Dakar 2015: Marc Coma útočí na ďalší titul (+ video)

Pondelok, 12 január 2015

Po šiestich etapách a následnom voľnom dni sadli motocyklisti a štvorkolkári znovu do sediel svojich strojov a vydali sa na trať siedmej etapy. Viedla z čílskeho Iquique do Uyuni, ktoré leží v Bolívii. Posádky automobilov a kamiónov sa vydali na trať už ôsmej etapy, pretože oni budú mať voľný deň až v pondelok.

Peterhansel
Francúz Peterhansel vyhral Dakar jedenásťkrát. V tomto roku vymenil víťazné Mini za úplne nový špeciál Peugeot 2008 DKR. " Pán Dakar", ako Peterhansela pomenovávajú, však aj s novou technikou predvádza výkony hodné tohto mena.

Siedmu etapu v kategórii motocyklov vyhral premiérovo 35ročný Paulo Goncalves z Portugalska. Druhý Španiel Coma strácal v cieli 14 sekúnd. Dravý a rýchly Rakúšan Walkner bol tretí a len o 30 sekúnd pomalší ako víťaz. Náš Štefan Svitko skončil siedmy (- 5:09 min) a Ivan Jakeš prišiel do cieľa štrnásty (- 6:13 min).

Líder Španiel Barreda Bort mal ľahší pád, skončil 10. s vyše 6 minútovou stratou a tak priebežne druhý Coma sa mu priblížil na rozdiel šesť a pol munúty. Štefan Svitko je po siedmich etapách siedmy a Ivan Jakeš trinásty. Obaja tak si polepšili o jedno miesto Goncalves je po víťazstve v etape tretí so stratou necelých jedenásť minút a s nádajou bojovať o celkové víťazstvo.

Automobily

Kategória automobilov mala v ôsmej etape pred sebou najdlhšiu etapu. Až 784 kilometrov rýchlostnej skúšky prešiel v najkratšom čase 33ročný Yazeed Al Rajhi (Toyota) zo Saudskej Arábie a vyhral tak svoju prvú etapu na Dakare, kde štartuje po prvý raz. Druhý Argentínčanm Terranova (Mini) bol druhý a líder kategórie Katarčan Al-Attiyah (Mini) tretí. Jedenásťnásobný šampión Dakaru Francúz Peterhansel, ktorý sa dal do obnovy dakarskej slávi Peugeota, skončil siedmy, celkove je ôsmy so stratou hodiny a 52 minút.

Vedenie si aj po ôsmej etape drží Al-Attiyah pred Juhoafričanom de Villiersom (Toyota) a Al Rajhim, ktorý po víťazstve v etape sebavedomo vyhlásil, že vyhrá tohtoročný Dakar! Kto vie ako vážane to myslel, každopádne by to bolo zaujímavé a viac ako prekvapujúce, ale podľa dávnejšieho sloganu Toyoty - nič nie je nemožné.

Dnes majú posádky automobilov deň odpočinku a na štart ďalšej v poradí deviatej etapy nastúpia až v utorok. Motocyklisti a štvorkolky majú pred sebou 8. etapu.

Výsledky 8. etapy

1. Aj Rajhi/Gottschalk (S. Arábia, Nem./Toyota Hilux) 3:26:49 hod, 2. Terrranova/Graue (Arg./Mini) +1:12 min, 3. Al Attiyah/Baumel (Kat./Franc./Mini) +2:36 min.

Priebežné poradie:

1. Al Attiyah 26:41:15 hod, 2. De Villiers (JAR/Toyota), +8:27, 3 min. Al Rajhi, +18:40 min.

Kamióny

Aj ôsmu etapu medzi kamiónmi vyhral Rus Nikolajev (Kamaz) a je to už jeho piate tohtoročné víťazstvo na Dakare. Za ním prišiel do cieľa Holanďan de Rooy (Iveco) a tretí ďalší Rus Karginov. Loprais, víťaz predchádzajúcej siedmej etapy, bol štvrtý. Líder kategórie Mardejev v tejto etape dosť stratil, ale naďalej vedie pred krajanmi Karginovom a Nikolajevom. Loprais je štvrtý.

Dvaja Slováci z pelotónu kamiónov si držia solídne umiestnenie. Kasák so spolujazdcom Kolářom (Tatra) boli v etape 24. a priebežne sú 29., Miškolci s českým vodičom Vrátným (Tatra) v etape 28. a celkove im patrí 13. miesto

1. Nikolajev (Rus./Kamaz) 3:20:47, 2. De Rooy (Niz./Iveco) +11:16, 3. Karginov (Rus./Kamaz) +14:58, 4. Loprais (ČR/MAN) +20:01, 6. Kolomý (ČR/Tatra) +46:28.

1. Mardejev (Rus./Kamaz) 26:33:21 h, 2. Karginov +5:09 min, 3. Nikolajev +12:41min, 4. Loprais +59:19 min.

Štvorkolky

Etapu nevyhral žiadny z favoritov, ale muž z pozadia, Paraquajčan Galeano Sanabria (Yamaha). Druhý bol líder Poliak Sonik, ktorý stratil na neho takmer šesť minút a tretí Casale z Čile. Lafuente (Uruquaj, Yamaha) bol piaty.

V priebežnom poradí sa nič nezmenilo. Vedie Sonic, druhý je minuloročný víťaz Casale (- 20 min) a tretí Lafuente (- 1:08 hod). Víťaz etapy Sanabria je piaty so stratou takmer tri a pol hodiny.

Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."