Dakar 2016: Počasie sa ďalej nevzdáva

Utorok, 05 január 2016

Počasie naďalej komplikuje život na tohtoročnom Dakare. Aj pred druhou etapou hrozili tmavé mraky dažďom a vo vzduchu visela otázka, kedy sa tak stane. Našťastie dážď pokryl len časť trate, ktorá musela byť potom čiastočne modifikovaná, teda skrátená. Voda bahno však i tak veľmi skomplikovali mnohým jazdcom a posádkam cestu za vysnívaným postavením.

1 Barrado Bort
Španiel Joan Barredo Bort sa takto náročne prebíjal po ceste plnej vody a bahna

Motocykle

Druhá etapa na Dakare, vlastne prvá ostrá, keďže nedeľňajšiu pre silný dážď a rozbahnené cesty zrušili, priala z našich jazdcov viac Štefanovi Svitkovi, ktorého v cieli klasifikovali na treťom mieste. Neskôr po minútovej penalizácii za prekročenie povolenej rýchlosti klesol o dve miesta na piatu priečku. Podľa výsledkov pred penalizáciou bol Svitko priebežne tretí, po nej klesol na piate miesto. Na vedúceho Austrálčana Tobyho Pricea stráca 2:21 minúty.

Druhý Slovák v pelotóne motocyklistov Ivan Jakeš obsadil jedenástu priečku, po pripočítaní dvojminútovej penalizácie, dostal ju rovnako ako Svitko za prekročenie rýchlosti, klesol o jedno miesto a v etape skončil dvanásty s časom o 7:09 minúty horším ako dosiahol víťazný Austrálčan.

Priebežne je na čele Austrálčan Toby Price, druhý je Portugalčan Ruben Faria a tretí Francúz Alain Duclos. Štvrté miesto patrí Rakúšanovi Mattiasovi Walknerovi a piaty je náš Štefan Svitko, ktorý na lídra stráca 2:21 minúty. Druhý slovenský jazdec Ivan Jakeš je jedenásty a na vedúceho jazdca stráca 7:11 minúty.

2 Štefan Svitko
Štefan Svitko skončil v etape tretí, po tom ako dostal minútovú penalizáciu, bol piaty

Automobily

Kategória automobilov je nabitá esami ako Peterhansel, Al-Attiyah, Carlos Sainz, Nani Roma, Cyril Despres a ďalší, ktorí už poznajú chyť víťazstva na Dakare. Noví sú Sebastien Loeb, francúzsky deväťnásobný majster sveta WRC, Fín Mikko Hirvonen, ale aj Čech Martin Prokop, obaja z WRC.

V tejto etape prekvapil hlavne Loeb, ktorý najlepšie zvládol nástrahy bahna a argentínskeho terénu, vyhral etapu a ujal sa aj priebežného vedenia. Tím Peugeot v sedle s Loebom, Peterhanselom, Sainzom a Despresom na štyroch špeciáloch 2008 DKR sa ukazuje ako veľmi silný a zatiaľ udáva tempo. Za Loebom skončil v etape druhý Pán Dakar Peterhansel, tretí Rus Vasiliev (Toyota Hilux), štvrtý Juhoafričan De Villiers (Toyota Hilux) a piaty Hirvonen (Mini), ktorý sa prekvapujúco rýchlo adaptoval na nové podmienky. Je dokonca rýchlejší ako minuloročný víťaz Katarčan Nasser Al-Attiyah, ktorý bol v etape deviaty. Rovnaké poradie na prvých piatich miestach ako bolo v etape je aj v priebežnom hodnotení.

3 Dakar 2016

Štvorkolky

V štvorkolkách tak ako v prológu bol prvý Čiľan Ignacio Casale, dvojnásobný víťaz Dakaru. Vyhral s náskokom 3:49 min pred Juhoafričanom Brianom Baragwanathom. Tretí Alejandro Patronelli prišiel do cieľa so stratou 3:58 minúty. Minuloročný víťaz Poliak Rafal Sonik bol šiesty a stratil viac ako šesť minút.

Kamióny

V druhej etape obsadili stupne víťazov Holanďania, keď etapu vyhral Hans Stacey, druhý v cieli bol Pieter Versluis (+ 48 sekúnd) a tretí Gerard de Rooy (+ 1:51 min). Česká posádka so slovenským mechanikom Jaroslavom Miškolcim obsadila 15. miesto (+ 16:38 min) a druhý Slovák Marek Sýkora bol so svojou tiež českou posádkou na 40. mieste (+1:16:11 h).

4 Dakar 2016
Tretia etapa má štart v Termasu de Rio Hondo a povedie do San Salvadoru de Jujuy. Meraný úsek pre všetkých bude dlhý 314 km.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.