Dakar 2014: Barreda Bort prišiel o všetko (12. etapa)

Sobota, 18 január 2014

Najväčším nešťastníkom doterajšieho priebehu tohtoročného Dakaru je určite Španiel Joan Barreda Bort. Druhý jazdec z priebežného poradia motocyklového pelotónu, ktorý ostro útočil na pozíciu lídra Marca Comu, mal v predposlednej 12. etape nevídanú smolu. Nestačilo, že mal pád, ale pridali sa následne aj problémy s technikou. Došiel síce do cieľa, ale až na 67. mieste s obrovskou stratou takmer dve a pol hodiny. Prišiel tak nielen o vidinu možného víťazstva, ale aj o pódiové umiestnenie.

Joan Barredo Bort
Španiel Joan Barreda Bort bol ešte dve etapy pred koncom Dakaru vážnym ašpirantom na celkové prvenstvo v kategórii motocyklov. Dvanásta etapa však všetko zmenila.

Technické problémy spôsobila porucha elektroniky jeho Hondy, ktorá vyplývala zrejme z jeho pádu. Keď ju po približne pol hodine odstránil a pokračoval ďalej, rovnaká porucha sa prihlásila znovu. Keď ju potom opäť odstránil, mal problém s batériou svojho motocykla. Vymenil ju, ale problém s ňou sa ukázal znovu. Pomáhal mu každý kto mohol, ale nešťastie Barreda Bort neodvrátil. Napriek tejto obrovskej strate v 12. etape, je teraz v priebežnom poradí siedmy.

Naši dva jazdci opäť ukázali, akí sú skvelí. Ivan Jakeš prišiel do cieľa na deviatom mieste, hoci po väčšiu časť etapy jazdil na siedmej pozícii. Druhý náš motocyklový jazdec Štefan Svitko mal pád, dosť času stratil, ale nakoniec v etape skončil trinásty.

Víťazom 12. etapy dakarskej rallye v kategórii motocyklov sa stal francúzsky obhajca minuloročného prvenstva Cyril Despres pred vedúcim jazdcom Španielom Marcom Comom. Tretí skončil Francúz Olivier Pain. Po dvanástich etapách vedie Marc Coma pred svojim krajanom Viladomsom a Francúzom Olivierom Painom. Štefan Svitko je deviaty a Ivan Jakeš jedenásty.

V kategórii kamiónov náš Jaroslav Miškolci z českej posádky vodiča Vrátného bol v cieli na 21. mieste a Róbert Kasák z austrálskeho dvojčlenného tímu s navigátorom a mechanikom Watmanom v jednej osobe na 32. mieste. Miškolci s Vrátným sú priebežne 17. a Kasák 43.

Dnes je na programe Rallye Dakar 2014 záverečná 13. etapa z La Sereny do prístavu Valparaíso. Jej štart pre motocykle a štvorkolky bol ráno o deviatej hodine miestneho času, automobily štartujú od 10,75 a prvý kamión vyrazí na štart o 11,27 hodine. Na všetky kategórie čaká dnes meraný úsek dlhý 157 kilometrov.

Po skončení tejto etapy budeme poznať mená tých, ktorí vydržali dakarské peklo dokonca a vystúpia na stupne víťazov, ale tých ostatných, čo statočný boj s prírodou a záludnosťami juhoamerických púští a vrchov doviedli do úspešného konca.

Podrobnejšie spravodajstvo aj o ostatných kategóriách prinesieme neskôr.

Autor: J. Goldberger

Doplnok - 12. etapa

Vysoko položené miesto pre dvanástu etapu v El Salvadore sa týči nad bivakom v Copiape. Táto pozícia zaistila, že sa súťažiaci vyhli obvyklej miestnej hmle Camanchacha, ktorá niekoľkokrát zdržala ranný štart dakarskej etapy. Opäť to bola piesočná "erzeta" s dlhými dunovými presypmi na konci meraného úseku. A keď ide o duny, je logické, že v mnohých prípadoch stroje skončili uviaznuté v piesku. V kategóriách, kde boli jazdci na čele v tesných časových rozstupoch, mali lídri právo obávať sa o svoju pozíciu. Porcia 699 kilometrov na ceste do La Sereny bola pre súťažiacich predposlednou v 36. ročníku, alebo ak chcete v roku 2014.

Motocykle

V poslednej piesočnej špeciálke tohto ročníka opätovne dominoval Francúz Cyril Despres. A opätovne pred Španielom Marcom Comom, vedúcim mužom priebežného poradia. Ten si však svoje postavenie udržal pod kontrolou.

1 Jordi Viladoms, KTM
Španiel Jordi Viladoms je priebežne tretí, bojuje však o lepšie umiestnenie

Z boja o popredné priečky vypadol Joan Barreda Bort. Jeho Honda mala problémy s elektronikou a Katalánec bol preto nútený niekoľkokrát zastaviť, čo pre neho znamenalo značné časové manko. Do cieľa sa dostal dve hodiny a 29 sekúnd po Despresovi, na 67. pozícii. Jeho nešťastie bolo naopak šťastím pre Francúza Oliviera Paina (Yamaha), ktorého v La Serene odmávli na tretej pozícii - rovnaká priečka mu patrí aj v celkovom poradí.

V podobnom štýle ako predchádzajúcu aj túto etapu ovládol Cyril Despres a mohol si víťazstvo pripísať ako 33. v dakarskej kariére. V celkovej klasifikácii vedúci Marc Coma je už ale takmer istým víťazom. Aj to aj napriek pätnásťminútovej penalizácii, udelenej za výmenu motora v jedenástej etape. Na druhého v poradí Jordiho Viladomsa (KTM) má náskok takmer dvoch hodín (-1:59:49). Druhý katalánsky jazdec však musí dávať veľký pozor na zástupcu značky Yamaha Oliviera Paina, ktorý je za ním so zanedbateľnou stratou 10 minút a 27 sekúnd. Rozhodne bude chcieť zabojovať o druhú pozíciu, bude však súčasne sledovať štvrtého Cyrila Despresa, ktorý by tiež určite rád skončil na stupňoch víťazov. Za Painom obhajca minuloročného prvenstva zaostáva iba o tri minúty a 45 sekúnd.

2 Olivier Pain, Yamaha
Francúz Olivier Pain je zatiaľ tretí

Ivan Jakeš obsadil v piatkovej "erzete" deviate miesto. V cieli mal na víťazného Despresa viac ako dvanásťminútové manko. Druhý slovenský zástupca v jednej stope Štefan Svitko finišoval na 13. pozícii. Umiestnenie slovenských motocyklistov v celkovom hodnotení sa nezmenilo – Svitko je deviaty a Jakeš jedenásty.

Štvorkolky

Chiľan Ignacio Casale na Yamahe aj napriek dĺžke etapy a bolestiam zápästia dokázal opätovne získať etapové víťazstvo a tým ukázať svoju nadradenosť nad súpermi. Druhý dorazil do cieľa Holanďan Sebastian Husseini (Honda), stratil viac ako päť minút. Tretiu priečku si vydobyl ruský jazdec Sergej Karjakin (Yamaha), ktorý je celkovo siedmy.

3 Mohammed Abu-Issa
Katakčan Mohammed Abu-Issa na štvorkolke Honda je priebežne štvrtý

Casale posilňuje svoje postavenie čoby nástupca Argentínčana Marcosa Patronelliho. Priebežne druhý Rafal Sonik z Poľska stráca na lídra hodinu a 23 minút. Husseini, aj keď s veľkou stratou viac ako päť hodín (-5:39:30), si stále drží tretiu pozíciu.

Automobily

Je ťažké pochopiť, čo sa v kategórii automobilov vlastne deje. V poradí panuje trochu zmätok, pretože aj napriek vyhláseniu tímového príkazu o udržaní pozícií, "Nani" Roma, Stephane Peterhansel a Nasser Al-Attiyah strávili deň útočením. Prvý do "erzety" vyrazil Argentínčan Orlando Terranova, ktorý však krátko nato stratil veľké množstvo času po zapadnutí na jednej z dún. Španielovi "Nanimu" Romovi sa pre zmenu hneď na začiatku špeciálky nevyhol defekt pneumatiky a rýchlo ho dostihol Katarčanom Al-Attiyahom, neskôr i Francúz Peterhansel.

4 Giniel de Villiers, Toyota
Juhoafričan Giniel de Villiers na Toyote Hilux útočí na pódiové umiestnenie

Roma a Peterhansel sa v priebehu etapy dostali do tesného kontaktu. Keď však "Nani" menil ďalšiu prerazenú pneumatiku, dostal sa "Monsieur off-road" pred neho. A zvíťazil. Bolo to Peterhanselovo 65. etapové víťazstvo na Rallye Dakar – kraľoval o tri minúty a 38 sekúnd pred katarským pretekárom a päť minút a 58 sekúnd pred Romom. V celkovej klasifikácii činí medzi vedúcim Peterhanselom a druhým Romom zanedbateľný 26 sekundový rozdiel! Tretí je Nasser Al-Attiyah, jeho strata je však už takmer päťdesiatpäťminútová (-54:07 min).

Kamióny

Hrdosť Gerardovi De Rooyovi (Iveco) nedovolila chybovať a holandský jazdec si tak mohol pripísať ďalšiu, v tomto roku už tretiu víťaznú etapu. Celkové prvenstvo si však po výhre v predchádzajúcej "erzete" (o takmer sedem a pol minúty) udržal Rus Andrej Karginov na Kamaze. Tretí v etape aj v celkovej klasifikácii je Eduard Nikolajev, ďalší zástupca firmy Kamaz.

Veľkú smolu mal na ceste do La Sereny český pilot Aleš Loprais, ktorý po technických problémoch "Princeznej" (alias Tatry T163 Jamal) stratil šance na medailové umiestnenie. Krátko pred polovicou rýchlostnej skúšky synovcovi šesťnásobného víťaza Rallye Dakar Karla Lopraisa na kamióne praskla hadica od kompresora. Tú sa síce posádke podarilo opraviť, do cieľa etapy však Aleš Loprais, Radim Pustějovský a Belgičan Serge Bruynkens dorazili s bezmála trojhodinovým oneskorením (-2:53:15), na 34. mieste. Celkovo sa Loprais tím prepadol zo štvrtej na šiestu priečku (-5:10:40).

5 Andrej Karginov, Kamaz
Rus Andrej Karginov je najlepší z pilotov Kamazu. Vedie pred Holanďanom De Rooyom.

Najrýchlejšou českou posádkou tak bola v tejto špeciálke, na 20. mieste, Liazka Vlastimila Vildmana. Tomáš Vrátný s Milanom Holáňom a našim Jaroslavom Miškolcim s kamiónom Tatra, skončili hneď za Liazkou na 21. pozícii. Tatrovka Rally OZ Teamu so slovensko-austrálskou posádkou Kasák/Watman vydobyla 32. pozíciu.

Ďalšie tatrovky zaznamenali v cieli dvanásty (kazašsko-česká trojica Ardavičius/Nikizhev/Kaplánek), dvadsiaty siedmy (holandský trojlístok Blom/Schoo/Van Herpen), respektíve štyridsiaty tretí Tománek/Kašpárek/Kašpárek.

V celkovom poradí je Vildman trinásty, Ardavičius štrnásty, Vrátný sedemnásty, Tománek osemnásty a Kasák štyridsiaty tretí.

Výsledky – 12. etapa
El Salvador (Čile) - La Serena (Čile), meraný úsek: 350 km

Motocykle

1. Cyril DespresFranc./Yamaha3:58:18 hod
2. Marc ComaŠpan./KTM+2:17 min
3. Olivier PainFranc./Yamaha+5:53
4. Helder RodriguesPortug./Honda+7:21
5. Jordi ViladomsŠpan./KTM+9:10
6. Daniel GouetFranc./Honda+9:52
...
9. Ivan JakešSR/KTM+12:04
...
13. Štefan SvitkoSR/KTM+23:30

Priebežné poradie po 12. etape

1. Marc ComaŠpan./KTM52:40:16 hod
2. Jordi ViladomsŠpan./KTM+ 1:59:49
3. Olivier PainFranc./Yamaha+ 2:10:16
4. Cyril DespresFranc./Yamaha+ 2:14:01
5. Helder RodriguesPortug./Honda+ 2:20:39
6. Jakub PrzygoňskiPoľ./KTM+ 2:37:23
...
9. Štefan SvitkoSR/KTM+ 3:52:45
...
11. Ivan JakešSR/KTM+ 4:22:23

Autor: Andrej Haverda
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."