Dakar 2015, 6. etapa: Svitko i Jakeš už v prvej desiatke

Sobota, 10 január 2015

Šiesty súťažný deň začínal v čílskom Antofagasta 322 kilometrovým spojovacím úsekom, po ktorom motocyklisti a štvorkolkári vyrazili na 318 km dlhý meraný úsek, pre autá a kamióny to bolo len 277 kilometrov. Od oceánu zamierili do vnútrozemia, kde ich čakal náročný terén s veľkými pieskovými dunami.

Villiers
Juhoafričan de Villiers je druhý za Al-Attiyahom, ale rád by si zopakoval víťazstvo

V cieľovom mieste v Iquique čaká v sobotu na motocyklistov a štvorkolkárov deň odpočinku. Autá a kamióny absolvujú cez víkend dve maratónske etapy a deň oddychu budú mať v pondelok 12. januára.

Svitko i Jakeš v top 10

Slováci Štefan Svitko i Ivan Jakeš mali v piatok veľmi dobrý deň, keď prvý z nich prišiel do cieľa na piatom mieste o vyše pol minúty pred lídrom motocyklistov Španielom Darreda Bortom a o viac ako tri minúty pred Marcom Comom, ktorí skončili na 6. a 7. mieste. Za nimi prišiel ako ôsmy Portugalčan Faria a deviaty Ivan Jakeš, čo je jeho najlepšie tohtoročné umiestnenie.

Obaja naši si polepšili aj v celkovom postavení: Svitko je priebežne ôsmy a Jakeš štrnásty. Na čele je naďalej Barreda Bort, druhý je obhajca vlaňajšieho prvenstva Marc Coma a tretí Potugalčan Goncalves, na ktorého stráca Svitko len niečo málo nad 24 minút, na lídra Barredu Borta 41 a pol minúty.

2 Marc Coma
Španiel Marc Coma obhajuje so svojou KTM víťazstvo spred roka v kategórii motocyklov

Autá: naďalej suverénny Al-Attiyah

Katarčan Al-Attiyah šliapal na plyn svojho Mini viac ako v 5. etape a vyhral pred Juhoafričanom Villiersom (Toyota) a Španielom Nani Romom (Mini), ktorého v úvodnej etape trápil motor a bol na pokraji vypadnutia. Spamätal sa však, útočí v etapách na popredné priečky, na zopakovanie minuloročného prvenstva to však určite nebude stačiť. Na prvého Al-Attiyaha stráca takmer deväť a pol hodiny a patrí mu 40 miesto. Štvrtý v etape bol Američan Gordon (Gordini) , piaty Terranova (Mini) a šiesty Holanďan Ten Brinke (Toyota).

Peugeotom premiéra zatiaľ nevychádza

Peugeotom sa naďalej nedarí tak, ako si to predstavovali: Francúz Peterhansel skončil 20. a jeho krajan Despres 32. Tretí člen tímu Španiel Sainz po havárii v 5. etape si poškodil svoje auto tak, že v rallye už nepokračuje.

Priebežne vedie Al-Attiyah pred de Villiersom a Alrajhim (Toyota) zo Saudskej Arábie. Štvrtý Poliak Holowczic (Toyota). Peterhansel s Peugeotom je desiaty a na lídra stráca takmer hodinu a päťdesiat minút, takže na obhajobu druhého miesta spred roka môže asi zabudnúť. "Lietajúci Američan" Robby Gordon je 25. a Despres je 48.

V kamiónoch frontálny útok Rusov

V kategórii kamiónov Slovák Jaroslav Miškolci z českým vodičom Vrátným (Tatra) boli v 6. etape 13. (- 50:24 min na víťaza) a vodič Kasák so spolujazdcom Kolářom (Tatra) prišli do cieľa na 25. mieste. Loprais (MAN) skončil až 18. Na čele priebežného poradia sú štyri Kamazy v poradí Nikolajev, Mardejev, Karginov, Sotnikov. Loprais klesol na šieste miesto, náš Kasák je 32.

3 Ignacio Casale
Čiľan Ignacio Casale je zatiaľ druhý a rád by zopakoval minuloročné celkové víťazstvo

Štvorkolky

Etapu vyhral Čiľan Casale pred Poliakom Sonikom, tretí bol Uruguajčan Lafuente (všetci Yamaha). Na čele je naďalej Sonic, druhý je Casale a tretí Lafuente.

Výsledky 6. etapy

Motocykle:

1. Helder RodriguesPortug./Honda4:10:10 hod
2. Toby PriceAustr./KTM+1:10 min
3. Paulo GoncalvesPortug./Honda+1:42
4. Pablo QuintanillaČile/KTM+6:11
5. Štefan SvitkoSR/KTM+6:42
6. Joan Barreda BortŠpan./Honda+7:20
...
9. Ivan JakešSR/KTM+13:59

Priebežné poradie po 6. etape

1. Joan Barreda BortŠpan./Honda21:38:35 hod
2. Marc ComaŠpan./KTM+12:27 min
3. Paulo GoncalvesPortug./Honda+17:12
4. Pablo QuintanillaČile/KTM+29:57
5. Toby PriceAustr./KTM+33:44
6. Helder RodriguesPortug./Honda+36:04
...
8. Štefan SvitkoSR/KTM+41:27
...
14. Ivan JakešSR/KTM+1:19:57 hod

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.