Dakar 2014: Favoriti si strážia čelo

Pondelok, 06 január 2014

Včera krátko po štvrtej hodine ráno vyrazili na trať prvej etapy prví súťažiaci dakarského maratónu. Štart etapy bol v dedinke Rosario, cieľ v Sant Luis, ktorý uvidelo 172 motocyklistov, 40 štvorkolkárov, 142 posádok áut a 68 posádok kamiónov. Úvodná etapa sa niesla v pokojnom duchu zoznamovania sa s traťou dlhou 809 km z celkových vyše deväť tisíc kilometrov, ktoré sú rozložené do 14 etáp. Cieľ bude 18. januára v čilskom Valparaise.

Alain Duclos
Francúz Alain Duclos sa štvrtým miestom v prvej etape umiestnil ako štvrtý, hneď za najväčšími favoritmi Španielom Marcom Comom a Francúzom Cyrilom Despresom

Víťazstvo v prvej etape v kategórii motocyklov si vybojoval Španiel Joan Barreda Bort. Jeho krajan Marc Coma, jeden z veľkých favoritov na celkové prvenstvo, skončil druhý a jeho najväčší rival Cyril Despers z Francúzska bol v etape na treťom mieste. Z našich jazdcov prišiel do cieľa Štefan Svitko sedemnásty a Ivanovi Jakešovi patrilo 26. miesto.

V kategórii automobilov si etapové víťazstvo pripísal Španiel Carlos Sousa a dobre si počínal aj skúsený Katarčan Al-Attiyah. Najväčší favorit, už jedenásťnásobný víťaz Dakaru Francúz Peterhansel skončil v etape šiesty a ďalší favorit Španiel Carlos Sainz skončil pred ním na piatej priečke.

Kamióny ako každoročne sú súbojom Rusov, Čecha Aleša Lopraisa a Holanďanov. V takomto poradí prišli do cieľa aj v úvodnej etape, keď jej víťazom sa stal Mardejev pred Lopraisom a Van Vietom. Jeden z favoritov, Holanďan de Roy, skončil štvrtý a ďalší ašpirant na celkové víťazstvo, Rus Nikolajev piaty. Slovák Miškolci z českej posádky s Vrátným a Holáňom skončili 29. a druhý Slovák Robert Kasák s Austrálčanom Watmanom bol v cieli na 65. mieste.

V štvorkolkách vyhral etapu Čilan Casale, čo nie je žiadne prekvapenie, keďže v minulom roku bol celkove druhý. Za ním druhý v etape skončil najväčší favorit na celkové víťazstvo Argentínčan Marcos Patronelli (jeho starší brat Alejandro ukončil aktívnu činnosť). Dobre si vedie mladý Poliak Sonik, keď v etape bol štvrtý a ašpiruje na umiestnenie na pódiu.

Dnes čaká na jazdcov druhá etapa zo San Luis do San Rafael, ktorej meraný úsek pre motocykle a štvorkolky je dlhý 359 km, automobily majú "ostrý" úsek 433 km a kamióny rovných 400 kilometrov. Spojovací úsek je pre všetky kategórie je dlhý 304 kilometrov.

Autor: J. Goldberger

Prvá etapa podrobnejšie

Pondelok, 18,00 hod

Slávna Rallye Dakar je opäť tu. Koná sa už po tridsiaty šiesty krát! Usporiadatelia pre súťažiacich pripravili trasu dlhú tisíce kilometrov. Pretekári v nej na začiatku však absolvovali iba malý kus. A poriadne sa pritom zapotili. Dlhší a drsnejší Dakar 2014 prilákal na štart celkovo 472 vozidiel, čo je o 23 strojov viac než v minulom roku. Premiérovo sa štartovalo v argentínskom meste Rosario a za veľkej horúčavy (zhruba 40°C v tieni). Po úzkych cestách s kamenitými úsekmi a rozmanitými skokmi cez horizont sa jazdci presúvali prvých 800 kilometrov, z toho 180 km na čas. Odmenou im bol bivak v San Luis.

Motocykle

Už skoro ráno museli byť v strehu motocyklisti, ktorí úvodnú etapu odštartovali. Motocykle a štvorkolky vstúpili do úvodnej sekcie prvej etapy už o 4 hodine a 20 minúte miestneho času. (Francúz Cyril Despres na Yamahe a jeho španielsky rival Marc Coma s motocyklom KTM mali výnimku a obaja odštartovali až o 10 hodine a 20 minúte.) Iba niečo málo cez 400 km ich oddeľovalo od 180 km meraného úseku.

1 Marc Coma
Marc Coma, KTM

Nepríjemnosť hneď v úvode Rallye Dakar neminula Taliana Francesca Beltramiho. Motor jeho Hondy 450 sa rozbil a budúcnosť tohto jazdca na Dakare sa zdala ponurá. Proti všetkým očakávaniam sa však talianskemu jazdcovi podarilo opraviť technickú poruchu a mohol tak v súťaži pokračovať, aj keď so značnou stratou na 166. priečke.

Komu sa poruchy a smola na trati vyhli, bola samozrejme prvá trojica pretekárov. Zraky sa najviac upierali na Joana Barredu zo Španielska s Hondou, ktorý úvodnú "erzetu" dokončil ako prvý. Iba chvíľu za ním, s mankom 37 sekúnd, dorazil jeho krajan Marc Coma s KTM a tretí prešiel cieľom Cyril Despres, minuloročný víťaz, tentoraz riadiaci Yamahu (-1:41 min).

Medzi jazdcami kategórie motocyklov môžeme zhliadnuť aj slovenské farby. Z dvoch želiezok v ohni si lepšie počínal jazdec ORAVing Slovnaft Teamu Štefan Svitko, ktorý obsadil 17. pozíciu s odstupom takmer siedmich minút. Ivan Jakeš zo stajne NAD-RESS Adventure vydobyl 26. pozíciu s bezmála jedenásťminútovým mankom (-10:42 min). "Prvé dojmy nie sú dobré, ale čo sa týka umiestnenia, začal som lepšie ako pred rokom. Mal som menšie problémy s plynom a dvakrát som bol trochu mimo trať, no s tým sa ráta. S motocyklom som spokojný, aj keď občas z nej odpadne nejaká malá súčiastka. To však ešte doladíme," uviedol v cieli Ivan Jakeš.

Štvorkolky

Rovnako ako motocyklisti sa jazdci na štvorkolkách pred úvodnou etapou príliš nevyspali a už pred pol piatou ráno sa stavali na štart. Ako jedni z posledných vyrážali na trať známe mená – minuloročný víťaz, Argentínčan Marcos Patronelli na Yamahe, nasledovaný Chiľanom Ignaciom Casalem, ktorý rovnako stavil na quad značky Yamaha.

Dvaja favoriti si však v cieli vymenili svoje pozície. O 21 sekúnd vedie vlani celkovo druhý Casale pred minuloročným víťazom Patronellim, tretí za nimi skončil Patronelliho krajan Lucas Bonetto s Hondou (-1:17 min).

Automobily

Prvú etapu medzi automobilmi vyhrala portugalská dvojica Carlos Sousa/Miguel Ramalho (Haval) o jedenásť sekúnd pred vlani celkovo druhou argentínsko-portugalskou posádkou Orlando Terranova/Paulo Fiuza (Mini) a o 47 sekúnd pred katarsko-španielskou zostavou Nasser Al-Attiyah/Lucas Cruz (tiež Mini). Minuloroční víťazi, Stéphane Peterhansel a Jean-Paul Cottret z Francúzska, skončili šiesti so stratou skoro štyri a pol minúty.

2 Carlos Sainz
Carlos Sainz-Timo Gottschalk, buggy SMG

Automobily vstúpili do prvej etapy pár hodín po motocykloch a štvorkolkách a hneď od začiatku všetkým 248 riadidlami riadeným strojom dýchali na päty. Bohužiaľ nie všetci jazdci prešli prvý úsek bezstarostne. Napríklad Američan Robby Gordon so svojim Hummerom. Jeho lokalizačné zariadenie ukazovalo, že sa jeho automobil zastavil ešte v priestore štartu. Napokon Gordon došiel do cieľa na 133. pozícii s veľkou stratou (-2:34:36) - a s takmer polhodinovou penalizáciou na konte.

Kamióny

Špeciálka dlhá 180 kilometrov sa vlnila po členitej trati trati pohorím Sierra Cordoba v úsekoch známych aj z majstrovstiev sveta v rallye. Úzka prašná cesta neumožňovala príliš časté predbiehanie, naopak prítomnosť skál a zrázov bola veľkou hrozbou.

3 Ayrat Mardejev
A. Mardejev/A. Beljajev/A. Israfilov, Kamaz

Najlepšie sa s týmto terénom vysporiadal Rus Ayrat Mardejev na Kamaze a v etape kraľoval. Avšak iba o desať sekúnd pred Čechom Alešom Lopraisom na Tatre. Tretí skončil Holanďan Marcel Van Vliet (MAN), 21 sekúnd za Mardejevom. Slováci Jaroslav Miškolci a Róbert Kasák, ktorých možno vidieť v kabínach kamiónov Tatra, zaznamenali v cieli 29. a 65. priečku.

Autor:Andrej Haverda
Foto: dakar.com

Výsledky 1. etapy (Rosario - San Luis)

Motocykle

1. Joan Barreda BortŠpan./Honda2:25:31 hod
2.Marc ComaŠpan./KTM+37 s
3. Cyril DespresFranc./Yamaha+1:40 min
4. Alain DuclosFranc./Sherco+1:56
5. Paulo GoncalvesPort./Honda+2:25
6. F. Lopez ContardoČile/KTM+3:24
...
17. Štefan SvitkoSR/KTM+6:57
...
26. Ivan JakešSR/KTM+10:42

Štvorkolky

1. Ignacio CasaleČile/Yamaha2:38:41
2. Marcos PatroneliArg./Yamaha+21
3. Lucas BonettoArg./Honda+1:17
4. Rafal SonikPoľ./Yamaha+1:30
5. Sebastian HusseiniHol./Honda+2:49
6. Pablo CopettiArg./Yamaha+3:30

Automobily

1. Carlos SousaPort./Haval2:20:36 hod
2. Orlando TerranovaArg./Mini+ 11 s
3. Nasser Al-AttiyahKatar/Mini+ 47
4. Nani RomaŠpan./Mini+ 1:15 mi
5. Carlos SainzŠpan./SMG+ 4:03
6. Stephane PeterhanselFranc./Mini+ 4:21

Kamióny

1. A. MardejevRus./Kamaz2:46:52 hod
2. A. Loprais ČR/Tatra+ 10 s
3. Van Viet Hol./MAN+ 21
4. De Rooy Hol./Iveco+ 1:33 min
5. Nikolajev Rus./Kamaz+ 4:00
6. Vila Roca Špan./Iveco+ 6:56
...
29. Tomáš Vrátný, Holáň, MiškolciČR/Tatra+ 32:29
...
65. Róbert Kasák, Chris WatmanSR/Austr./Tatra+1:12:16 hod
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.