Dakar 2016: Počasie sa ďalej nevzdáva

Utorok, 05 január 2016

Počasie naďalej komplikuje život na tohtoročnom Dakare. Aj pred druhou etapou hrozili tmavé mraky dažďom a vo vzduchu visela otázka, kedy sa tak stane. Našťastie dážď pokryl len časť trate, ktorá musela byť potom čiastočne modifikovaná, teda skrátená. Voda bahno však i tak veľmi skomplikovali mnohým jazdcom a posádkam cestu za vysnívaným postavením.

1 Barrado Bort
Španiel Joan Barredo Bort sa takto náročne prebíjal po ceste plnej vody a bahna

Motocykle

Druhá etapa na Dakare, vlastne prvá ostrá, keďže nedeľňajšiu pre silný dážď a rozbahnené cesty zrušili, priala z našich jazdcov viac Štefanovi Svitkovi, ktorého v cieli klasifikovali na treťom mieste. Neskôr po minútovej penalizácii za prekročenie povolenej rýchlosti klesol o dve miesta na piatu priečku. Podľa výsledkov pred penalizáciou bol Svitko priebežne tretí, po nej klesol na piate miesto. Na vedúceho Austrálčana Tobyho Pricea stráca 2:21 minúty.

Druhý Slovák v pelotóne motocyklistov Ivan Jakeš obsadil jedenástu priečku, po pripočítaní dvojminútovej penalizácie, dostal ju rovnako ako Svitko za prekročenie rýchlosti, klesol o jedno miesto a v etape skončil dvanásty s časom o 7:09 minúty horším ako dosiahol víťazný Austrálčan.

Priebežne je na čele Austrálčan Toby Price, druhý je Portugalčan Ruben Faria a tretí Francúz Alain Duclos. Štvrté miesto patrí Rakúšanovi Mattiasovi Walknerovi a piaty je náš Štefan Svitko, ktorý na lídra stráca 2:21 minúty. Druhý slovenský jazdec Ivan Jakeš je jedenásty a na vedúceho jazdca stráca 7:11 minúty.

2 Štefan Svitko
Štefan Svitko skončil v etape tretí, po tom ako dostal minútovú penalizáciu, bol piaty

Automobily

Kategória automobilov je nabitá esami ako Peterhansel, Al-Attiyah, Carlos Sainz, Nani Roma, Cyril Despres a ďalší, ktorí už poznajú chyť víťazstva na Dakare. Noví sú Sebastien Loeb, francúzsky deväťnásobný majster sveta WRC, Fín Mikko Hirvonen, ale aj Čech Martin Prokop, obaja z WRC.

V tejto etape prekvapil hlavne Loeb, ktorý najlepšie zvládol nástrahy bahna a argentínskeho terénu, vyhral etapu a ujal sa aj priebežného vedenia. Tím Peugeot v sedle s Loebom, Peterhanselom, Sainzom a Despresom na štyroch špeciáloch 2008 DKR sa ukazuje ako veľmi silný a zatiaľ udáva tempo. Za Loebom skončil v etape druhý Pán Dakar Peterhansel, tretí Rus Vasiliev (Toyota Hilux), štvrtý Juhoafričan De Villiers (Toyota Hilux) a piaty Hirvonen (Mini), ktorý sa prekvapujúco rýchlo adaptoval na nové podmienky. Je dokonca rýchlejší ako minuloročný víťaz Katarčan Nasser Al-Attiyah, ktorý bol v etape deviaty. Rovnaké poradie na prvých piatich miestach ako bolo v etape je aj v priebežnom hodnotení.

3 Dakar 2016

Štvorkolky

V štvorkolkách tak ako v prológu bol prvý Čiľan Ignacio Casale, dvojnásobný víťaz Dakaru. Vyhral s náskokom 3:49 min pred Juhoafričanom Brianom Baragwanathom. Tretí Alejandro Patronelli prišiel do cieľa so stratou 3:58 minúty. Minuloročný víťaz Poliak Rafal Sonik bol šiesty a stratil viac ako šesť minút.

Kamióny

V druhej etape obsadili stupne víťazov Holanďania, keď etapu vyhral Hans Stacey, druhý v cieli bol Pieter Versluis (+ 48 sekúnd) a tretí Gerard de Rooy (+ 1:51 min). Česká posádka so slovenským mechanikom Jaroslavom Miškolcim obsadila 15. miesto (+ 16:38 min) a druhý Slovák Marek Sýkora bol so svojou tiež českou posádkou na 40. mieste (+1:16:11 h).

4 Dakar 2016
Tretia etapa má štart v Termasu de Rio Hondo a povedie do San Salvadoru de Jujuy. Meraný úsek pre všetkých bude dlhý 314 km.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.