Dakar 2018: Po dni voľna opäť v sedle

Nedeľa, 14 január 2018

Po šiestich peruánskych etapách je teraz celé štartové pole 40. ročníka Rallye Dakar na území Bolívie, kde na jazdcov a posádky nečaká toľko piesku ako v Peru, ale viac kamenistých úsekov, vyššie nadmorské výšky s nízkymi teplotami až zimou, a aj najväčšie vysokohorské jazero Uyuni na svete.

1 Boj s pieskom
Boj s jemným pieskom v púšťach Peru v prvých šiestich etapách potrápil nielen motocyklistov, ale aj súťažiach na autách, kamiónoch alebo štvorkolkách

Po dni zaslúženého voľna bola včerajšia siedma etapa, prvá maratónska, znovu pripravená obrať súťažiacich o našetrené sily a fanúšikom na celom svete poskytnúť drámy, aké vie pripraviť len Dakar.

Štartové pole je po siedmich etapách chudobnejšie. Keď 6. januára sa na štart 40. ročníka Dakaru postavilo 335 súťažiacich: 139 motocyklových jazdcov, 49 jazdcov štvorkoliek, 92 áut, 11 malých áut kategórie SXS a 44 kamiónov, všetci mali snahu a cieľ Dakar dokončiť. Na štart 8. etapy sa ich postaví o 89 menej. Nejazdí už 28 motorkárov, štvorkoliek je menej o osem, z áut už nejazdí 30 (vypadla takmer tretina), z malých špeciálov SXS chýba len jeden a kamiónov je takmer o polovicu menej.

Dakar 2018 prišiel už pred svojou polovicou o niektorých veľkých favoritov. Z motocyklistov už nejazdí po páde a ťažkom zranení minuloročný víťazný Brit Sam Sunderland. Z hry bol aj víťaz Dakaru spred dvoch rokov Austrálčan Tobi Price, ktorý po počiatočných vlažných výsledkoch sa teraz prediera do popredia a priebežne je už po siedmich etapách štvrtý. Skvele jazdí Francúz Adrien van Beveren, ktorý bol v 7. etape druhý a priebežne vedie pred Argentínčanom Benavidesom a Španielom Barredom Bortom. Ten po ťažkom páde s boľavým kolenom prišiel síce do cieľa a etapu vyhral, ale nedokázal povedať či sa na štart ďalšej etapy sa pre bolesti znovu postaví.

V súťaži kamiónov je to ako v lotérii. Ťažký terén a piesok peruánskych dún miešal karty. Posledným kto v tejto kategórii odstúpil je Aleš Loprais, synovec Karla Lopraisa, šesťnásobného víťaza tejto kategórie. V siedmej etape sa na nevyspytateľných dunách prevrátil jeho kamión na bok. Na kolesá ho pomohla postaviť posádka iného kamióna, Lopraisova Královna však nebola schopná ďalej súťažiť a posádka odstúpila. Čechov držal v 7. etape na štvrtej priečke Martin Kolomý, ďalší Čech, Martin Šoltýs bol v cieli štrnásty.

Smolu v 7. etape mal v kategórii automobilov aj Pán Dakar, Stefan Peterhansel, 13násobný víťaz Dakaru. Na autách vyhral deväťkrát, zvyšok na motorke. Ešte pred etapou hovoril ako pokojne bude jazdiť, ako krehké je byť prvý, keďže viedol priebežné poradie po 6. etapách. Na 300. kilometri sa mu medzi trsmi buriny či trávy postavil do cesty veľký kameň, urazil mu ľavé zadné koleso aj so závesom. Problém síce vyriešil a auto spojazdnil, keď mu zdemolované diely dal zo svojho auta ďalší jazdec peugeotu Cyril Despers (mal vo štvrtej etape podobne ťažkú nehodu, navyše s kotrmelcami). Peterhansela to stálo toľko času, že o víťazstve sa mu už nemôže ani snívať. Pokračuje síce ďalej, ale do boja o 14. víťazstvo definitívne vypadol.

Úspechu sa teraz môže dočkať smoliar El Matador, Carlos Sainz. Dakar v kategórii áut vyhral v roku 2010, ďalší rok bol tretí, ale potom päťkrát po sebe do cieľa nedošiel. Teraz po odstúpení Peterhansela sa mu črtá šanca byť opäť prvý. Či nevyspytaleľný Sainz využije hodenú rukavicu je v polovici rallye rébusom, ktorý záleží len od neho.

Drámu v etape po dni oddychu prežila aj Češka Gabriela Novotná, ktorá prišla na Dakar vyskúšať čo dokáže za riadidlami svojho motocykla. Po absolvovaní viacerých púštnych rallye v Afrike chce na Dakare prísť do cieľa a splniť si svoj skromný sen. Jazdí, ako povedala, tak na 70 percent, je 85. a každým dňom je bližšie k vytúženému cieľu byť 20. januára v argentínskej Cordobe, kde Dakar 2018 končí. Včera však málo chýbalo a jej sen sa mohol rozplynúť v bolívijskom piesku. V prudkom klesaní z duny zostala nútene stáť a posádka francúzskeho auta, ktorá išla tesne za ňou, len-len že neprešla českú jazdkyňu. Našťastie stihla odskočiť, takže si to odniesla len anténka jej motocykla. Ale keďže GPS fungovalo, prišla aj do cieľa etapy.

Dnešná ôsma etapa, druhá časť maratónskej, je dlhá 1082 kilometrov, z čoho je 498 km meraných a 584 km tvorí voľný prejazd.

Boj s pieskom Štefan Svitko Bareda Bort Caimi Franco Copetti Laia Sainzová Quintanilla Sam Sunderland Sam Sunderland Stefan Peterhansel Stefan Peterhansel Van Beveren
Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.