Dakar 2013: Svitko v etape siedmy

Sobota, 12 január 2013

Siedma etapa, predposledná pred dňom odpočinku, ktorá viedla z čilskej Calamy do argentínskej Salty, mala meraný úsek dlhý 218 kilometrov. V náročnej etape si opäť dobre viedli Slováci Štefan Svitko i Ivan Jakeš. Svitko prišiel do cieľa etapy na 9. mieste, keď na víťazného Američana Kurta Caselliho stratil len niečo vyše štyroch minút.

Š. Svitko
Náš reprezentant Štefan Svitko je po siedmich etapách na výbornom siedmom mieste

7. etapa

Obaja Slováci sa na tohtoročnom Dakare držia vynikajúco. Aj v piatkovej siedmej etape patrili k tým najlepším. Do cieľa v argentínskej Salte prišiel Štefan Svitko na deviatom mieste a Ivan bol trinásty. Sobotňajšia ôsma etapa je posledná pred jediným dňom odpočinku. Určite príde vhod všetkým na načerpanie nových síl pred druhou polovicou dakarských etáp.

V priebežnom poradí je Štefan Svitko na skvelom siedmom mieste a Ivan Jakeš je na 15. mieste. Obaja si svoje postavenie môžu ešte vylepšiť, čo by bol pre malé Slovensko vynikajúci prelom do dakarského maratónu. O vylepšení svojho postavenia isto uvažuje aj viacnásobný víťaz Dakaru Francúz Cyril Despres, ktorý je priebežne piaty. Otázkou je, čo na to štvorica jazdcov pred ním, najmä ak ide o takých jazdcov, akými sú mladý dravec Pain, či skúsení Lopez, Casteu alebo Faria.

V piatok sa v skvelom svetle predviedol Američan Kurt Caselli, ktorý jazdí namiesto nie celkom vyliečeného Španiela Marca Comu. Caselli vyhral etapu a celkovo sa posunul na ôsmu priečku. Asi rady, ktoré mu Španiel dáva pred každou etapou, sú pre Američana dobrým návodom na úspech. Iba s malým odstupom za Casellim v etape skončili Lopez a vedúci jazdec Francúz Pain. Ani odstup Svitka niečo cez štyri minúty nie je veľký, podobne ako Jakešových necelých šesť minút.

Najväčší favorit tohtoročného Dakaru a jeho štvornásobný víťaz Francúz Cyril Despres prišiel po problémoch s prevodovkou do cieľa až na 34. mieste a v priebežnom poradí klesol z druhej na piatu priečku.

Po smrteľných zraneniach taxikára a jedného pasažiera v šiestej etape sa smrteľný úraz stal aj v piatok, keď zahynul francúzsky motocyklista Thomas Bourgin po zrážke s autom čílskej polície. Dvadsaťpäťročný jazdec pochádzal zo Saint-Étienne a bol na svojej prvom Dakare. V priebežnom poradí mu patrila 68. priečka.

Výsledky - 7. etapa

Calama (Čile) - Salta (Arg), meraný úsek 218 km

Motocykle

1. Kurt CaselliUSA/KTM1:51:31 hod
2. Francisco LopezČile/KTM+1:23 min
3. Olivier PainFranc./Yamaha+1:23 min
...
9. Štefan SvitkoSR/KTM+4:06 min
...
13. Ivan JakešSR/KTM+5:54 min

Priebežné poradie po 7. etape

1. Olivier PainFranc./Yamaha17:28:17 hod
2. Francisco LopezČile/KTM+6:06 min
3. David CasteuFranc./Yamaha+6:37 min
4. Ruben FariaPortug./TM+9:42 min
5. Cyril DespresFranc./KTM+14:07 min
6. Jakub PrzygonskiPol./KTM+20:43 min
7. Štefan SvitkoSR/KTM+30:18 min
...
15. Ivan JakešSR/KTM+39:15 min

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.