Dakar 2015: Svitko poskočil a je jedenásty

Pondelok, 05 január 2015

Druhý deň na Rallye Dakar bol nesmierne náročný pre vysoké teploty až do 40ºC, ale aj pre dĺžku meraného úseku 518 kilometrov. Aj za týchto podmienok si veľmi dobre počínali obaja slovenskí motocykloví jazdci Štefan Svitko i Ivan Jakeš. Svitko bol v cieli jedenásty a rovnaká priečka mu patrí i v priebežnom poradí, Jakeš skončil 20. a dvadsiaty je aj celkovo.

Al-Attiyah
Katarčan Al-Attiyah na Mini bol najrýchlejší aj v 2. etape a vedie priebežné poradie

Táto etapa v opačnom garde a kratšia o viac ako dvesto kilometrov sa išla aj pred rokom. Jej náročnosť s dnešným dňom sa však nedá porovnávať. Okrem už spomínaných vysokých prakticky tropických teplôt a maratónskejdĺžky etapy problémy jazdcom robila aj navigácia a náročný terén. Zo začiatku meraného 518 kilometrov dlhého úseku bol povrch kamenistý, potom prišli nebezpečne rýchle a prašné úseky, na konci potom piesok.

Dvaja naši motocyklisti išli pekne vyrovnane až do momentu prvého pádu Ivana Jakeša, ktorého ďalší pád prišiel po tom, čo pre prach prakticky nevidel na cestu. Najviac si to odnieslo jeho koleno, ktoré mu potom v cieli etapy museli ošetriť. Stratil viac ako 31 minút, ale i tak 20. miesto v cieli je skvelé a to mu patrí aj v priebežnom poradí. Štefan Svitko prešiel cieľom etapy na jedenástom mieste a to mu patrí aj po druhej etape.

Z favoritov jednej stopy mali s navigáciou problémy ako Španiel Marc Coma, tak aj jeho krajan Barreda Bort, ktorý sa po dvoch etapách ujal priebežného vedenia, keďže víťaz prvej etapy Brit Sunderland meškal viac ako šesť hodín.

V kategórii áut mal už v 1. etape veľké problémy minuloročný víťaz Španiel Roma, ktorého po 10 km jazdy musel asistenčný kamión odtiahnuť kvôli poruche motora do cieľa. Víťaz 1. etapy, Katarčan Al-Attiyah na Mini, bol najrýchlejší aj v 2. etape a vedie priebežné poradie. Druhý v 2. etape bol Juhoafričan de Villiers (Toyota) a rovnaká priečka mu patrí aj po dvoch etapách. Tretí z cieľa etapy Holanďan Ten Brinke (Toyota) je na rovnakej pozícii aj celkove.

Z Peugeotov bol dnes Španiel Sainz šiesty, Despres 24. a Peterhansel 26. Najlepší po dvoch etapách z tímu Peugeot je Sainz na šiestom mieste. V rallye pokračuje po oprave svojho Mini aj Roma - v cieli druhej etapy bol 34.

V kategórii kamiónov Jaroslav Miškolci ako člen českého tímu Bonver Dakar Project bol v etape dvadsiaty a vodič Róbert Kasák so spolujazdcom Čechom Jaroslavom Kolářom tridsiaty prvý.

Výsledky 2. etapy

Motocykle

1. Joan Barreda BortŠpan./Honda5:46:06 hod
2. Paulo GoncalvesPortug./Honda+6:13 min
3. Ruben FariaPortug./KTM+9:16
4. Jordi ViladomsŠpan./KTM+9:20
5. Toby PriceAustr./KTM+9:42
6. Matthias WalknerRak./KTM+11:25
...
11. Štefan SvitkoSR/KTM+18:00
...
20. Ivan JakešSR/KTM+31:05

Priebežné poradie po 2. etape

1. Joan Barreda7:06:44 hod
2. Paulo Goncalves+4:37
3. Ruben Faria+10:37
4. Jordi Viladoms+11:24
5. Toby Price+11:32
6. Marc Coma+12:03
...
11. Štefan Svitko+22:14
...
20. Ivan Jakeš+35:20

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.