Dakar 2015: Svitko v 5. etape štvrtý

Piatok, 09 január 2015

Náročnosť trate 37. ročníka Rallye Dakar je enormná. Vidieť to aj podľa počtu tých, ktorí v súťaži už nepokračujú. Z celkového počtu odštartovaných je mimo hry už takmer celá tretina, keď v kategórii áut už nepokračuje 55 posádok, 8 kamiónov, 17 štvorkoliek a 47 motocyklistov.

1 Aleš Loprais
Čech Aleš Loprais sa štvrtým miestom v 5. etape vtesnal medzi Kamazy a celkove je tretí

Štyria Slováci sú však stále v poli súťažiacich. Motocyklista Štefan Svitko je priebežne deviaty a Ivan Jakeš 19., navigátor Miškolci z českého kamióny vodiča Vrátného 11. a aj vodič austrálskeho kamióna Róbert Kasák pokračuje ďalej.

Svitko štvrtý, priebežne deviaty

V piatej etape dosiahol svoj najlepší tohtoročný výsledok Štefan Svitko, ktorý prakticky v celej prvej polovici etapy jazdil na čele, až potom sa pred neho dostali Španieli Coma a Barreda Bort a Čiľan Quintanilla. Svitko na víťazného Comu stratil len necelé štyri minúty a v priebežnom poradí poskočil na deviate miesto. Celkom spokojný však nebol, lebo mu nevyšiel zámer vyhrať etapu! Ivan Jakeš sa včera necítil vo svojej koži, ale aj tak bol v cieli na veľmi peknom 14. mieste.

Ťažká náročná etapa

Včerajšia etapa viedla z čilského Copiapa do prístavu Antofagasta. Na jej začiatku bola trať veľmi rýchla , potom prišli úseky s jemným pieskom zvaným feš feš, čo vyžadovalo od jazdcov veľkú sústredenosť a precíznu jazdu hlavne pri predbiehacích manévroch.

Na meranom úseku dlhom 458 kilometrov sa súťažiaci dostali dvakrát do nadmorskej výšky 3000 metrov nad morom a tu motory pre riedky vzduch strácali na výkone. Posledná tretina sa išla dolu kopcom a najmä v úsekoch s pieskom bola trať nebezpečná. Práve tu sa presadil rýchlosťou Marc Coma a Barreda Bort s Čiľanom Quintanillom a získali malý náskok na nášho Svitka.

Kto je Vasiliev?

V kategórii áut sa presadil prakticky neznámy (???) Rus Vasiliev štartujúci na Mini. Už v predchádzajúcej etape sa blysol jedenástim miestom, ale jeho víťazstvo v piatej etape je určite nečakané. Úspešne si viedol aj Alrajhí (Toyota) zo Saudskej Arábie a skončil druhý. Ten však už aj v predchádzajúcich etapách ukázal rýchlosť. Američan Robby Gordom (Gordoni), tentoraz bez problémov, skončil tretí, Al-Attiyah (Mini) bol štvrtý a Peterhansel (Peugeot) piaty.

2 Robby Gordon
Robby Gordon svojim agresívnym štýlom zapôsobí na divákov, ale pritom plače technika

Despresovi sa nedarí a Sainz odstúpil

Naďalej sa nedarí Despresovi na druhom Peugeote. Tretí z tohto tímu, španielsky veterán Carlos Sainz v tejto etape odstúpil. Despres bol v cieli až 77. so stratou viac ako šesť hodín a s hodinovou penalizáciou za vynechanie kontrolného bodu. Priebežne prvý zostáva Al-Attiyah, druhý je de Villiers, tretí Alrajhí. Peterhansel je deviaty a na lídra Al-Attiyaha stráca hodinu a takmer dvadsať minút.

Kamiónom kraľujú Kamazy

Rusom sa s Kamazmi medzi kamiónmi darí. Už druhú etapu v tomto 37. ročníku vyhral Nikolajev a vedie aj celkove. Druhý bol Mardejev a rovnaký post mu patrí aj v priebežnom poradí. Tretí bol Bielorus Viazovich. Štvrté miesto z etapy vynieslo Čecha Lopraisa na priebežnú tretiu priečku.

Štvorkolky bez prekvapení

Quady bežia v zabehanom rytme, takže aj teraz vyhral Poliak Sonic s náskokom takmer 11 minút pred Čiľanom Casale a Argentínčanom Gonzalesom (všetci Yamaha). Rovnaké poradie na dvoch prvých miestach je aj v priebežnom poradí, tretí je Uruguajčan Lafuente.

Výsledky 5. etapy

Motocykle

1. Marc ComaŠpAn./KTM4:38:16 hod
2. Joan Barreda BortŠpan./Honda+2:16 min
3. Pablo QuintanillaČile/KTM+2:40
4. Štefan SvitkoSR/KTM+3:54
5. Paulo GoncalvesPortug./Honda+4:37
6. Hélder RodriguesPortug./Honda+6:35
...
14. Ivan JakešSR/KTM+16:55

Priebežné poradie po 5. etape

1. Joan Barreda BortŠpan./Honda17:51:05
2. Marc ComaŠpan./KTM+10:33
3. Paulo GoncalvesPortug./Honda+22:50
4. Pablo QuintanillaČile/KTM+31:06
5. Jordi ViladomsŠpan./KTM+36:23
6. Ruben FariaPortug./KTM+38:13
...
9. Štefan SvitkoSR/KTM+42:05
...
19. Ivan JakešSR/KTM+1:13:18

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.