Dakar 2015: Slovenská etapa - pre Jakeša a Svitka (+ video)

Nedeľa, 18 január 2015

Záver najťažšej svetovej rallye vyšiel slovenským motocyklistom ako z rozprávky, keď zo záverečnej etapy tohtoročného Dakaru si urobili slovenský minišampionát. Ivan Jakeš prišiel do cieľa etapy v Buenos Aires na prvom a Štefan Svitko na druhom mieste.

1 Marc Coma
Španiel Marc Coma, teraz už päťnásobný víťaz Dakaru. Jeho radosť v cieli v Buenos Aires.

Na úspechu dvoch Slovákov nič nemení ani skutočnosť, že meraný úsek pre silný dážď po približne sto kilometroch predčasne ukončili. Ivan Jakeš si tak po víťazstve v 11. etape pridal ďalší etapový triumf, podobne ako Štefan Svitko druhým miestom. Naši jazdci presvedčili, že ich skvelé výkony v závere dakarskej rallye sú odrazom skvelej výkonnosti a formy.

Obaja to predvádzali už od štartu, aj keď Ivan Jakeš ukázal čo v ňom je až v druhej polovici dakarského maratónu. Štefan Svitko sa od štvrtej etapy držal v prvej desiatke, pričom v ôsmej etape bol tretí a v záverečnej trinástej etape druhý. Vyrovnané výkony mu vyniesli v konečnom účtovaní rallye prekrásne piatu priečku. Myslel síce na umiestnenie do tretieho miesta, ale keďže sa tento rok zišla na Dakare veľmi silná konkurencia, je s umiestnením spokojný.

V podobnom duchu môže hovoriť o svojich výkonoch aj Ivan Jakeš. Vo viacerých etapách zápasil s problémami, či už s navigáciou alebo pádmi, ale aj to je súčasťou vrcholných podujatí. Najmä v záverečných etapách zvádzal veľký boj o celkové ôsme miesto so skvelou Španielkou Laiou Sanzovou, ktorá jazdila rýchlo i spoľahlivo. Nakoniec útok v 13. etape na ôsme miesto Sanzovej korunoval Ivan Jakeš už druhým etapovým víťazstvom. Španielku porazil v konečnom účtovaní o vyše šesť minút.

Ak to zrekapitulujeme, tak slovenský jazdec Ivan Jakeš ukončil Rallye Dakar 2015 naozaj skvele, keď skrátenú záverečnú 13. etapu z Rosaria do Buenos Aires vyhral. Druhý v cieli rýchlostnej skúšky i celej etapy bol druhý slovenský reprezentant Štefan Svitko a dosiahol svoj historicky najlepší výsledok na Dakare. Svitkovi to vynieslo konečné piate miesto v 37. ročníku a Jakešovi ôsme.

2 Laia Sanzová
Laia Sanzová, 29ročná Španielka, sa umiestnila na prekrásnom deviatom mieste

Už piate víťazstvo si z Dakaru v kategórii motocyklov odnáša domov do Španielska Marc Coma. K triumfom v rokoch 2006, 2009, 2011, 2014 pridal teraz ďalšie. Druhý v tomto ročníka Dakaru je Portugalčan Goncalves a tretí austrálsky nováčik na Dakare Toby Price. Pred piatym Svitkom sa na štvrtom mieste umiestnil Čiľan Quintanilla.

Automobily

Včerajšiu záverečnú etapu vyhral americký divoch Robby Gordon (bugina Gordini) pred Juhoafričanom Poulterom (Toyota) a Argentínčanom Spatarom (Renault). Katarčan Al-Attiyah bol šiesty. Rozstupy medzi jazdcami boli však len pár sekundové, takže na konečné výsledky to vplyv nemalo.

Katarčan Nasser Al-Attiyah vyhral kategóriu automobilov a zopakoval si tak rok 2011, keď vyhral po prvý. Jazdil od druhej etapy na čele priebežného hodnotenia, v každej etape vyrovnane, vyhral spolu päť etáp a ani v jednej nezaváhal. Druhý z celkového poradia Juhoafričan De Villiers dvakrát počas 13 etáp zablúdil a to mu zabránilo bojovať o celkový triumf. Poliak Holowczic dosiahol vyrovnanými výkonmi od prvej po trinástu etapu životný úspech a celkove skončil tretí.

Lepšie umiestnenie sa čakalo od jazdcov tímu Peugeot, ktorý po dlhej prestávke prišiel na Dakar s novým špeciálom 2008 DKR s esami ako Peterhansel, Sainz či Despres, ktorý na autá presedlal z motocykla. Sainz v druhej polovici rallye havaroval a ďalej už nepokračoval, Despres si pomaly zvykal a v konečnom hodnotení bol až tridsiaty štvrtý. Najlepšie obstál Peterhansel, ktorého v cieli Dakaru klasifikovali na konečnom 11. mieste.

Kamióny

Záverečnú etapu a aj dve predchádzajúce vyhral Holanďan Stacey (Iveco) pred krajanom Van Vlietom (MAN) a Rusom Mardejevom. Práve Mardejev sa stal aj celkovým víťazom kategórie kamiónov. Druhý skončil ďalší Rus Nikolajev a tretí Karginov (všetci Kamaz). Až na štvrtej priečke bol Loprais (MAN), ale piaty celkove ďalší Kamaz Rusom Sobotnikovom. Štyri Kamazy na prvých piatich miestach!

3 Hansi Stacey
Holanďan Hansi Stacey vyhral záverečné tri etapy Dakaru a celkove skončil šiesty

Slovenský spolujazdec Jaroslav Miškolci (s českým vodičom Vrátným) skončil celkovo štrnásty a Róbert Kasák s Čechom Jaroslavom Kolářom boli na konečnom 29. mieste.

Štvorkolky

Túto kategóriu jasne vyhral Poliak Rafal Sonik na Yamahe. Uľahčili mu to tak Lafuente (Uruguaj), ktorý mal tri etapy pred záverom rallye nepríjemný pád a potom už nepokračoval, ako aj Čiľan Casale, ktorý odstúpil pre roztrhnutú reťaz. Druhý celkovo skončil len 19-ročný Argentínčan Gonzalez (Yamaha) a tretí Bolívijčan Nosiglia (Honda)

Výsledky 13. etapy

Motocykle

1. Ivan JakešSR/KTM52:06 min
2. Štefan SvitkoSR/KTM+45 s
3. Toby PriceAustr./KTM+1:07 min
4. Paulo GoncalvesPortug./Honda+1:15
5. Marc ComaŠpan./KTM+3:11
6. Hans VogelsHol./KTM+3:36

Konečné poradie po 13. etapách

1. Marc ComaŠpan./KTM46:03:49 hod
2. Paulo GoncalvesPortug./Honda+16:53 min
3. Toby PriceAustr./KTM+23:14
4. Pablo QuintanillaČile/KTM+38:38
5. Štefan SvitkoSR/KTM+44:17
...
8. Ivan JakešSR/KTM+2:18:18 hod

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.