Dakar 2016: Kráľovská etapa mieša karty

Štvrtok, 07 január 2016

Štvrtá etapa nebola pre lídra rallye Štefana Svitka šťastná. Ešte pred prvým kontrolným bodom mal ľahší pád, ktorý ním nakrátko otriasol a dosť aj stratil. Stratu sa potom snažil dohnať, ale aj keď nasadil pomerne ostré tempo a časové manko postupne znižoval, na najlepších dosť stratil a prišiel o líderskú pozíciu. V cieli ho klasifikovali na 14. mieste so stratou 9 minút a dve sekundy. O málo úspešnejší bol druhý Slovák Ivan Jakeš, ktorý skončil na 12. mieste.

1 Ivan Jakeš
Ivan Jakeš si rýchlou jazdou vo štvrtej etape polepšil a priebežne mu patrí 12. priečka

Motocykle

Štvrtá etapa bola kráľovská, čo znamená, že po príjazde do cieľa mali jazdci dvadsať minút na to, aby svoj stroj postavili do uzavretého parkoviska a nemohli už na ňom nič robiť. Nesmeli meniť ani pneumatiky za nové, takže kto ich ako šetril na trati, s takými potom na druhý deň ráno vyrazí na trať druhej kráľovskej etapy. Etapa mala štart v San Salvadore de Jujuy a celá sa išla ešte na území Argentíny. Meraný úsek meral 429 kilometrov.

Ivan Jakeš bol celkom spokojný s predvedeným výkonom. V cieli povedal, že etapa bola rýchla a išlo sa mu dobre, nebyť však malých chybičiek, mohol dosiahnuť lepší čas. Verí však, že v ďalších dňoch bude zrýchľovať. V priebežnom poradí si polepšil o jedno miesto a je 12. so stratou 16:07 min na vedúceho Portugalčana Goncalvesa.

Štefan Svitko po páde a oprave motocykla skončil v etape na 14. mieste. Našťastie sa nezranil. Stratil, ako povedal, približne štyri minúty a klesol z prvého na štvrté miesto v priebežnom hodnotení. Na lídra stráca 8:08 minúty.

Etapu vyhral Španiel Barreda Bort, ale po dodatočnej päťminútovej penalizácii za prekročenie rýchlosti klesol na štvrtú priečku. Víťazom sa tak stal Portugalčan Goncalves pred Argentínčanom Benavidesom a Portugalčanom Fariom. Barreda Bort bol štvrtý.

Goncalves je aj novým lídrom medzi motocyklistami. Druhé miesto patrí Benavidesovi a tretie Barreda Bortovi. Hneď za nimi na štvrtej priečke je náš Štefan Svitko.

Automobily

V tejto kategórii dominujú zatiaľ peugeoty, ktoré vo štvrtej etape obsadili prvé tri miesta. Vyhral Francúz Stephane Peterhansel, druhý bol Španiel El Matador Carlos Sainz a tretí vedúci jazdec Francúz Sebastien Loeb. Aj tu platí pravidlo maratónskej etapy, že technika musí po príjazde do cieľa zostať bez zásahu mechanikov. Štvrtý skončil Katarčan Al-Attiyah na Mini a piaty Cyril Despres na štvrtom Peugeote 2008 DKR. Čech Martin Prokop prevrátil svoju Toyotu a v cieli bol až na 32. mieste.

2 Peterhansel

Víťaz etapy Francúz Stephane Peterhansel. Na Dakare vyhral už 68 etáp, Z toho 35 na motocykli a 33 na aute. Spolu na dakarskom maratóne má deväť víťazstiev.

Loeb stratil v etape len pár desiatok sekúnd a pozíciu lídra si udržal. Druhý je Peterhansel (+4:48 min) a tretí už Al-Attiyah, minuloročný víťaz rallye, ktorý na Loeba stráva 11:09 minúty. Čech Prokop je šestnásty.

Štvorkolky

Etapu v kategórii štvorkoliek vyhral Alexis Hernandez z Peru pred Argentínčanom Marcom Patronellim a tretí bol Peruánčan Enrique Umberto Okumura, všetci traja na strojoch Yamaha. Aj po štvrtej etape vedie Čiľan Ignacio Casale (Yamaha), druhý je Brazílčan Marcelo Medeiros (Yamaha) a tretia priečka patrí Argentínčanovi Alejandrovi Patronellimu (Yamaha).

3 Rafal Sonic
Minuloročný víťaz štvorkoliek Poliak Rafal Sonik je zatiaľ menej úspešný a je siedmy

Kamióny

Túto kategóriu ovládli Holanďania. Zvíťazil Gerard de Rooy (Iveco), druhý skončil Pieter Versluis a tretí Hans Stacey (obaja MAN). Štvrtý skončil domáci Argentínčan Federico Villagra (Iveco) a až na piatom mieste prvý Rus na Kamaze - Eduard Nikolajev. Náš Miškolci s Čechom Vrátným boli 17.

Priebežne po štyroch etapách je na čele Holanďan Versluis, druhý je Hans Stacey a tretí Argentínčan Villagra. Na štvrtej priečke Holanďan Gerard de Rooy (Iveco) a piatej Rus Mardejev (Kamaz).

Piata etapa, druhá kráľovská, prechádza z Argentíny do Bolívie a súťažiaci sa dostanú až do nadmorskej výšky 4600 metrov. Vedie zo San Salvadoru de Jujuy do Uyuni. Spoločný pre všetky kategórie je meraný úsek dlhý 327 km.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.