Dakar 2015: Opraty má už v rukách Marc Coma (+ video)

Utorok, 13 január 2015

Kým motocykloví jazdci a štvorkolkári prežívali peklo spletené s dažďom a zimou, posádky áut a kamiónov mali voľný deň a oddychovali. Ťažkými podmienkami v najnáročnejšej etape tohtoročného Dakaru sa skvele vysporiadal náš Štefan Svitko, keď ešte necelé štyri desiatky kilometrov pred cieľom jazdil na víťaznej pozícii.

1 Dakar 2015
Jeden z tých, ktorý sa počas ôsmej etapy Dakaru dostali na soľnej pláni do problémov

Znalosť domácej krajiny a terénu využil Čiľan Quintanilla (KTM) a bol v cieli o dvanásť sekúnd rýchlejší ako Svitko (KTM). O jednu sekundu (!!!) predstihol Svitka aj Španiel Pedrero García (Yamaha). Náš jazdec bol po druhý raz veľmi blízko od etapového víťazstva, ale aj keď mu nebesá priali a s prívalmi vody na soľnej pláni sa skvelo vysporiadal, dvaja jazdci boli predsa len proti. Snáď do tretice to vyjde nabudúce. Tretie miesto v cieli ho katapultovalo na priebežné piate a od pódiového umiestnenia ho teraz delí už len niečo viac ako pätnásť minút a na vedúceho jazdca stráca len dvadsaťšesť a pol minúty.

Horší deň mal druhý náš jazdec Ivan Jakeš. Po natankovaní benzínu počas etapy sa dlho a veľmi trápil s naštartovaním motorky. Až rozťahovanie lanom iným motocyklom zabralo, ale zobralo aj dosť síl. V cieli bol až dvadsiaty deviaty, ale keďže ťažkosti s motorkami a terénom mali aj iní poprední jazdci, postúpil medzi Top 10 a je desiaty.

2 Marc Coma 8
Nový líder kategórie motocyklov sa priblížil k ďalšiemu triumfu na Rallye Dakar

V pondelok viedla etapa z bolívijského Uyuni do čílskeho Iquique. V noci pred štartom etapy v celom okolí Uyuni desať hodín výdatne pršalo. Soľná pláň bola ako jedno obrovské jazero. Jazdci požadovali od organizátorov, aby štart odložili, alebo aspoň preložili o kus ďalej od soľného. Zavážila pravdepodobne prítomnosť bolívijského prezidenta a etapu napriek týmto protestom odštartovali.

Podklad soľnej pláne bol šmykľavý a nebezpečný, ale ísť sa muselo. Jazdilo sa v nadmorskej výške okolo 4000 m. n. m, vo vode ale aj v zime okolo 0 ºC. Istý ústupok však organizátori neskôr predsa len urobili, keď 784 kilometrov meraného úseku skrátili. Po 378 kilometroch etapu prerušili. Do tohto momentu bol lídrom etapy náš Svitko. Na záver sa išiel ešte úsek dlhý 38 kilometrov. Tam preukázal znalosť krajiny domáci Quintanilla a vyhral pred Pedrero Garciom a Svitkom. Bola to strašná etapa!

3 Dakar 2015
Voda a povrch ako sklo – tak sa jazdilo na bolívijskej soľnej pláni počas ôsmej etapy

Štvorkolky

Poliak Rafal Sonik (Yamaha)prišiel o prvé miesto, ktoré si držal od štvrtej etapy. Teraz bol v etape až ôsmy. Vyhral ju iba 18ročný argentínsky talent Ferioli Gonzales (Yamaha). Druhý bol Casale a tretí Uruquajčan Lafuente (Yamaha). Pozíciu lídra priebežného poradia po ôsmich etapách má teraz Casale (Yamaha) z Čile. Druhý je Sonik (- 6:49 min) a tretí Lafuenta (- 49:11 min). Víťazovi etapy Gonzalesovi patrí štvrtá priečka a na lídra stráca 2:45:46 hod.

Výsledky 8. etapy - motocykle

1. Pablo QuintanillaČile/KTM8:16:19 hod
2. Juan Pedrero GarcíaŠpan./Yamaha+11 s
3. Štefan SvitkoSR/KTM+12
4. Toby PriceAustr./KTM+41
5. Laia SanzováŠpan./Honda+2:36 min
6. Xavier de SoultraitFranc./Yamaha+6:36
...
29. Ivan JakešSR/KTM+38:44

Priebežne po 8. etape

1. Marc ComaŠpan./KTM28:51:12 hod
2. Paulo GoncalvesPortug./Honda+9:11 min
3. Pablo QuintanillaČile/KTM+11:11
4. Toby PriceAustr./KTM+15:56
5. Štefan SvitkoSR/KTM+26:30
6. Ruben FariaPortug./KTM+34:34
...
10. Ivan JakešSR/KTM+1:47:47 hod

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.