Dakar 2015, 6. etapa: Svitko i Jakeš už v prvej desiatke

Sobota, 10 január 2015

Šiesty súťažný deň začínal v čílskom Antofagasta 322 kilometrovým spojovacím úsekom, po ktorom motocyklisti a štvorkolkári vyrazili na 318 km dlhý meraný úsek, pre autá a kamióny to bolo len 277 kilometrov. Od oceánu zamierili do vnútrozemia, kde ich čakal náročný terén s veľkými pieskovými dunami.

Villiers
Juhoafričan de Villiers je druhý za Al-Attiyahom, ale rád by si zopakoval víťazstvo

V cieľovom mieste v Iquique čaká v sobotu na motocyklistov a štvorkolkárov deň odpočinku. Autá a kamióny absolvujú cez víkend dve maratónske etapy a deň oddychu budú mať v pondelok 12. januára.

Svitko i Jakeš v top 10

Slováci Štefan Svitko i Ivan Jakeš mali v piatok veľmi dobrý deň, keď prvý z nich prišiel do cieľa na piatom mieste o vyše pol minúty pred lídrom motocyklistov Španielom Darreda Bortom a o viac ako tri minúty pred Marcom Comom, ktorí skončili na 6. a 7. mieste. Za nimi prišiel ako ôsmy Portugalčan Faria a deviaty Ivan Jakeš, čo je jeho najlepšie tohtoročné umiestnenie.

Obaja naši si polepšili aj v celkovom postavení: Svitko je priebežne ôsmy a Jakeš štrnásty. Na čele je naďalej Barreda Bort, druhý je obhajca vlaňajšieho prvenstva Marc Coma a tretí Potugalčan Goncalves, na ktorého stráca Svitko len niečo málo nad 24 minút, na lídra Barredu Borta 41 a pol minúty.

2 Marc Coma
Španiel Marc Coma obhajuje so svojou KTM víťazstvo spred roka v kategórii motocyklov

Autá: naďalej suverénny Al-Attiyah

Katarčan Al-Attiyah šliapal na plyn svojho Mini viac ako v 5. etape a vyhral pred Juhoafričanom Villiersom (Toyota) a Španielom Nani Romom (Mini), ktorého v úvodnej etape trápil motor a bol na pokraji vypadnutia. Spamätal sa však, útočí v etapách na popredné priečky, na zopakovanie minuloročného prvenstva to však určite nebude stačiť. Na prvého Al-Attiyaha stráca takmer deväť a pol hodiny a patrí mu 40 miesto. Štvrtý v etape bol Američan Gordon (Gordini) , piaty Terranova (Mini) a šiesty Holanďan Ten Brinke (Toyota).

Peugeotom premiéra zatiaľ nevychádza

Peugeotom sa naďalej nedarí tak, ako si to predstavovali: Francúz Peterhansel skončil 20. a jeho krajan Despres 32. Tretí člen tímu Španiel Sainz po havárii v 5. etape si poškodil svoje auto tak, že v rallye už nepokračuje.

Priebežne vedie Al-Attiyah pred de Villiersom a Alrajhim (Toyota) zo Saudskej Arábie. Štvrtý Poliak Holowczic (Toyota). Peterhansel s Peugeotom je desiaty a na lídra stráca takmer hodinu a päťdesiat minút, takže na obhajobu druhého miesta spred roka môže asi zabudnúť. "Lietajúci Američan" Robby Gordon je 25. a Despres je 48.

V kamiónoch frontálny útok Rusov

V kategórii kamiónov Slovák Jaroslav Miškolci z českým vodičom Vrátným (Tatra) boli v 6. etape 13. (- 50:24 min na víťaza) a vodič Kasák so spolujazdcom Kolářom (Tatra) prišli do cieľa na 25. mieste. Loprais (MAN) skončil až 18. Na čele priebežného poradia sú štyri Kamazy v poradí Nikolajev, Mardejev, Karginov, Sotnikov. Loprais klesol na šieste miesto, náš Kasák je 32.

3 Ignacio Casale
Čiľan Ignacio Casale je zatiaľ druhý a rád by zopakoval minuloročné celkové víťazstvo

Štvorkolky

Etapu vyhral Čiľan Casale pred Poliakom Sonikom, tretí bol Uruguajčan Lafuente (všetci Yamaha). Na čele je naďalej Sonic, druhý je Casale a tretí Lafuente.

Výsledky 6. etapy

Motocykle:

1. Helder RodriguesPortug./Honda4:10:10 hod
2. Toby PriceAustr./KTM+1:10 min
3. Paulo GoncalvesPortug./Honda+1:42
4. Pablo QuintanillaČile/KTM+6:11
5. Štefan SvitkoSR/KTM+6:42
6. Joan Barreda BortŠpan./Honda+7:20
...
9. Ivan JakešSR/KTM+13:59

Priebežné poradie po 6. etape

1. Joan Barreda BortŠpan./Honda21:38:35 hod
2. Marc ComaŠpan./KTM+12:27 min
3. Paulo GoncalvesPortug./Honda+17:12
4. Pablo QuintanillaČile/KTM+29:57
5. Toby PriceAustr./KTM+33:44
6. Helder RodriguesPortug./Honda+36:04
...
8. Štefan SvitkoSR/KTM+41:27
...
14. Ivan JakešSR/KTM+1:19:57 hod

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.