Dakar 2016: počasie má navrch

Pondelok, 04 január 2016

Prívalové dažde v Argentíne nie sú žiadnou novinkou. Rallye Dakar ich zažil aj v roku 2015, keď po nich museli celý bivak evakuovať, ale ešte horšie to bolo v roku 2013, keď prudké dažde vytvorili koryto novej rieky. Podobné to bolo aj počas prvej ostrej etapy túto nedeľu. Organizátori najprv štart rallyeiba odložili, neskôr pre množstvo padajúcej vody etapu z Rosaria do Villa Carloz Paz museli zrušiť.

1 Joan Barreda Bort
Víťaz prológu Argentínčan Joan Barreda Bort pri zdolávaní jedného z brodov na trati

Ostrý štart sa preto odložil na pondelok 4. januára. A keďže sa etapa nejazdila, môžeme sa pozrieť na to, ako to vyzeralo na úvodnom prológu do momentu, kedy čínska pilotka nabrúseného Mini Kuo Maj-ling - prvá Číňanka na Dakare - nezvládla jeho riadenie a vrazila do prizerajúcich sa divákov pri ceste. Dobrou správou je, že z troch ťažko zranených sú už dvaja mimo ohrozenia života, zato tretí bojuje o život ďalej.

Už vieme, ako obstáli naši motocykloví jazdci Štefan Svitko a Ivan Jakeš. Svitko skončil v prológu so stratou jedenástich sekúnd na víťaza Berredu Borta na deviatom mieste a Ivan Jakeš devätnásty s mankom dvadsiatich sekúnd. Obaja sa tešili na úvodnú ostrú etapu, ktorá im mohla sedieť, ale bezpečnosť na trati Dakaru je prvoradá, takže naostro zabojujú až v druhej etape.

V štartovom poli je opäťaj Španielka Laia Sanzová, ktorá v uplynulom roku dosť preháňala nášho Ivana Jakeša a patrí k špičke aj medzi mužmi. Nie nadarmo je považovaná za prvú dámu Dakaru. V prológu mala však veľkú smolu, keď na jednom z brodov cez rieku sa jej dostala voda až do vzduchového filtra a spojazdnením svojej KTM stratila viac ako tri minúty. Považuje to za veľký hendikep, pretože štartovať do ďalších etáp bude zo zadných pozícií, čo je veľká nevýhoda.

2 Dakar 2016
Rallye Dakar prenasleduje v tomto roku počasie - prívalové dažde a všadeprítomná voda

Do havárie Číňanky Kuo Maj-ling stihlo prísť do cieľa prológu okrem motocyklistov aj 59 posádok automobilov. Skvelú jazdu previedol Holanďan Brinke na Toyote Hilux a prológ vyhral. Španielskemu veteránovi Carlosovi Sainzovi (Peugeot 2008 KDR) sa na jednom z brodov uvoľnila kapota motora a prekryla čelné sklo. Musel zastaviť, cúvnuť a až potom mu kapota odletela. Stratil nejaké drahocenné sekundy, ale aj tak sa klasifikoval na druhom mieste.

Pán Dakar, ako Francúza Peterhansela (Peugeot 2008 KDR) nazývajú, skončil piaty, nováčik na Dakare Fín Mikko Hirvonen (Mini) siedmy a ďalší nováčik Francúz Sebastien Loeb (Peugeot 2008 KDR) desiaty. Už to naznačuje, že o skvelé súboje na tohtoročnom Dakare nebude núdza a že to bude veľmi dramatický boj až do záverečnej trinástej etapy. A to k nim pribudne ešte štvrtý z tímu Peugeot Cyril Despres.

Druhá etapa povedie z Villa Carlos Paz do Termas de Río Hondo. Pre motocykle a štvorkolky má meraný úsek dĺžku 450 kilometrov, pre automobily a kamióny 521 km.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.