Dakar 2016: počasie má navrch

Pondelok, 04 január 2016

Prívalové dažde v Argentíne nie sú žiadnou novinkou. Rallye Dakar ich zažil aj v roku 2015, keď po nich museli celý bivak evakuovať, ale ešte horšie to bolo v roku 2013, keď prudké dažde vytvorili koryto novej rieky. Podobné to bolo aj počas prvej ostrej etapy túto nedeľu. Organizátori najprv štart rallyeiba odložili, neskôr pre množstvo padajúcej vody etapu z Rosaria do Villa Carloz Paz museli zrušiť.

1 Joan Barreda Bort
Víťaz prológu Argentínčan Joan Barreda Bort pri zdolávaní jedného z brodov na trati

Ostrý štart sa preto odložil na pondelok 4. januára. A keďže sa etapa nejazdila, môžeme sa pozrieť na to, ako to vyzeralo na úvodnom prológu do momentu, kedy čínska pilotka nabrúseného Mini Kuo Maj-ling - prvá Číňanka na Dakare - nezvládla jeho riadenie a vrazila do prizerajúcich sa divákov pri ceste. Dobrou správou je, že z troch ťažko zranených sú už dvaja mimo ohrozenia života, zato tretí bojuje o život ďalej.

Už vieme, ako obstáli naši motocykloví jazdci Štefan Svitko a Ivan Jakeš. Svitko skončil v prológu so stratou jedenástich sekúnd na víťaza Berredu Borta na deviatom mieste a Ivan Jakeš devätnásty s mankom dvadsiatich sekúnd. Obaja sa tešili na úvodnú ostrú etapu, ktorá im mohla sedieť, ale bezpečnosť na trati Dakaru je prvoradá, takže naostro zabojujú až v druhej etape.

V štartovom poli je opäťaj Španielka Laia Sanzová, ktorá v uplynulom roku dosť preháňala nášho Ivana Jakeša a patrí k špičke aj medzi mužmi. Nie nadarmo je považovaná za prvú dámu Dakaru. V prológu mala však veľkú smolu, keď na jednom z brodov cez rieku sa jej dostala voda až do vzduchového filtra a spojazdnením svojej KTM stratila viac ako tri minúty. Považuje to za veľký hendikep, pretože štartovať do ďalších etáp bude zo zadných pozícií, čo je veľká nevýhoda.

2 Dakar 2016
Rallye Dakar prenasleduje v tomto roku počasie - prívalové dažde a všadeprítomná voda

Do havárie Číňanky Kuo Maj-ling stihlo prísť do cieľa prológu okrem motocyklistov aj 59 posádok automobilov. Skvelú jazdu previedol Holanďan Brinke na Toyote Hilux a prológ vyhral. Španielskemu veteránovi Carlosovi Sainzovi (Peugeot 2008 KDR) sa na jednom z brodov uvoľnila kapota motora a prekryla čelné sklo. Musel zastaviť, cúvnuť a až potom mu kapota odletela. Stratil nejaké drahocenné sekundy, ale aj tak sa klasifikoval na druhom mieste.

Pán Dakar, ako Francúza Peterhansela (Peugeot 2008 KDR) nazývajú, skončil piaty, nováčik na Dakare Fín Mikko Hirvonen (Mini) siedmy a ďalší nováčik Francúz Sebastien Loeb (Peugeot 2008 KDR) desiaty. Už to naznačuje, že o skvelé súboje na tohtoročnom Dakare nebude núdza a že to bude veľmi dramatický boj až do záverečnej trinástej etapy. A to k nim pribudne ešte štvrtý z tímu Peugeot Cyril Despres.

Druhá etapa povedie z Villa Carlos Paz do Termas de Río Hondo. Pre motocykle a štvorkolky má meraný úsek dĺžku 450 kilometrov, pre automobily a kamióny 521 km.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.