Dakar 2013: Svitko v etape siedmy

Sobota, 12 január 2013

Siedma etapa, predposledná pred dňom odpočinku, ktorá viedla z čilskej Calamy do argentínskej Salty, mala meraný úsek dlhý 218 kilometrov. V náročnej etape si opäť dobre viedli Slováci Štefan Svitko i Ivan Jakeš. Svitko prišiel do cieľa etapy na 9. mieste, keď na víťazného Američana Kurta Caselliho stratil len niečo vyše štyroch minút.

Š. Svitko
Náš reprezentant Štefan Svitko je po siedmich etapách na výbornom siedmom mieste

7. etapa

Obaja Slováci sa na tohtoročnom Dakare držia vynikajúco. Aj v piatkovej siedmej etape patrili k tým najlepším. Do cieľa v argentínskej Salte prišiel Štefan Svitko na deviatom mieste a Ivan bol trinásty. Sobotňajšia ôsma etapa je posledná pred jediným dňom odpočinku. Určite príde vhod všetkým na načerpanie nových síl pred druhou polovicou dakarských etáp.

V priebežnom poradí je Štefan Svitko na skvelom siedmom mieste a Ivan Jakeš je na 15. mieste. Obaja si svoje postavenie môžu ešte vylepšiť, čo by bol pre malé Slovensko vynikajúci prelom do dakarského maratónu. O vylepšení svojho postavenia isto uvažuje aj viacnásobný víťaz Dakaru Francúz Cyril Despres, ktorý je priebežne piaty. Otázkou je, čo na to štvorica jazdcov pred ním, najmä ak ide o takých jazdcov, akými sú mladý dravec Pain, či skúsení Lopez, Casteu alebo Faria.

V piatok sa v skvelom svetle predviedol Američan Kurt Caselli, ktorý jazdí namiesto nie celkom vyliečeného Španiela Marca Comu. Caselli vyhral etapu a celkovo sa posunul na ôsmu priečku. Asi rady, ktoré mu Španiel dáva pred každou etapou, sú pre Američana dobrým návodom na úspech. Iba s malým odstupom za Casellim v etape skončili Lopez a vedúci jazdec Francúz Pain. Ani odstup Svitka niečo cez štyri minúty nie je veľký, podobne ako Jakešových necelých šesť minút.

Najväčší favorit tohtoročného Dakaru a jeho štvornásobný víťaz Francúz Cyril Despres prišiel po problémoch s prevodovkou do cieľa až na 34. mieste a v priebežnom poradí klesol z druhej na piatu priečku.

Po smrteľných zraneniach taxikára a jedného pasažiera v šiestej etape sa smrteľný úraz stal aj v piatok, keď zahynul francúzsky motocyklista Thomas Bourgin po zrážke s autom čílskej polície. Dvadsaťpäťročný jazdec pochádzal zo Saint-Étienne a bol na svojej prvom Dakare. V priebežnom poradí mu patrila 68. priečka.

Výsledky - 7. etapa

Calama (Čile) - Salta (Arg), meraný úsek 218 km

Motocykle

1. Kurt CaselliUSA/KTM1:51:31 hod
2. Francisco LopezČile/KTM+1:23 min
3. Olivier PainFranc./Yamaha+1:23 min
...
9. Štefan SvitkoSR/KTM+4:06 min
...
13. Ivan JakešSR/KTM+5:54 min

Priebežné poradie po 7. etape

1. Olivier PainFranc./Yamaha17:28:17 hod
2. Francisco LopezČile/KTM+6:06 min
3. David CasteuFranc./Yamaha+6:37 min
4. Ruben FariaPortug./TM+9:42 min
5. Cyril DespresFranc./KTM+14:07 min
6. Jakub PrzygonskiPol./KTM+20:43 min
7. Štefan SvitkoSR/KTM+30:18 min
...
15. Ivan JakešSR/KTM+39:15 min

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.