Dakar 2019: Štefan Svitko stále lepšie, v 3. etape bol siedmy

Štvrtok, 10 január 2019

Predpovede o náročnosti tohtoročného Dakaru sa naplnili už v tretej etape, ktorá viedla z San Juan de Marcona do Arequipa, merala 799 kilometrov, z ktorých 331 kilometrov bol meraný úsek. Etapa poriadne zamiešala karty najmä v kategórii motocyklov.

1 Stefan Svitko10
V náročnej tretej etape obsadil Štefan Svitko veľmi pekné siedme miesto

Štefan Svitko mal vcelku dobrý deň. Skončil siedmy, čo je v tomto ročníku jeho najlepšie umiestnenie, a to napriek tomu, že aj zablúdil. Horšie s navigáciou a orientáciou na trati dopadol vedúci jazdec priebežného poradia Španiel Barreda Bort. V hustej hmle pri viditeľnosti do dvoch metrov spadol do rokliny z ktorej sa nevedel dostal a z Dakaru odstúpil.

Víťazom tretej etapy sa stal Francúz Soultrait pred Čiľanom Quintanillom a Argentínčanom Benavidesom. Holanďan Van Beveren bol štvrtý, Brit Sunderland piaty, Argentínčan Goncalves šiesty a náš Štefan Svitko siedmy.

Minuloročný víťaz Rakúšan Walkner skončil v etape za naším Svitkom na pätnástom mieste, priebežne klesol na ôsme a na líderskú pozíciu má stratu 21:14 min. Prvý po troch etapách je lídrom Čiľan Quintanilla. Na druhé miesto sa dostal Argentínčan Benavides, ktorý na lídra má stratu 11:23 min a tretí je Brit Sunderland so stratou 12:12 min. Štvrtý potom Van Beveren, piaty Austrálčan Price a šiesty víťaz etapy Francúz Soultrait.

Štefan Svitko postúpil na priebežné jedenáste miesto, na prvého Quintanillu stráca 32 minút a jednu sekundu. Ivan Jakeš mal v tretej etape nešpecifikované problémy a obsadil až 76.miesto. V priebežnom poradí mu patrí 56. miesto so stratou 3:36:30 hod.

V kategórii automobilov viedol po dvoch etapách Rus Nikolajev (Kamaz), druhý bol Holanďan de Rooy(Iveco) a Argentínčanom Villagrom (Iveco). V tretej etape sa však Nikolajev dopustil veľkej chyby, prehnal rýchlosť pred vrcholom duny a boli z toho nebezpečné kotrmelce. Mal však šťastie, keď mohol ďalej pokračovať a v cieli bol tretí za krajanmi Karginovom a Sotnikovom. Nikojalev je naďalej lídrom, druhý je Sotnikov a tretí Villagra. Piaty je Čech Martin Macík v posádke s našín Tomášom Kalankom.

Dnešná štvrtá etapa sa pôjde ako prvá časť tzv. maratónskej, čo znamená, že súťažiaci po príchode do cieľa nemôžu využiť pomoc mechanikov, ale musia sa spoľahnúť výlučne na seba. Štartuje sa v Arequipe a cieľ bude v Moquegua/Tacna. Etapa je dlhá 511 kilometrov, z nich 352 kilometrov je meraný úsek.

1 Stefan Svitko10 2 Sam Sunderland10 3 Van Beveren10

registraciezap
V máji 2019 sme na Slovensku zaznamenali registrácie nových osobných automobilov s celkovým počtom 9888 automobilov, čo oproti minulému roku s počtom 9674 registrovaných nových osobných automobilov predstavuje nárast o 2,21 %. Registrácie malých úžitkových automobilov kategórie N1dosiahli v máji 2019 počet 858 vozidiel, čo oproti rovnakému mesiacu minulého roka s počtom vozidiel 838 predstavuje nárast o 2,39 % . Po prijatí akčného plánu elektromobility a znovuzavedení podpory na kúpu elektrických a plug-in hybridných automobilov zaznamenali predajcovia zvýšený záujem zákazníkov o tento segment automobilov. Predaj je podmienený reštartom podpory, ktorý zatiaľ detailne ešte nie je známy.
VW a deti
Aj v tomto roku Volkswagen Slovakia prispeje deťom svojich zamestnancov na prázdninové letné tábory. Príspevok na tábor podľa vlastného výberu na Slovensku aj v zahraničí dostane aj tento rok viac ako 600 detí. Vlani takto VW Slovakia odľahčil rozpočty vyše 450 rodinám svojich zamestnancov. Výška príspevku sa pohybuje od 70 do 120 eur pri pobytových táboroch a 10 eur na deň pri denných táboroch. Deti zamestnancov VW Slovakia najčastejšie trávia prázdniny v táboroch na Slovensku. Tradíciou je Volkswagen Slovakia Sommer Camp, ktorý v tomto roku organizuje Nadácia VW Slovakia pre deti zamestnancov v blízkosti bratislavského závodu.Ilustračná snímka – autor VW
Sikyna Kegums 2019
Účastníci seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa z Ruska presťahovali do Lotyšska, kde sa konalo deviate podujatie seriálu a jazdci tak majú za sebou prvú polovicu tohtoročných pretekov. V Lotyšsku sa pretekalo na ich tradičnej pieskovej trati v Kegumse. Slovenský reprezentant Richard Šikyňa jazdiaci v triede MX2 na stroji KTM 250 SFX vo farbách českého JD Gunex si po tomto podujatí pripísal ďalšie 3 body za 18. miesto v prvej jazde. V druhej jazde po páde v úvodnom kole skončil nakoniec 23. Celkovo sa umiestnil na 22. mieste a rovnaká priečka mu patrí so ziskom 49 bodov aj priebežnom hodnotení seriálu. Manažér Peter Kolek: "Richard mal v Kegumse trochu smolu. Nevyhol sa pádu v sobotu v meranom tréningu, ani v nedeľu v druhej jazde. Potom musel sťahovať stratu. Dokázal sa posunúť z posledného na 23. miesto. Škoda, nebyť toho pádu v prvom kole, mohol zabodovať aj v druhej jazde."