Dakar 2015: Svitko poskočil a je jedenásty

Pondelok, 05 január 2015

Druhý deň na Rallye Dakar bol nesmierne náročný pre vysoké teploty až do 40ºC, ale aj pre dĺžku meraného úseku 518 kilometrov. Aj za týchto podmienok si veľmi dobre počínali obaja slovenskí motocykloví jazdci Štefan Svitko i Ivan Jakeš. Svitko bol v cieli jedenásty a rovnaká priečka mu patrí i v priebežnom poradí, Jakeš skončil 20. a dvadsiaty je aj celkovo.

Al-Attiyah
Katarčan Al-Attiyah na Mini bol najrýchlejší aj v 2. etape a vedie priebežné poradie

Táto etapa v opačnom garde a kratšia o viac ako dvesto kilometrov sa išla aj pred rokom. Jej náročnosť s dnešným dňom sa však nedá porovnávať. Okrem už spomínaných vysokých prakticky tropických teplôt a maratónskejdĺžky etapy problémy jazdcom robila aj navigácia a náročný terén. Zo začiatku meraného 518 kilometrov dlhého úseku bol povrch kamenistý, potom prišli nebezpečne rýchle a prašné úseky, na konci potom piesok.

Dvaja naši motocyklisti išli pekne vyrovnane až do momentu prvého pádu Ivana Jakeša, ktorého ďalší pád prišiel po tom, čo pre prach prakticky nevidel na cestu. Najviac si to odnieslo jeho koleno, ktoré mu potom v cieli etapy museli ošetriť. Stratil viac ako 31 minút, ale i tak 20. miesto v cieli je skvelé a to mu patrí aj v priebežnom poradí. Štefan Svitko prešiel cieľom etapy na jedenástom mieste a to mu patrí aj po druhej etape.

Z favoritov jednej stopy mali s navigáciou problémy ako Španiel Marc Coma, tak aj jeho krajan Barreda Bort, ktorý sa po dvoch etapách ujal priebežného vedenia, keďže víťaz prvej etapy Brit Sunderland meškal viac ako šesť hodín.

V kategórii áut mal už v 1. etape veľké problémy minuloročný víťaz Španiel Roma, ktorého po 10 km jazdy musel asistenčný kamión odtiahnuť kvôli poruche motora do cieľa. Víťaz 1. etapy, Katarčan Al-Attiyah na Mini, bol najrýchlejší aj v 2. etape a vedie priebežné poradie. Druhý v 2. etape bol Juhoafričan de Villiers (Toyota) a rovnaká priečka mu patrí aj po dvoch etapách. Tretí z cieľa etapy Holanďan Ten Brinke (Toyota) je na rovnakej pozícii aj celkove.

Z Peugeotov bol dnes Španiel Sainz šiesty, Despres 24. a Peterhansel 26. Najlepší po dvoch etapách z tímu Peugeot je Sainz na šiestom mieste. V rallye pokračuje po oprave svojho Mini aj Roma - v cieli druhej etapy bol 34.

V kategórii kamiónov Jaroslav Miškolci ako člen českého tímu Bonver Dakar Project bol v etape dvadsiaty a vodič Róbert Kasák so spolujazdcom Čechom Jaroslavom Kolářom tridsiaty prvý.

Výsledky 2. etapy

Motocykle

1. Joan Barreda BortŠpan./Honda5:46:06 hod
2. Paulo GoncalvesPortug./Honda+6:13 min
3. Ruben FariaPortug./KTM+9:16
4. Jordi ViladomsŠpan./KTM+9:20
5. Toby PriceAustr./KTM+9:42
6. Matthias WalknerRak./KTM+11:25
...
11. Štefan SvitkoSR/KTM+18:00
...
20. Ivan JakešSR/KTM+31:05

Priebežné poradie po 2. etape

1. Joan Barreda7:06:44 hod
2. Paulo Goncalves+4:37
3. Ruben Faria+10:37
4. Jordi Viladoms+11:24
5. Toby Price+11:32
6. Marc Coma+12:03
...
11. Štefan Svitko+22:14
...
20. Ivan Jakeš+35:20

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.