Dakar 2015, 9. etapa: Svitko i Jakeš medzi elitou (+ video)

Streda, 14 január 2015

Po náročnom pondelku bola deviata etapa Rallye Dakar z Iquique do Calami akoby opačná k tej predošlej. Veľký chlad, dážď a vodu na soľnej pláni vystriedala pomerne vysoká teplota a nepríjemný prach. Meraný úsek dlhý 451 kilometrov, ešte stále na území Čile, dal poriadne zabrať najmä motorkárom.

Marc Coma
Marc Coma bojuje s prehľadom a pevne ide za svojim cieľom vyhrať Dakar aj tento rok

Svitko i Jakeš medzi elitou

Aj za týchto náročných podmienok sa naši jazdci Štefan Svitko a Ivan Jakeš držali medzi najlepšími. Svitko skončil v etape na šiestom mieste a v priebežnom poradí je piaty. Jakeš mal problémy s hľadaním jedného z kontrolných bodov a stratil dosť času. Nakoniec ho našiel, takže aj tá časová strata je lepšia ako prípadná penalizácia. Udržal si postavenie v Top 10 – je deviaty.

Útok Hondy

Etapu vyhral už po druhý raz na tohtoročnom Dakare portugalský jazdec Rodrigues na Honde. Aj druhý bol továrenský jazdec Hondy, druhý Portugalčan - Goncalves. Úspech hondy dokonal ešte donedávna líder motocyklistov Španiel Barreda Bort. Táto trojica jazdcov Hondy sa tak dokonale rehabilitovala za neúspech v ôsmej etape, v ktorej títo traja jazdci prišli do cieľa úplne vyčerpaní až večer okolo pol šiestej a s veľkou stratou.

Už vtedy bolo jasné, že líderstvo medzi motocyklistami preberá Španiel Marc Coma a Barreda Bort prišiel aj o nádej získať tohtoročný triumf. Coma sa ujal vedenia a jeho náskok pred Goncalvesom je päť a pol minúty. Tretí Čiľan Quintanilla stráca na Comu takmer 27 minút. Náš Svitko na piatej priečne má na Comu stratu štyridsať a pol minúty.

Automobily

Etapu v kategórii áut vyhral Španiel Roma (Mini) pre Katarčanom Al-Attiyahom (Mini) a Rusom Vasilievom (Mini). Naďalej vedie Al-Attiyah, druhý je Juhoafričan de Villiers (Toyota) a tretí Al Rajhí (Toyota) zo Saudskej Arábie.

Kamióny

Ruské kamióny Kamaz ďalej valcuje konkurenciu. V etape obsadili prvé, druhé a štvrté priečky, keď vyhral Mardejev pred Nikolajevom a Holanďanom de Rooyom. Štvrý bol Karginov a piaty Loprais. Merdejev je prvý aj celkove po deviatich etapách. Druhý je Nikolajev, tretí Karginov a štvrtý Loprais.

Štvorkolky

Etapu vyhral Čiľan Gallegos (Honda) pred Poliakom Sonikom, tretí bol Uruguajčan Lafuente a štvrtý Casale (všetci Yamaha). Lídrom je znovu Sonik, druhý Casale a tretí Lafuente.

Zajtra znovu do Argentíny

Desiata etapa vracia účastníkov Rallye Dakar z Bolívie do Argentíny. Povedie z Calamy do Salty a pre motocykle a štvorkolky bude mať meraný úsek 371 kilometrov, pre automobily a kamióny 359 kilometrov.

Výsledky 9. etapy

Motocykle

1. Helder RodriguesPortug./Honda5:06:14 hod
2. Paulo GoncalvesPortug./Honda+3:51 min
3. Marc ComaŠpan./KTM+7:34
4. Joan Barreda BortŠpan./Honda+19:47
5. Javier PizzolitoArg./Honda+20:07
6. Štefan SvitkoSR/KTM+21:40
...
11 Ivan JakešSR/KTM+38:18

Priebežne po 9. etape:

1. Marc ComaŠpan./KTM34:05:00 hod
2. Paulo GoncalvesPortug./Honda5:28 min
3. Pablo QuintanillaČile/KTM26:52
4. Toby PriceAustr./KTM+31:31
5. Štefan SvitkoSR/KTM+40:36
6. David CasteuFran./KTM+1:31:26 hod
...
9. Ivan JakešSR/KTM+2:18:31

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."