Dakar 2015, 9. etapa: Svitko i Jakeš medzi elitou (+ video)

Streda, 14 január 2015

Po náročnom pondelku bola deviata etapa Rallye Dakar z Iquique do Calami akoby opačná k tej predošlej. Veľký chlad, dážď a vodu na soľnej pláni vystriedala pomerne vysoká teplota a nepríjemný prach. Meraný úsek dlhý 451 kilometrov, ešte stále na území Čile, dal poriadne zabrať najmä motorkárom.

Marc Coma
Marc Coma bojuje s prehľadom a pevne ide za svojim cieľom vyhrať Dakar aj tento rok

Svitko i Jakeš medzi elitou

Aj za týchto náročných podmienok sa naši jazdci Štefan Svitko a Ivan Jakeš držali medzi najlepšími. Svitko skončil v etape na šiestom mieste a v priebežnom poradí je piaty. Jakeš mal problémy s hľadaním jedného z kontrolných bodov a stratil dosť času. Nakoniec ho našiel, takže aj tá časová strata je lepšia ako prípadná penalizácia. Udržal si postavenie v Top 10 – je deviaty.

Útok Hondy

Etapu vyhral už po druhý raz na tohtoročnom Dakare portugalský jazdec Rodrigues na Honde. Aj druhý bol továrenský jazdec Hondy, druhý Portugalčan - Goncalves. Úspech hondy dokonal ešte donedávna líder motocyklistov Španiel Barreda Bort. Táto trojica jazdcov Hondy sa tak dokonale rehabilitovala za neúspech v ôsmej etape, v ktorej títo traja jazdci prišli do cieľa úplne vyčerpaní až večer okolo pol šiestej a s veľkou stratou.

Už vtedy bolo jasné, že líderstvo medzi motocyklistami preberá Španiel Marc Coma a Barreda Bort prišiel aj o nádej získať tohtoročný triumf. Coma sa ujal vedenia a jeho náskok pred Goncalvesom je päť a pol minúty. Tretí Čiľan Quintanilla stráca na Comu takmer 27 minút. Náš Svitko na piatej priečne má na Comu stratu štyridsať a pol minúty.

Automobily

Etapu v kategórii áut vyhral Španiel Roma (Mini) pre Katarčanom Al-Attiyahom (Mini) a Rusom Vasilievom (Mini). Naďalej vedie Al-Attiyah, druhý je Juhoafričan de Villiers (Toyota) a tretí Al Rajhí (Toyota) zo Saudskej Arábie.

Kamióny

Ruské kamióny Kamaz ďalej valcuje konkurenciu. V etape obsadili prvé, druhé a štvrté priečky, keď vyhral Mardejev pred Nikolajevom a Holanďanom de Rooyom. Štvrý bol Karginov a piaty Loprais. Merdejev je prvý aj celkove po deviatich etapách. Druhý je Nikolajev, tretí Karginov a štvrtý Loprais.

Štvorkolky

Etapu vyhral Čiľan Gallegos (Honda) pred Poliakom Sonikom, tretí bol Uruguajčan Lafuente a štvrtý Casale (všetci Yamaha). Lídrom je znovu Sonik, druhý Casale a tretí Lafuente.

Zajtra znovu do Argentíny

Desiata etapa vracia účastníkov Rallye Dakar z Bolívie do Argentíny. Povedie z Calamy do Salty a pre motocykle a štvorkolky bude mať meraný úsek 371 kilometrov, pre automobily a kamióny 359 kilometrov.

Výsledky 9. etapy

Motocykle

1. Helder RodriguesPortug./Honda5:06:14 hod
2. Paulo GoncalvesPortug./Honda+3:51 min
3. Marc ComaŠpan./KTM+7:34
4. Joan Barreda BortŠpan./Honda+19:47
5. Javier PizzolitoArg./Honda+20:07
6. Štefan SvitkoSR/KTM+21:40
...
11 Ivan JakešSR/KTM+38:18

Priebežne po 9. etape:

1. Marc ComaŠpan./KTM34:05:00 hod
2. Paulo GoncalvesPortug./Honda5:28 min
3. Pablo QuintanillaČile/KTM26:52
4. Toby PriceAustr./KTM+31:31
5. Štefan SvitkoSR/KTM+40:36
6. David CasteuFran./KTM+1:31:26 hod
...
9. Ivan JakešSR/KTM+2:18:31

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.