Dakar 2015: Vo 4. etape Svitko deviaty, Jakeš štrnásty

Štvrtok, 08 január 2015

Na Rallye sa išla štvrtá etapa, ktorá bola z väčšej časti na území Čile. Viedla z argentínskeho Chilecito do čilského Copiapó. Meraný úsek pre motocykle, štvorkolky a automobily bol dlhý 315 kilometrov, kamióny absolvovali úsek dlhý 174 kilometrov. Náš motocyklový jazdec Štefan Svitko prišiel do cieľa na 9. mieste. Ivan Jakeš skončil po tom, čo mu organizátori odpočítali stratu za pomoc zraneného Britovi Sunderlandovi, na 14. mieste.

Peterhansel portrét
Pán Dakar alias Stephane Peterhansel, 11-násobný víťaz Dakaru. Jeho čas na tohtoročnom Dakare ešte len príde. S novým peugeotom sa zžíva a verí v úspech.

V predchádzajúcej tretej etape, ktorá sa celá išla ešte na území Argentíny, prišiel Štefan Svitko do cieľa na 13. mieste so stratou 6:15 min za víťazným Rakúšanom Walknerom, Ivan Jakeš bol v cieli 18. so stratou 9:42 minúty. Priebežne patrilo Svitkovi 12. miesto a Jakešovi dvadsiate.

V tretej etape došlo aj k prvej vážnej a smutnej udalosti na tohtoročnom Dakare, keď v jej priebehu zomrel 39-ročný poľský motocyklista Michal Hernik. Príčina smrti je zatiaľ neznáma, keďže sa u neho nenašli žiadne stopy nehody.

Vo včerajšej štvrtej etape obsadil Štefan Svitko 9. miesto so stratou 13: 51 min a Ivan Jakeš 14. miesto (+28:28 min) na víťazného Barredu Borta. Tento 31-ročný Španiel dosiahol tak už druhé etapové víťazstvo na tohtoročnom Dakare a zároveň je aj lídrom priebežného hodnotenia. Svitko je jedenásty a Jakeš štrnásty. Za pomoc britskému jazdcovi Sunderlandovi, ktorý si zlomil ruku v ramene, patrí Jakešovi pomyselný plusový bod.

V kategórii áut sa darí Katarčanovi Sasser Al-Attiyahovi (Mini), ktorý vyhral ďalšiu etapu, tentoraz pred Španielom Nani Romom (Mini), Juhoafričanom de Villersom (Toyota). Pán Dakar, Francúz Peterhansel, bol piaty. Katarčan vedie aj priebežné poradie pred de Villiersom a Alrajhim zo Saudskej Arábie. Peterhansel je dvanásty (+1:18:37 hod).

V kategórii kamiónov vyhral Rus Nikolajev pred krajanmi Mardejevom a Beljajevom (všetci Kamaz) Štvrtý bol Loprais (MAN) a piaty Holanďan Stacey (Iveco). Vedie Mardejev pred Nikolajevom Karginovom, Lopraisom a piaty je Stacey.

Štvorkolkám kraľoval v etape Poliak Sonic, druhý skončil Čiľan Casale (obaja Yamaha) a tretí Abu-Issa (Katar/Honda). Sonic vedie aj priebežne, druhý je Casale a tretí Abu- Issa.

Výsledky 3. etapy

Motocykle

1. Matthias WalknerRak./KTM2:34:28 hod
2. Marc ComaŠpan./KTM+40 s
3. Joan Barreda BortŠpan./Honda+1:53 min
4. Toby PriceAustr./KTM+2:45
5. Paulo GoncalvesPortug./Honda+2:49
6. Alain DuclosFranc./Sherco+3:11
...
13. Štefan SvitkoSR/KTM+6:15
...
18. Ivan JakešSR/KTM+9:42

Výsledky 4. etapy

Motocykle

1. Joan Barreda BortŠpan./Honda3:27:28 hod
2. Marc ComaŠpan./KTM+1:59 min
3. Pablo QuintanillaČile/KTM+2:49
4. Jordi ViladomsŠpan./KTM+10:44
5. Ruben FariaPortug./KTM+10:55
6. Javier PizzolitoArg./Honda+11:29
...
9. Štefan SvitkoSR/KTM+13:51
...
14. Ivan JakešSR/KTM+28:28

Priebežné poradie po 4. etape

1. Joan Barreda BortŠpan./Honda13:10:33 hod
2. Marc ComaŠpan./KTM+12:49
3. Paulo GoncalvesPortug./Honda+20:29
4. Ruben FariaPortug./KTM+23:05
5. Jordi ViladomsŠpan./KTM+24:51
6. Pablo QuintanillaČile/KTM+30:42
...
11. Štefan SvitkoSR/KTM+40:27
...
14. Ivan JakešSR/KTM+15:30

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.