Dakar 2016: Počasie sa ďalej nevzdáva

Utorok, 05 január 2016

Počasie naďalej komplikuje život na tohtoročnom Dakare. Aj pred druhou etapou hrozili tmavé mraky dažďom a vo vzduchu visela otázka, kedy sa tak stane. Našťastie dážď pokryl len časť trate, ktorá musela byť potom čiastočne modifikovaná, teda skrátená. Voda bahno však i tak veľmi skomplikovali mnohým jazdcom a posádkam cestu za vysnívaným postavením.

1 Barrado Bort
Španiel Joan Barredo Bort sa takto náročne prebíjal po ceste plnej vody a bahna

Motocykle

Druhá etapa na Dakare, vlastne prvá ostrá, keďže nedeľňajšiu pre silný dážď a rozbahnené cesty zrušili, priala z našich jazdcov viac Štefanovi Svitkovi, ktorého v cieli klasifikovali na treťom mieste. Neskôr po minútovej penalizácii za prekročenie povolenej rýchlosti klesol o dve miesta na piatu priečku. Podľa výsledkov pred penalizáciou bol Svitko priebežne tretí, po nej klesol na piate miesto. Na vedúceho Austrálčana Tobyho Pricea stráca 2:21 minúty.

Druhý Slovák v pelotóne motocyklistov Ivan Jakeš obsadil jedenástu priečku, po pripočítaní dvojminútovej penalizácie, dostal ju rovnako ako Svitko za prekročenie rýchlosti, klesol o jedno miesto a v etape skončil dvanásty s časom o 7:09 minúty horším ako dosiahol víťazný Austrálčan.

Priebežne je na čele Austrálčan Toby Price, druhý je Portugalčan Ruben Faria a tretí Francúz Alain Duclos. Štvrté miesto patrí Rakúšanovi Mattiasovi Walknerovi a piaty je náš Štefan Svitko, ktorý na lídra stráca 2:21 minúty. Druhý slovenský jazdec Ivan Jakeš je jedenásty a na vedúceho jazdca stráca 7:11 minúty.

2 Štefan Svitko
Štefan Svitko skončil v etape tretí, po tom ako dostal minútovú penalizáciu, bol piaty

Automobily

Kategória automobilov je nabitá esami ako Peterhansel, Al-Attiyah, Carlos Sainz, Nani Roma, Cyril Despres a ďalší, ktorí už poznajú chyť víťazstva na Dakare. Noví sú Sebastien Loeb, francúzsky deväťnásobný majster sveta WRC, Fín Mikko Hirvonen, ale aj Čech Martin Prokop, obaja z WRC.

V tejto etape prekvapil hlavne Loeb, ktorý najlepšie zvládol nástrahy bahna a argentínskeho terénu, vyhral etapu a ujal sa aj priebežného vedenia. Tím Peugeot v sedle s Loebom, Peterhanselom, Sainzom a Despresom na štyroch špeciáloch 2008 DKR sa ukazuje ako veľmi silný a zatiaľ udáva tempo. Za Loebom skončil v etape druhý Pán Dakar Peterhansel, tretí Rus Vasiliev (Toyota Hilux), štvrtý Juhoafričan De Villiers (Toyota Hilux) a piaty Hirvonen (Mini), ktorý sa prekvapujúco rýchlo adaptoval na nové podmienky. Je dokonca rýchlejší ako minuloročný víťaz Katarčan Nasser Al-Attiyah, ktorý bol v etape deviaty. Rovnaké poradie na prvých piatich miestach ako bolo v etape je aj v priebežnom hodnotení.

3 Dakar 2016

Štvorkolky

V štvorkolkách tak ako v prológu bol prvý Čiľan Ignacio Casale, dvojnásobný víťaz Dakaru. Vyhral s náskokom 3:49 min pred Juhoafričanom Brianom Baragwanathom. Tretí Alejandro Patronelli prišiel do cieľa so stratou 3:58 minúty. Minuloročný víťaz Poliak Rafal Sonik bol šiesty a stratil viac ako šesť minút.

Kamióny

V druhej etape obsadili stupne víťazov Holanďania, keď etapu vyhral Hans Stacey, druhý v cieli bol Pieter Versluis (+ 48 sekúnd) a tretí Gerard de Rooy (+ 1:51 min). Česká posádka so slovenským mechanikom Jaroslavom Miškolcim obsadila 15. miesto (+ 16:38 min) a druhý Slovák Marek Sýkora bol so svojou tiež českou posádkou na 40. mieste (+1:16:11 h).

4 Dakar 2016
Tretia etapa má štart v Termasu de Rio Hondo a povedie do San Salvadoru de Jujuy. Meraný úsek pre všetkých bude dlhý 314 km.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.