Dakar 2015: Svitko v 5. etape štvrtý

Piatok, 09 január 2015

Náročnosť trate 37. ročníka Rallye Dakar je enormná. Vidieť to aj podľa počtu tých, ktorí v súťaži už nepokračujú. Z celkového počtu odštartovaných je mimo hry už takmer celá tretina, keď v kategórii áut už nepokračuje 55 posádok, 8 kamiónov, 17 štvorkoliek a 47 motocyklistov.

1 Aleš Loprais
Čech Aleš Loprais sa štvrtým miestom v 5. etape vtesnal medzi Kamazy a celkove je tretí

Štyria Slováci sú však stále v poli súťažiacich. Motocyklista Štefan Svitko je priebežne deviaty a Ivan Jakeš 19., navigátor Miškolci z českého kamióny vodiča Vrátného 11. a aj vodič austrálskeho kamióna Róbert Kasák pokračuje ďalej.

Svitko štvrtý, priebežne deviaty

V piatej etape dosiahol svoj najlepší tohtoročný výsledok Štefan Svitko, ktorý prakticky v celej prvej polovici etapy jazdil na čele, až potom sa pred neho dostali Španieli Coma a Barreda Bort a Čiľan Quintanilla. Svitko na víťazného Comu stratil len necelé štyri minúty a v priebežnom poradí poskočil na deviate miesto. Celkom spokojný však nebol, lebo mu nevyšiel zámer vyhrať etapu! Ivan Jakeš sa včera necítil vo svojej koži, ale aj tak bol v cieli na veľmi peknom 14. mieste.

Ťažká náročná etapa

Včerajšia etapa viedla z čilského Copiapa do prístavu Antofagasta. Na jej začiatku bola trať veľmi rýchla , potom prišli úseky s jemným pieskom zvaným feš feš, čo vyžadovalo od jazdcov veľkú sústredenosť a precíznu jazdu hlavne pri predbiehacích manévroch.

Na meranom úseku dlhom 458 kilometrov sa súťažiaci dostali dvakrát do nadmorskej výšky 3000 metrov nad morom a tu motory pre riedky vzduch strácali na výkone. Posledná tretina sa išla dolu kopcom a najmä v úsekoch s pieskom bola trať nebezpečná. Práve tu sa presadil rýchlosťou Marc Coma a Barreda Bort s Čiľanom Quintanillom a získali malý náskok na nášho Svitka.

Kto je Vasiliev?

V kategórii áut sa presadil prakticky neznámy (???) Rus Vasiliev štartujúci na Mini. Už v predchádzajúcej etape sa blysol jedenástim miestom, ale jeho víťazstvo v piatej etape je určite nečakané. Úspešne si viedol aj Alrajhí (Toyota) zo Saudskej Arábie a skončil druhý. Ten však už aj v predchádzajúcich etapách ukázal rýchlosť. Američan Robby Gordom (Gordoni), tentoraz bez problémov, skončil tretí, Al-Attiyah (Mini) bol štvrtý a Peterhansel (Peugeot) piaty.

2 Robby Gordon
Robby Gordon svojim agresívnym štýlom zapôsobí na divákov, ale pritom plače technika

Despresovi sa nedarí a Sainz odstúpil

Naďalej sa nedarí Despresovi na druhom Peugeote. Tretí z tohto tímu, španielsky veterán Carlos Sainz v tejto etape odstúpil. Despres bol v cieli až 77. so stratou viac ako šesť hodín a s hodinovou penalizáciou za vynechanie kontrolného bodu. Priebežne prvý zostáva Al-Attiyah, druhý je de Villiers, tretí Alrajhí. Peterhansel je deviaty a na lídra Al-Attiyaha stráca hodinu a takmer dvadsať minút.

Kamiónom kraľujú Kamazy

Rusom sa s Kamazmi medzi kamiónmi darí. Už druhú etapu v tomto 37. ročníku vyhral Nikolajev a vedie aj celkove. Druhý bol Mardejev a rovnaký post mu patrí aj v priebežnom poradí. Tretí bol Bielorus Viazovich. Štvrté miesto z etapy vynieslo Čecha Lopraisa na priebežnú tretiu priečku.

Štvorkolky bez prekvapení

Quady bežia v zabehanom rytme, takže aj teraz vyhral Poliak Sonic s náskokom takmer 11 minút pred Čiľanom Casale a Argentínčanom Gonzalesom (všetci Yamaha). Rovnaké poradie na dvoch prvých miestach je aj v priebežnom poradí, tretí je Uruguajčan Lafuente.

Výsledky 5. etapy

Motocykle

1. Marc ComaŠpAn./KTM4:38:16 hod
2. Joan Barreda BortŠpan./Honda+2:16 min
3. Pablo QuintanillaČile/KTM+2:40
4. Štefan SvitkoSR/KTM+3:54
5. Paulo GoncalvesPortug./Honda+4:37
6. Hélder RodriguesPortug./Honda+6:35
...
14. Ivan JakešSR/KTM+16:55

Priebežné poradie po 5. etape

1. Joan Barreda BortŠpan./Honda17:51:05
2. Marc ComaŠpan./KTM+10:33
3. Paulo GoncalvesPortug./Honda+22:50
4. Pablo QuintanillaČile/KTM+31:06
5. Jordi ViladomsŠpan./KTM+36:23
6. Ruben FariaPortug./KTM+38:13
...
9. Štefan SvitkoSR/KTM+42:05
...
19. Ivan JakešSR/KTM+1:13:18

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.