Dakar 2015: Opraty má už v rukách Marc Coma (+ video)

Utorok, 13 január 2015

Kým motocykloví jazdci a štvorkolkári prežívali peklo spletené s dažďom a zimou, posádky áut a kamiónov mali voľný deň a oddychovali. Ťažkými podmienkami v najnáročnejšej etape tohtoročného Dakaru sa skvele vysporiadal náš Štefan Svitko, keď ešte necelé štyri desiatky kilometrov pred cieľom jazdil na víťaznej pozícii.

1 Dakar 2015
Jeden z tých, ktorý sa počas ôsmej etapy Dakaru dostali na soľnej pláni do problémov

Znalosť domácej krajiny a terénu využil Čiľan Quintanilla (KTM) a bol v cieli o dvanásť sekúnd rýchlejší ako Svitko (KTM). O jednu sekundu (!!!) predstihol Svitka aj Španiel Pedrero García (Yamaha). Náš jazdec bol po druhý raz veľmi blízko od etapového víťazstva, ale aj keď mu nebesá priali a s prívalmi vody na soľnej pláni sa skvelo vysporiadal, dvaja jazdci boli predsa len proti. Snáď do tretice to vyjde nabudúce. Tretie miesto v cieli ho katapultovalo na priebežné piate a od pódiového umiestnenia ho teraz delí už len niečo viac ako pätnásť minút a na vedúceho jazdca stráca len dvadsaťšesť a pol minúty.

Horší deň mal druhý náš jazdec Ivan Jakeš. Po natankovaní benzínu počas etapy sa dlho a veľmi trápil s naštartovaním motorky. Až rozťahovanie lanom iným motocyklom zabralo, ale zobralo aj dosť síl. V cieli bol až dvadsiaty deviaty, ale keďže ťažkosti s motorkami a terénom mali aj iní poprední jazdci, postúpil medzi Top 10 a je desiaty.

2 Marc Coma 8
Nový líder kategórie motocyklov sa priblížil k ďalšiemu triumfu na Rallye Dakar

V pondelok viedla etapa z bolívijského Uyuni do čílskeho Iquique. V noci pred štartom etapy v celom okolí Uyuni desať hodín výdatne pršalo. Soľná pláň bola ako jedno obrovské jazero. Jazdci požadovali od organizátorov, aby štart odložili, alebo aspoň preložili o kus ďalej od soľného. Zavážila pravdepodobne prítomnosť bolívijského prezidenta a etapu napriek týmto protestom odštartovali.

Podklad soľnej pláne bol šmykľavý a nebezpečný, ale ísť sa muselo. Jazdilo sa v nadmorskej výške okolo 4000 m. n. m, vo vode ale aj v zime okolo 0 ºC. Istý ústupok však organizátori neskôr predsa len urobili, keď 784 kilometrov meraného úseku skrátili. Po 378 kilometroch etapu prerušili. Do tohto momentu bol lídrom etapy náš Svitko. Na záver sa išiel ešte úsek dlhý 38 kilometrov. Tam preukázal znalosť krajiny domáci Quintanilla a vyhral pred Pedrero Garciom a Svitkom. Bola to strašná etapa!

3 Dakar 2015
Voda a povrch ako sklo – tak sa jazdilo na bolívijskej soľnej pláni počas ôsmej etapy

Štvorkolky

Poliak Rafal Sonik (Yamaha)prišiel o prvé miesto, ktoré si držal od štvrtej etapy. Teraz bol v etape až ôsmy. Vyhral ju iba 18ročný argentínsky talent Ferioli Gonzales (Yamaha). Druhý bol Casale a tretí Uruquajčan Lafuente (Yamaha). Pozíciu lídra priebežného poradia po ôsmich etapách má teraz Casale (Yamaha) z Čile. Druhý je Sonik (- 6:49 min) a tretí Lafuenta (- 49:11 min). Víťazovi etapy Gonzalesovi patrí štvrtá priečka a na lídra stráca 2:45:46 hod.

Výsledky 8. etapy - motocykle

1. Pablo QuintanillaČile/KTM8:16:19 hod
2. Juan Pedrero GarcíaŠpan./Yamaha+11 s
3. Štefan SvitkoSR/KTM+12
4. Toby PriceAustr./KTM+41
5. Laia SanzováŠpan./Honda+2:36 min
6. Xavier de SoultraitFranc./Yamaha+6:36
...
29. Ivan JakešSR/KTM+38:44

Priebežne po 8. etape

1. Marc ComaŠpan./KTM28:51:12 hod
2. Paulo GoncalvesPortug./Honda+9:11 min
3. Pablo QuintanillaČile/KTM+11:11
4. Toby PriceAustr./KTM+15:56
5. Štefan SvitkoSR/KTM+26:30
6. Ruben FariaPortug./KTM+34:34
...
10. Ivan JakešSR/KTM+1:47:47 hod

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.