Dakar 2018: Po dni voľna opäť v sedle

Nedeľa, 14 január 2018

Po šiestich peruánskych etapách je teraz celé štartové pole 40. ročníka Rallye Dakar na území Bolívie, kde na jazdcov a posádky nečaká toľko piesku ako v Peru, ale viac kamenistých úsekov, vyššie nadmorské výšky s nízkymi teplotami až zimou, a aj najväčšie vysokohorské jazero Uyuni na svete.

1 Boj s pieskom
Boj s jemným pieskom v púšťach Peru v prvých šiestich etapách potrápil nielen motocyklistov, ale aj súťažiach na autách, kamiónoch alebo štvorkolkách

Po dni zaslúženého voľna bola včerajšia siedma etapa, prvá maratónska, znovu pripravená obrať súťažiacich o našetrené sily a fanúšikom na celom svete poskytnúť drámy, aké vie pripraviť len Dakar.

Štartové pole je po siedmich etapách chudobnejšie. Keď 6. januára sa na štart 40. ročníka Dakaru postavilo 335 súťažiacich: 139 motocyklových jazdcov, 49 jazdcov štvorkoliek, 92 áut, 11 malých áut kategórie SXS a 44 kamiónov, všetci mali snahu a cieľ Dakar dokončiť. Na štart 8. etapy sa ich postaví o 89 menej. Nejazdí už 28 motorkárov, štvorkoliek je menej o osem, z áut už nejazdí 30 (vypadla takmer tretina), z malých špeciálov SXS chýba len jeden a kamiónov je takmer o polovicu menej.

Dakar 2018 prišiel už pred svojou polovicou o niektorých veľkých favoritov. Z motocyklistov už nejazdí po páde a ťažkom zranení minuloročný víťazný Brit Sam Sunderland. Z hry bol aj víťaz Dakaru spred dvoch rokov Austrálčan Tobi Price, ktorý po počiatočných vlažných výsledkoch sa teraz prediera do popredia a priebežne je už po siedmich etapách štvrtý. Skvele jazdí Francúz Adrien van Beveren, ktorý bol v 7. etape druhý a priebežne vedie pred Argentínčanom Benavidesom a Španielom Barredom Bortom. Ten po ťažkom páde s boľavým kolenom prišiel síce do cieľa a etapu vyhral, ale nedokázal povedať či sa na štart ďalšej etapy sa pre bolesti znovu postaví.

V súťaži kamiónov je to ako v lotérii. Ťažký terén a piesok peruánskych dún miešal karty. Posledným kto v tejto kategórii odstúpil je Aleš Loprais, synovec Karla Lopraisa, šesťnásobného víťaza tejto kategórie. V siedmej etape sa na nevyspytateľných dunách prevrátil jeho kamión na bok. Na kolesá ho pomohla postaviť posádka iného kamióna, Lopraisova Královna však nebola schopná ďalej súťažiť a posádka odstúpila. Čechov držal v 7. etape na štvrtej priečke Martin Kolomý, ďalší Čech, Martin Šoltýs bol v cieli štrnásty.

Smolu v 7. etape mal v kategórii automobilov aj Pán Dakar, Stefan Peterhansel, 13násobný víťaz Dakaru. Na autách vyhral deväťkrát, zvyšok na motorke. Ešte pred etapou hovoril ako pokojne bude jazdiť, ako krehké je byť prvý, keďže viedol priebežné poradie po 6. etapách. Na 300. kilometri sa mu medzi trsmi buriny či trávy postavil do cesty veľký kameň, urazil mu ľavé zadné koleso aj so závesom. Problém síce vyriešil a auto spojazdnil, keď mu zdemolované diely dal zo svojho auta ďalší jazdec peugeotu Cyril Despers (mal vo štvrtej etape podobne ťažkú nehodu, navyše s kotrmelcami). Peterhansela to stálo toľko času, že o víťazstve sa mu už nemôže ani snívať. Pokračuje síce ďalej, ale do boja o 14. víťazstvo definitívne vypadol.

Úspechu sa teraz môže dočkať smoliar El Matador, Carlos Sainz. Dakar v kategórii áut vyhral v roku 2010, ďalší rok bol tretí, ale potom päťkrát po sebe do cieľa nedošiel. Teraz po odstúpení Peterhansela sa mu črtá šanca byť opäť prvý. Či nevyspytaleľný Sainz využije hodenú rukavicu je v polovici rallye rébusom, ktorý záleží len od neho.

Drámu v etape po dni oddychu prežila aj Češka Gabriela Novotná, ktorá prišla na Dakar vyskúšať čo dokáže za riadidlami svojho motocykla. Po absolvovaní viacerých púštnych rallye v Afrike chce na Dakare prísť do cieľa a splniť si svoj skromný sen. Jazdí, ako povedala, tak na 70 percent, je 85. a každým dňom je bližšie k vytúženému cieľu byť 20. januára v argentínskej Cordobe, kde Dakar 2018 končí. Včera však málo chýbalo a jej sen sa mohol rozplynúť v bolívijskom piesku. V prudkom klesaní z duny zostala nútene stáť a posádka francúzskeho auta, ktorá išla tesne za ňou, len-len že neprešla českú jazdkyňu. Našťastie stihla odskočiť, takže si to odniesla len anténka jej motocykla. Ale keďže GPS fungovalo, prišla aj do cieľa etapy.

Dnešná ôsma etapa, druhá časť maratónskej, je dlhá 1082 kilometrov, z čoho je 498 km meraných a 584 km tvorí voľný prejazd.

Boj s pieskom Štefan Svitko Bareda Bort Caimi Franco Copetti Laia Sainzová Quintanilla Sam Sunderland Sam Sunderland Stefan Peterhansel Stefan Peterhansel Van Beveren
Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.