Dakar 2015: Opraty má už v rukách Marc Coma (+ video)

Utorok, 13 január 2015

Kým motocykloví jazdci a štvorkolkári prežívali peklo spletené s dažďom a zimou, posádky áut a kamiónov mali voľný deň a oddychovali. Ťažkými podmienkami v najnáročnejšej etape tohtoročného Dakaru sa skvele vysporiadal náš Štefan Svitko, keď ešte necelé štyri desiatky kilometrov pred cieľom jazdil na víťaznej pozícii.

1 Dakar 2015
Jeden z tých, ktorý sa počas ôsmej etapy Dakaru dostali na soľnej pláni do problémov

Znalosť domácej krajiny a terénu využil Čiľan Quintanilla (KTM) a bol v cieli o dvanásť sekúnd rýchlejší ako Svitko (KTM). O jednu sekundu (!!!) predstihol Svitka aj Španiel Pedrero García (Yamaha). Náš jazdec bol po druhý raz veľmi blízko od etapového víťazstva, ale aj keď mu nebesá priali a s prívalmi vody na soľnej pláni sa skvelo vysporiadal, dvaja jazdci boli predsa len proti. Snáď do tretice to vyjde nabudúce. Tretie miesto v cieli ho katapultovalo na priebežné piate a od pódiového umiestnenia ho teraz delí už len niečo viac ako pätnásť minút a na vedúceho jazdca stráca len dvadsaťšesť a pol minúty.

Horší deň mal druhý náš jazdec Ivan Jakeš. Po natankovaní benzínu počas etapy sa dlho a veľmi trápil s naštartovaním motorky. Až rozťahovanie lanom iným motocyklom zabralo, ale zobralo aj dosť síl. V cieli bol až dvadsiaty deviaty, ale keďže ťažkosti s motorkami a terénom mali aj iní poprední jazdci, postúpil medzi Top 10 a je desiaty.

2 Marc Coma 8
Nový líder kategórie motocyklov sa priblížil k ďalšiemu triumfu na Rallye Dakar

V pondelok viedla etapa z bolívijského Uyuni do čílskeho Iquique. V noci pred štartom etapy v celom okolí Uyuni desať hodín výdatne pršalo. Soľná pláň bola ako jedno obrovské jazero. Jazdci požadovali od organizátorov, aby štart odložili, alebo aspoň preložili o kus ďalej od soľného. Zavážila pravdepodobne prítomnosť bolívijského prezidenta a etapu napriek týmto protestom odštartovali.

Podklad soľnej pláne bol šmykľavý a nebezpečný, ale ísť sa muselo. Jazdilo sa v nadmorskej výške okolo 4000 m. n. m, vo vode ale aj v zime okolo 0 ºC. Istý ústupok však organizátori neskôr predsa len urobili, keď 784 kilometrov meraného úseku skrátili. Po 378 kilometroch etapu prerušili. Do tohto momentu bol lídrom etapy náš Svitko. Na záver sa išiel ešte úsek dlhý 38 kilometrov. Tam preukázal znalosť krajiny domáci Quintanilla a vyhral pred Pedrero Garciom a Svitkom. Bola to strašná etapa!

3 Dakar 2015
Voda a povrch ako sklo – tak sa jazdilo na bolívijskej soľnej pláni počas ôsmej etapy

Štvorkolky

Poliak Rafal Sonik (Yamaha)prišiel o prvé miesto, ktoré si držal od štvrtej etapy. Teraz bol v etape až ôsmy. Vyhral ju iba 18ročný argentínsky talent Ferioli Gonzales (Yamaha). Druhý bol Casale a tretí Uruquajčan Lafuente (Yamaha). Pozíciu lídra priebežného poradia po ôsmich etapách má teraz Casale (Yamaha) z Čile. Druhý je Sonik (- 6:49 min) a tretí Lafuenta (- 49:11 min). Víťazovi etapy Gonzalesovi patrí štvrtá priečka a na lídra stráca 2:45:46 hod.

Výsledky 8. etapy - motocykle

1. Pablo QuintanillaČile/KTM8:16:19 hod
2. Juan Pedrero GarcíaŠpan./Yamaha+11 s
3. Štefan SvitkoSR/KTM+12
4. Toby PriceAustr./KTM+41
5. Laia SanzováŠpan./Honda+2:36 min
6. Xavier de SoultraitFranc./Yamaha+6:36
...
29. Ivan JakešSR/KTM+38:44

Priebežne po 8. etape

1. Marc ComaŠpan./KTM28:51:12 hod
2. Paulo GoncalvesPortug./Honda+9:11 min
3. Pablo QuintanillaČile/KTM+11:11
4. Toby PriceAustr./KTM+15:56
5. Štefan SvitkoSR/KTM+26:30
6. Ruben FariaPortug./KTM+34:34
...
10. Ivan JakešSR/KTM+1:47:47 hod

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.