodovkou do cieľa až na 34. mieste a v priebežnom poradí klesol z druhej na piatu priečku.

Po smrteľných zraneniach taxikára a jedného pasažiera v šiestej etape sa smrteľný úraz stal aj v piatok, keď zahynul francúzsky motocyklista Thomas Bourgin po zrážke s autom čílskej polície. Dvadsaťpäťročný jazdec pochádzal zo Saint-Étienne a bol na svojej prvom Dakare. V priebežnom poradí mu patrila 68. priečka.

Výsledky - 7. etapa

Calama (Čile) - Salta (Arg), meraný úsek 218 km

Motocykle

1. Kurt CaselliUSA/KTM1:51:31 hod
2. Francisco LopezČile/KTM+1:23 min
3. Olivier PainFranc./Yamaha+1:23 min
...
9. Štefan SvitkoSR/KTM+4:06 min
...
13. Ivan JakešSR/KTM+5:54 min

Priebežné poradie po 7. etape

1. Olivier PainFranc./Yamaha17:28:17 hod
2. Francisco LopezČile/KTM+6:06 min
3. David CasteuFranc./Yamaha+6:37 min
4. Ruben FariaPortug./TM+9:42 min
5. Cyril DespresFranc./KTM+14:07 min
6. Jakub PrzygonskiPol./KTM+20:43 min
7. Štefan SvitkoSR/KTM+30:18 min
...
15. Ivan JakešSR/KTM+39:15 min

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.