Dakar 2015: Slovenská etapa - pre Jakeša a Svitka (+ video)

Nedeľa, 18 január 2015

Záver najťažšej svetovej rallye vyšiel slovenským motocyklistom ako z rozprávky, keď zo záverečnej etapy tohtoročného Dakaru si urobili slovenský minišampionát. Ivan Jakeš prišiel do cieľa etapy v Buenos Aires na prvom a Štefan Svitko na druhom mieste.

1 Marc Coma
Španiel Marc Coma, teraz už päťnásobný víťaz Dakaru. Jeho radosť v cieli v Buenos Aires.

Na úspechu dvoch Slovákov nič nemení ani skutočnosť, že meraný úsek pre silný dážď po približne sto kilometroch predčasne ukončili. Ivan Jakeš si tak po víťazstve v 11. etape pridal ďalší etapový triumf, podobne ako Štefan Svitko druhým miestom. Naši jazdci presvedčili, že ich skvelé výkony v závere dakarskej rallye sú odrazom skvelej výkonnosti a formy.

Obaja to predvádzali už od štartu, aj keď Ivan Jakeš ukázal čo v ňom je až v druhej polovici dakarského maratónu. Štefan Svitko sa od štvrtej etapy držal v prvej desiatke, pričom v ôsmej etape bol tretí a v záverečnej trinástej etape druhý. Vyrovnané výkony mu vyniesli v konečnom účtovaní rallye prekrásne piatu priečku. Myslel síce na umiestnenie do tretieho miesta, ale keďže sa tento rok zišla na Dakare veľmi silná konkurencia, je s umiestnením spokojný.

V podobnom duchu môže hovoriť o svojich výkonoch aj Ivan Jakeš. Vo viacerých etapách zápasil s problémami, či už s navigáciou alebo pádmi, ale aj to je súčasťou vrcholných podujatí. Najmä v záverečných etapách zvádzal veľký boj o celkové ôsme miesto so skvelou Španielkou Laiou Sanzovou, ktorá jazdila rýchlo i spoľahlivo. Nakoniec útok v 13. etape na ôsme miesto Sanzovej korunoval Ivan Jakeš už druhým etapovým víťazstvom. Španielku porazil v konečnom účtovaní o vyše šesť minút.

Ak to zrekapitulujeme, tak slovenský jazdec Ivan Jakeš ukončil Rallye Dakar 2015 naozaj skvele, keď skrátenú záverečnú 13. etapu z Rosaria do Buenos Aires vyhral. Druhý v cieli rýchlostnej skúšky i celej etapy bol druhý slovenský reprezentant Štefan Svitko a dosiahol svoj historicky najlepší výsledok na Dakare. Svitkovi to vynieslo konečné piate miesto v 37. ročníku a Jakešovi ôsme.

2 Laia Sanzová
Laia Sanzová, 29ročná Španielka, sa umiestnila na prekrásnom deviatom mieste

Už piate víťazstvo si z Dakaru v kategórii motocyklov odnáša domov do Španielska Marc Coma. K triumfom v rokoch 2006, 2009, 2011, 2014 pridal teraz ďalšie. Druhý v tomto ročníka Dakaru je Portugalčan Goncalves a tretí austrálsky nováčik na Dakare Toby Price. Pred piatym Svitkom sa na štvrtom mieste umiestnil Čiľan Quintanilla.

Automobily

Včerajšiu záverečnú etapu vyhral americký divoch Robby Gordon (bugina Gordini) pred Juhoafričanom Poulterom (Toyota) a Argentínčanom Spatarom (Renault). Katarčan Al-Attiyah bol šiesty. Rozstupy medzi jazdcami boli však len pár sekundové, takže na konečné výsledky to vplyv nemalo.

Katarčan Nasser Al-Attiyah vyhral kategóriu automobilov a zopakoval si tak rok 2011, keď vyhral po prvý. Jazdil od druhej etapy na čele priebežného hodnotenia, v každej etape vyrovnane, vyhral spolu päť etáp a ani v jednej nezaváhal. Druhý z celkového poradia Juhoafričan De Villiers dvakrát počas 13 etáp zablúdil a to mu zabránilo bojovať o celkový triumf. Poliak Holowczic dosiahol vyrovnanými výkonmi od prvej po trinástu etapu životný úspech a celkove skončil tretí.

Lepšie umiestnenie sa čakalo od jazdcov tímu Peugeot, ktorý po dlhej prestávke prišiel na Dakar s novým špeciálom 2008 DKR s esami ako Peterhansel, Sainz či Despres, ktorý na autá presedlal z motocykla. Sainz v druhej polovici rallye havaroval a ďalej už nepokračoval, Despres si pomaly zvykal a v konečnom hodnotení bol až tridsiaty štvrtý. Najlepšie obstál Peterhansel, ktorého v cieli Dakaru klasifikovali na konečnom 11. mieste.

Kamióny

Záverečnú etapu a aj dve predchádzajúce vyhral Holanďan Stacey (Iveco) pred krajanom Van Vlietom (MAN) a Rusom Mardejevom. Práve Mardejev sa stal aj celkovým víťazom kategórie kamiónov. Druhý skončil ďalší Rus Nikolajev a tretí Karginov (všetci Kamaz). Až na štvrtej priečke bol Loprais (MAN), ale piaty celkove ďalší Kamaz Rusom Sobotnikovom. Štyri Kamazy na prvých piatich miestach!

3 Hansi Stacey
Holanďan Hansi Stacey vyhral záverečné tri etapy Dakaru a celkove skončil šiesty

Slovenský spolujazdec Jaroslav Miškolci (s českým vodičom Vrátným) skončil celkovo štrnásty a Róbert Kasák s Čechom Jaroslavom Kolářom boli na konečnom 29. mieste.

Štvorkolky

Túto kategóriu jasne vyhral Poliak Rafal Sonik na Yamahe. Uľahčili mu to tak Lafuente (Uruguaj), ktorý mal tri etapy pred záverom rallye nepríjemný pád a potom už nepokračoval, ako aj Čiľan Casale, ktorý odstúpil pre roztrhnutú reťaz. Druhý celkovo skončil len 19-ročný Argentínčan Gonzalez (Yamaha) a tretí Bolívijčan Nosiglia (Honda)

Výsledky 13. etapy

Motocykle

1. Ivan JakešSR/KTM52:06 min
2. Štefan SvitkoSR/KTM+45 s
3. Toby PriceAustr./KTM+1:07 min
4. Paulo GoncalvesPortug./Honda+1:15
5. Marc ComaŠpan./KTM+3:11
6. Hans VogelsHol./KTM+3:36

Konečné poradie po 13. etapách

1. Marc ComaŠpan./KTM46:03:49 hod
2. Paulo GoncalvesPortug./Honda+16:53 min
3. Toby PriceAustr./KTM+23:14
4. Pablo QuintanillaČile/KTM+38:38
5. Štefan SvitkoSR/KTM+44:17
...
8. Ivan JakešSR/KTM+2:18:18 hod

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.