Dakar 2015, 9. etapa: Svitko i Jakeš medzi elitou (+ video)

Streda, 14 január 2015

Po náročnom pondelku bola deviata etapa Rallye Dakar z Iquique do Calami akoby opačná k tej predošlej. Veľký chlad, dážď a vodu na soľnej pláni vystriedala pomerne vysoká teplota a nepríjemný prach. Meraný úsek dlhý 451 kilometrov, ešte stále na území Čile, dal poriadne zabrať najmä motorkárom.

Marc Coma
Marc Coma bojuje s prehľadom a pevne ide za svojim cieľom vyhrať Dakar aj tento rok

Svitko i Jakeš medzi elitou

Aj za týchto náročných podmienok sa naši jazdci Štefan Svitko a Ivan Jakeš držali medzi najlepšími. Svitko skončil v etape na šiestom mieste a v priebežnom poradí je piaty. Jakeš mal problémy s hľadaním jedného z kontrolných bodov a stratil dosť času. Nakoniec ho našiel, takže aj tá časová strata je lepšia ako prípadná penalizácia. Udržal si postavenie v Top 10 – je deviaty.

Útok Hondy

Etapu vyhral už po druhý raz na tohtoročnom Dakare portugalský jazdec Rodrigues na Honde. Aj druhý bol továrenský jazdec Hondy, druhý Portugalčan - Goncalves. Úspech hondy dokonal ešte donedávna líder motocyklistov Španiel Barreda Bort. Táto trojica jazdcov Hondy sa tak dokonale rehabilitovala za neúspech v ôsmej etape, v ktorej títo traja jazdci prišli do cieľa úplne vyčerpaní až večer okolo pol šiestej a s veľkou stratou.

Už vtedy bolo jasné, že líderstvo medzi motocyklistami preberá Španiel Marc Coma a Barreda Bort prišiel aj o nádej získať tohtoročný triumf. Coma sa ujal vedenia a jeho náskok pred Goncalvesom je päť a pol minúty. Tretí Čiľan Quintanilla stráca na Comu takmer 27 minút. Náš Svitko na piatej priečne má na Comu stratu štyridsať a pol minúty.

Automobily

Etapu v kategórii áut vyhral Španiel Roma (Mini) pre Katarčanom Al-Attiyahom (Mini) a Rusom Vasilievom (Mini). Naďalej vedie Al-Attiyah, druhý je Juhoafričan de Villiers (Toyota) a tretí Al Rajhí (Toyota) zo Saudskej Arábie.

Kamióny

Ruské kamióny Kamaz ďalej valcuje konkurenciu. V etape obsadili prvé, druhé a štvrté priečky, keď vyhral Mardejev pred Nikolajevom a Holanďanom de Rooyom. Štvrý bol Karginov a piaty Loprais. Merdejev je prvý aj celkove po deviatich etapách. Druhý je Nikolajev, tretí Karginov a štvrtý Loprais.

Štvorkolky

Etapu vyhral Čiľan Gallegos (Honda) pred Poliakom Sonikom, tretí bol Uruguajčan Lafuente a štvrtý Casale (všetci Yamaha). Lídrom je znovu Sonik, druhý Casale a tretí Lafuente.

Zajtra znovu do Argentíny

Desiata etapa vracia účastníkov Rallye Dakar z Bolívie do Argentíny. Povedie z Calamy do Salty a pre motocykle a štvorkolky bude mať meraný úsek 371 kilometrov, pre automobily a kamióny 359 kilometrov.

Výsledky 9. etapy

Motocykle

1. Helder RodriguesPortug./Honda5:06:14 hod
2. Paulo GoncalvesPortug./Honda+3:51 min
3. Marc ComaŠpan./KTM+7:34
4. Joan Barreda BortŠpan./Honda+19:47
5. Javier PizzolitoArg./Honda+20:07
6. Štefan SvitkoSR/KTM+21:40
...
11 Ivan JakešSR/KTM+38:18

Priebežne po 9. etape:

1. Marc ComaŠpan./KTM34:05:00 hod
2. Paulo GoncalvesPortug./Honda5:28 min
3. Pablo QuintanillaČile/KTM26:52
4. Toby PriceAustr./KTM+31:31
5. Štefan SvitkoSR/KTM+40:36
6. David CasteuFran./KTM+1:31:26 hod
...
9. Ivan JakešSR/KTM+2:18:31

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.