Dakar 2015: Skvelý Jakeš - vyhral etapu (+ video)

Piatok, 16 január 2015

Životný úspech na Rallye Dakar si po jedenástej etape pripísal slovenský motocyklový reprezentant Ivan Jakeš. Rýchlostnú skúšku dlhý 458 kilometrov prešiel spomedzi 82 jazdcov štartového pola, ktorí na štart etapy nastúpili a v súťaži ešte pokračujú, v najrýchlejšom čase a zaslúžene vyhral pred Portugalčanom Fariom a Austrálčanom Priceom.

1 Jakeš Ivan
Ivan Jakeš si v jedenástej etapy na najťažšej rallye sveta pripísal prekrásny triumf

Aj veľký favorit na celkové víťazstvo v tohtoročnom Dakare Španiel Coma bol v etape pomalší od Jakeša a obsadil až štvrtú priečku. Podobne za Jakešom prešli cieľom aj ďalší poprední jazdci ako Čiľan Quintanilla či Portugalčan Rodrigues, ktorí bojujú o stupeň víťazov. Jakeš ukázal svoju rýchlosť, je aj po tomto triumfe na celkovom deviatom mieste, ale znížil stratu na tých, čo sú pred ním.

Jakeš prvý, Svitko siedmy

Pôvodne Ivan Jakeš skončil vo včerajšej etape podľa predbežných výsledkov tretí, avšak po penalizácii pôvodného víťaza Španiela Barredu Borta a druhého Portugalčana Goncalvesa bol to práve náš jazdec, ktorému pripadlo víťazstvo a ktorý sa tešil zo svojho prvého etapového triumfu na najťažšej rallye sveta.

Výborne si viedol aj druhý slovenský motocyklový zástupca Štefan Svitko. V etape prišiel do cieľa na siedmom mieste hneď za Quintanillom, Comom a Rodriguesom a bezpečne si háji piatu priečku priebežného poradia. Na Jakeša strácal necelé štyri minúty, ale ako sám vraví, lepší je vrabec v hrsti... Určite však v nasledujúcich dvoch záverečných etapách Dakaru využije možnosť, ako sa na najnáročnejšej rallye dostať medzi troch najlepších.

V desiatej etape úradovalo počasie

Štvrtkovej etape predchádzala etapa, ktorá neveštila pre súťažiacich i celú rallye nič dobrého. Večer, v noci a ešte aj ráno sa z oblakov liali na bivak i trať prívaly vody a boli obavy, či ju vôbec odštartujú. Nakoniec sa tak stalo a organizátori nemuseli experimentovať. Zlé počasie spôsobilo aj to, že obrazové spravodajstvo z etapy sa nepodarilo vo zvyčajnom čase dopraviť televíziám. Aj v tejto desiatej etape si obaja Slováci viedli veľmi dobre, keď Svitko bol šiesty a Jakeš deviaty a naďalej si udržali celkové piate a deviate miesto.

2 Svitko Štefan
Náš Štefan Svitko je blízko k životnému úspechu – umiestneniu do tretieho miesta

Roma havaroval a vypadol

V kategórii áut vypadol v tejto desiatej etape minuloročný víťaz Nami Roma, keď havaroval a zničil svoje Mini tak, že aj keď ho dostal potom do cieľa, nedalo sa opraviť natoľko, aby Nani Roma pokračoval. Jeho smola sa začala už v úvodnej etape, keď po troch kilometroch mal poruchu na mazaní motora, stálo ho to veľa času a prišiel aj o šancu obhájiť minuloročné prvenstvo. V ďalších etapách sa potom zameral už len na čiastkové úspechy v etapách. Vyhral deviatu etapu, ale v nasledujúcej už asi prehnal svoje ambície, havaroval a vypadol.

Bitka o prvenstvo pokračuje

Španiel Coma bol podľa pôvodných výsledkov 11. etapy v cieli o 2:23 minúty za Portugalčanom Goncalvesom, ktorý tak znížil náskok Comu na 5:12 minúty. To dve etapy pred koncom Dakaru dávalo Portugalčanovi šancu útočiť na Španiela i na celkové prvenstvo. Po penalizácii za výmenu motora však Goncalves o túto možnosť prišiel, keďže teraz je jeho strata na prvého Comu 21:12 minúty. To už je náskok, ktorý Španielovi dáva veľkú nádej na celkový triumf.

Dve záverečné horské etapy môžu ešte priniesť rôzne prekvapenia a úzke cesty môžu tomu značne napomôcť. Honda určite využije pomoc Rodriguesa i Barreadu Borta a pokúsi sa doviesť svojho lídra Goncalvesa na stupeň najvyšší. Barreda Bort mal k nemu veľmi blízko, ale po problémoch v predchádzajúcich etapách o túto šancu prišiel.

Automobily

Najrýchlejší v jedenástej etape medzi automobilmi bol líder kategórie Katarčan Nasser Al-Attiyah na Mini. Druhý skončil Argentínčan Terranova (Mini) a tretí De Villiers z JAR. Vedie Al-Attiyah pred De Villiersom (Toyota) a Poliakom Holowczicom (Mini).

Kamióny

Víťazom etapy je Holanďan Stacey. Vyhral pred krajanom De Rooyom (obaja Iveco) a Rusom Nikolajevom (Kamaz). Naďalej vedú tri Kamazy: prvý je Mardejev, druhý Nikolajev (- 11:11 min) a tretí Karginov (- 47:44 min). Čech Loprais (MAN) je štvrtý (1:21:53 min). Náš Miškolci s vodičom Vtátným sú na 14. mieste a Kasákovi s Kolářom patrí 29. priečka.

Štvorkolky

3 Sonik Rafal
Rafal Sonik má veľkú šancu vyhrať Dakar 2015 a po prvý raz získať prekrásny triumf

V súťaži štvorkolkárov mal nepríjemnú haváriu Uruguajčan Lafuente a stratil pódiové umiestnenie, podobne ako etapu predtým Casale. Etapu vyhral Francúz Declerck (Yamaha) pred Galeanom (Pargaq./Yamaha) a Nosigliom (Bolív./Honda). Vedie Poliak Sonik pred Gonzalezom (Arg./Yamaha) a Nosigliom.

Výsledky 11. etapy - motocykle

1. Ivan JakešSR/KTM3:28:08 hod
2. Ruben FariaPortug./KTM+8 s
3. Toby PriceAustr./KTM+42
4. Marc ComaŠpan./KTM+1:05 min
5. Pablo QuintanillaČile/KTM+2:38
6. Hélder RodriguesPortug./Honda+3:50
7. Štefan SvitkoSR/KTM+3:53

Priebežné poradie po 11. etape

1. Marc ComaŠpan./KTM41:43:03 hod
2. Paulo GoncalvesPortug./Honda+21:12
3. Toby PriceAustr./KTM+31:43
4. Pablo QuintanillaČile/KTM+33:15
5. Štefan SvitkoSR/KTM+48:07
6. Ruben FariaPortug./KTM+1:40:43 hod
...
9. Ivan JakešSR/KTM+2:24:46

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."
1-Homola-Rím
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola si odnáša z pretekov FIA Motorsport Games 2019 Rome, ktoré nazývali aj malými majstrovstvami sveta či olympijskými hrami v motoršporte, bronzovú medailu. V sobotu v prvých pretekoch skončil druhý a v nedeľu piaty, čo mu v konečnom hodnotení vynieslo miesto na stupni víťazov. V druhých pretekoch potreboval auto bezpečne doviezť do cieľa a skončiť do piateho miesta, aby obsadil celkové tretie miesto. Svoju úlohu splnil a cieľovú pásku preťal na 5. mieste. Diváci tak na historicky prvom výnimočnom podujatí FIA Motorsport Games 2019 Rome videli pódium zložené z ruského, belgického a slovenského pretekára Mateja Homolu.