Dakar 2015, 6. etapa: Svitko i Jakeš už v prvej desiatke

Sobota, 10 január 2015

Šiesty súťažný deň začínal v čílskom Antofagasta 322 kilometrovým spojovacím úsekom, po ktorom motocyklisti a štvorkolkári vyrazili na 318 km dlhý meraný úsek, pre autá a kamióny to bolo len 277 kilometrov. Od oceánu zamierili do vnútrozemia, kde ich čakal náročný terén s veľkými pieskovými dunami.

Villiers
Juhoafričan de Villiers je druhý za Al-Attiyahom, ale rád by si zopakoval víťazstvo

V cieľovom mieste v Iquique čaká v sobotu na motocyklistov a štvorkolkárov deň odpočinku. Autá a kamióny absolvujú cez víkend dve maratónske etapy a deň oddychu budú mať v pondelok 12. januára.

Svitko i Jakeš v top 10

Slováci Štefan Svitko i Ivan Jakeš mali v piatok veľmi dobrý deň, keď prvý z nich prišiel do cieľa na piatom mieste o vyše pol minúty pred lídrom motocyklistov Španielom Darreda Bortom a o viac ako tri minúty pred Marcom Comom, ktorí skončili na 6. a 7. mieste. Za nimi prišiel ako ôsmy Portugalčan Faria a deviaty Ivan Jakeš, čo je jeho najlepšie tohtoročné umiestnenie.

Obaja naši si polepšili aj v celkovom postavení: Svitko je priebežne ôsmy a Jakeš štrnásty. Na čele je naďalej Barreda Bort, druhý je obhajca vlaňajšieho prvenstva Marc Coma a tretí Potugalčan Goncalves, na ktorého stráca Svitko len niečo málo nad 24 minút, na lídra Barredu Borta 41 a pol minúty.

2 Marc Coma
Španiel Marc Coma obhajuje so svojou KTM víťazstvo spred roka v kategórii motocyklov

Autá: naďalej suverénny Al-Attiyah

Katarčan Al-Attiyah šliapal na plyn svojho Mini viac ako v 5. etape a vyhral pred Juhoafričanom Villiersom (Toyota) a Španielom Nani Romom (Mini), ktorého v úvodnej etape trápil motor a bol na pokraji vypadnutia. Spamätal sa však, útočí v etapách na popredné priečky, na zopakovanie minuloročného prvenstva to však určite nebude stačiť. Na prvého Al-Attiyaha stráca takmer deväť a pol hodiny a patrí mu 40 miesto. Štvrtý v etape bol Američan Gordon (Gordini) , piaty Terranova (Mini) a šiesty Holanďan Ten Brinke (Toyota).

Peugeotom premiéra zatiaľ nevychádza

Peugeotom sa naďalej nedarí tak, ako si to predstavovali: Francúz Peterhansel skončil 20. a jeho krajan Despres 32. Tretí člen tímu Španiel Sainz po havárii v 5. etape si poškodil svoje auto tak, že v rallye už nepokračuje.

Priebežne vedie Al-Attiyah pred de Villiersom a Alrajhim (Toyota) zo Saudskej Arábie. Štvrtý Poliak Holowczic (Toyota). Peterhansel s Peugeotom je desiaty a na lídra stráca takmer hodinu a päťdesiat minút, takže na obhajobu druhého miesta spred roka môže asi zabudnúť. "Lietajúci Američan" Robby Gordon je 25. a Despres je 48.

V kamiónoch frontálny útok Rusov

V kategórii kamiónov Slovák Jaroslav Miškolci z českým vodičom Vrátným (Tatra) boli v 6. etape 13. (- 50:24 min na víťaza) a vodič Kasák so spolujazdcom Kolářom (Tatra) prišli do cieľa na 25. mieste. Loprais (MAN) skončil až 18. Na čele priebežného poradia sú štyri Kamazy v poradí Nikolajev, Mardejev, Karginov, Sotnikov. Loprais klesol na šieste miesto, náš Kasák je 32.

3 Ignacio Casale
Čiľan Ignacio Casale je zatiaľ druhý a rád by zopakoval minuloročné celkové víťazstvo

Štvorkolky

Etapu vyhral Čiľan Casale pred Poliakom Sonikom, tretí bol Uruguajčan Lafuente (všetci Yamaha). Na čele je naďalej Sonic, druhý je Casale a tretí Lafuente.

Výsledky 6. etapy

Motocykle:

1. Helder RodriguesPortug./Honda4:10:10 hod
2. Toby PriceAustr./KTM+1:10 min
3. Paulo GoncalvesPortug./Honda+1:42
4. Pablo QuintanillaČile/KTM+6:11
5. Štefan SvitkoSR/KTM+6:42
6. Joan Barreda BortŠpan./Honda+7:20
...
9. Ivan JakešSR/KTM+13:59

Priebežné poradie po 6. etape

1. Joan Barreda BortŠpan./Honda21:38:35 hod
2. Marc ComaŠpan./KTM+12:27 min
3. Paulo GoncalvesPortug./Honda+17:12
4. Pablo QuintanillaČile/KTM+29:57
5. Toby PriceAustr./KTM+33:44
6. Helder RodriguesPortug./Honda+36:04
...
8. Štefan SvitkoSR/KTM+41:27
...
14. Ivan JakešSR/KTM+1:19:57 hod

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.