Dakar 2016: Počasie sa ďalej nevzdáva

Utorok, 05 január 2016

Počasie naďalej komplikuje život na tohtoročnom Dakare. Aj pred druhou etapou hrozili tmavé mraky dažďom a vo vzduchu visela otázka, kedy sa tak stane. Našťastie dážď pokryl len časť trate, ktorá musela byť potom čiastočne modifikovaná, teda skrátená. Voda bahno však i tak veľmi skomplikovali mnohým jazdcom a posádkam cestu za vysnívaným postavením.

1 Barrado Bort
Španiel Joan Barredo Bort sa takto náročne prebíjal po ceste plnej vody a bahna

Motocykle

Druhá etapa na Dakare, vlastne prvá ostrá, keďže nedeľňajšiu pre silný dážď a rozbahnené cesty zrušili, priala z našich jazdcov viac Štefanovi Svitkovi, ktorého v cieli klasifikovali na treťom mieste. Neskôr po minútovej penalizácii za prekročenie povolenej rýchlosti klesol o dve miesta na piatu priečku. Podľa výsledkov pred penalizáciou bol Svitko priebežne tretí, po nej klesol na piate miesto. Na vedúceho Austrálčana Tobyho Pricea stráca 2:21 minúty.

Druhý Slovák v pelotóne motocyklistov Ivan Jakeš obsadil jedenástu priečku, po pripočítaní dvojminútovej penalizácie, dostal ju rovnako ako Svitko za prekročenie rýchlosti, klesol o jedno miesto a v etape skončil dvanásty s časom o 7:09 minúty horším ako dosiahol víťazný Austrálčan.

Priebežne je na čele Austrálčan Toby Price, druhý je Portugalčan Ruben Faria a tretí Francúz Alain Duclos. Štvrté miesto patrí Rakúšanovi Mattiasovi Walknerovi a piaty je náš Štefan Svitko, ktorý na lídra stráca 2:21 minúty. Druhý slovenský jazdec Ivan Jakeš je jedenásty a na vedúceho jazdca stráca 7:11 minúty.

2 Štefan Svitko
Štefan Svitko skončil v etape tretí, po tom ako dostal minútovú penalizáciu, bol piaty

Automobily

Kategória automobilov je nabitá esami ako Peterhansel, Al-Attiyah, Carlos Sainz, Nani Roma, Cyril Despres a ďalší, ktorí už poznajú chyť víťazstva na Dakare. Noví sú Sebastien Loeb, francúzsky deväťnásobný majster sveta WRC, Fín Mikko Hirvonen, ale aj Čech Martin Prokop, obaja z WRC.

V tejto etape prekvapil hlavne Loeb, ktorý najlepšie zvládol nástrahy bahna a argentínskeho terénu, vyhral etapu a ujal sa aj priebežného vedenia. Tím Peugeot v sedle s Loebom, Peterhanselom, Sainzom a Despresom na štyroch špeciáloch 2008 DKR sa ukazuje ako veľmi silný a zatiaľ udáva tempo. Za Loebom skončil v etape druhý Pán Dakar Peterhansel, tretí Rus Vasiliev (Toyota Hilux), štvrtý Juhoafričan De Villiers (Toyota Hilux) a piaty Hirvonen (Mini), ktorý sa prekvapujúco rýchlo adaptoval na nové podmienky. Je dokonca rýchlejší ako minuloročný víťaz Katarčan Nasser Al-Attiyah, ktorý bol v etape deviaty. Rovnaké poradie na prvých piatich miestach ako bolo v etape je aj v priebežnom hodnotení.

3 Dakar 2016

Štvorkolky

V štvorkolkách tak ako v prológu bol prvý Čiľan Ignacio Casale, dvojnásobný víťaz Dakaru. Vyhral s náskokom 3:49 min pred Juhoafričanom Brianom Baragwanathom. Tretí Alejandro Patronelli prišiel do cieľa so stratou 3:58 minúty. Minuloročný víťaz Poliak Rafal Sonik bol šiesty a stratil viac ako šesť minút.

Kamióny

V druhej etape obsadili stupne víťazov Holanďania, keď etapu vyhral Hans Stacey, druhý v cieli bol Pieter Versluis (+ 48 sekúnd) a tretí Gerard de Rooy (+ 1:51 min). Česká posádka so slovenským mechanikom Jaroslavom Miškolcim obsadila 15. miesto (+ 16:38 min) a druhý Slovák Marek Sýkora bol so svojou tiež českou posádkou na 40. mieste (+1:16:11 h).

4 Dakar 2016
Tretia etapa má štart v Termasu de Rio Hondo a povedie do San Salvadoru de Jujuy. Meraný úsek pre všetkých bude dlhý 314 km.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.