Dakar 2016: Kráľovská etapa mieša karty

Štvrtok, 07 január 2016

Štvrtá etapa nebola pre lídra rallye Štefana Svitka šťastná. Ešte pred prvým kontrolným bodom mal ľahší pád, ktorý ním nakrátko otriasol a dosť aj stratil. Stratu sa potom snažil dohnať, ale aj keď nasadil pomerne ostré tempo a časové manko postupne znižoval, na najlepších dosť stratil a prišiel o líderskú pozíciu. V cieli ho klasifikovali na 14. mieste so stratou 9 minút a dve sekundy. O málo úspešnejší bol druhý Slovák Ivan Jakeš, ktorý skončil na 12. mieste.

1 Ivan Jakeš
Ivan Jakeš si rýchlou jazdou vo štvrtej etape polepšil a priebežne mu patrí 12. priečka

Motocykle

Štvrtá etapa bola kráľovská, čo znamená, že po príjazde do cieľa mali jazdci dvadsať minút na to, aby svoj stroj postavili do uzavretého parkoviska a nemohli už na ňom nič robiť. Nesmeli meniť ani pneumatiky za nové, takže kto ich ako šetril na trati, s takými potom na druhý deň ráno vyrazí na trať druhej kráľovskej etapy. Etapa mala štart v San Salvadore de Jujuy a celá sa išla ešte na území Argentíny. Meraný úsek meral 429 kilometrov.

Ivan Jakeš bol celkom spokojný s predvedeným výkonom. V cieli povedal, že etapa bola rýchla a išlo sa mu dobre, nebyť však malých chybičiek, mohol dosiahnuť lepší čas. Verí však, že v ďalších dňoch bude zrýchľovať. V priebežnom poradí si polepšil o jedno miesto a je 12. so stratou 16:07 min na vedúceho Portugalčana Goncalvesa.

Štefan Svitko po páde a oprave motocykla skončil v etape na 14. mieste. Našťastie sa nezranil. Stratil, ako povedal, približne štyri minúty a klesol z prvého na štvrté miesto v priebežnom hodnotení. Na lídra stráca 8:08 minúty.

Etapu vyhral Španiel Barreda Bort, ale po dodatočnej päťminútovej penalizácii za prekročenie rýchlosti klesol na štvrtú priečku. Víťazom sa tak stal Portugalčan Goncalves pred Argentínčanom Benavidesom a Portugalčanom Fariom. Barreda Bort bol štvrtý.

Goncalves je aj novým lídrom medzi motocyklistami. Druhé miesto patrí Benavidesovi a tretie Barreda Bortovi. Hneď za nimi na štvrtej priečke je náš Štefan Svitko.

Automobily

V tejto kategórii dominujú zatiaľ peugeoty, ktoré vo štvrtej etape obsadili prvé tri miesta. Vyhral Francúz Stephane Peterhansel, druhý bol Španiel El Matador Carlos Sainz a tretí vedúci jazdec Francúz Sebastien Loeb. Aj tu platí pravidlo maratónskej etapy, že technika musí po príjazde do cieľa zostať bez zásahu mechanikov. Štvrtý skončil Katarčan Al-Attiyah na Mini a piaty Cyril Despres na štvrtom Peugeote 2008 DKR. Čech Martin Prokop prevrátil svoju Toyotu a v cieli bol až na 32. mieste.

2 Peterhansel

Víťaz etapy Francúz Stephane Peterhansel. Na Dakare vyhral už 68 etáp, Z toho 35 na motocykli a 33 na aute. Spolu na dakarskom maratóne má deväť víťazstiev.

Loeb stratil v etape len pár desiatok sekúnd a pozíciu lídra si udržal. Druhý je Peterhansel (+4:48 min) a tretí už Al-Attiyah, minuloročný víťaz rallye, ktorý na Loeba stráva 11:09 minúty. Čech Prokop je šestnásty.

Štvorkolky

Etapu v kategórii štvorkoliek vyhral Alexis Hernandez z Peru pred Argentínčanom Marcom Patronellim a tretí bol Peruánčan Enrique Umberto Okumura, všetci traja na strojoch Yamaha. Aj po štvrtej etape vedie Čiľan Ignacio Casale (Yamaha), druhý je Brazílčan Marcelo Medeiros (Yamaha) a tretia priečka patrí Argentínčanovi Alejandrovi Patronellimu (Yamaha).

3 Rafal Sonic
Minuloročný víťaz štvorkoliek Poliak Rafal Sonik je zatiaľ menej úspešný a je siedmy

Kamióny

Túto kategóriu ovládli Holanďania. Zvíťazil Gerard de Rooy (Iveco), druhý skončil Pieter Versluis a tretí Hans Stacey (obaja MAN). Štvrtý skončil domáci Argentínčan Federico Villagra (Iveco) a až na piatom mieste prvý Rus na Kamaze - Eduard Nikolajev. Náš Miškolci s Čechom Vrátným boli 17.

Priebežne po štyroch etapách je na čele Holanďan Versluis, druhý je Hans Stacey a tretí Argentínčan Villagra. Na štvrtej priečke Holanďan Gerard de Rooy (Iveco) a piatej Rus Mardejev (Kamaz).

Piata etapa, druhá kráľovská, prechádza z Argentíny do Bolívie a súťažiaci sa dostanú až do nadmorskej výšky 4600 metrov. Vedie zo San Salvadoru de Jujuy do Uyuni. Spoločný pre všetky kategórie je meraný úsek dlhý 327 km.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.