Dakar 2020: Menej vydarený štart Svitka i Jakeša

Pondelok, 06 január 2020

Oblasť Saudské Arábie a Stredného Východu je po Afrike a južnej Amerike tretím teritóriom kam sa presťahovala najslávnejšia diaľková rallye sveta Rallye Dakar. Tu sa v obrovskej púšti tejto arabskej krajiny od 5. januára do 17. januára bude jazdiť o vavríny už 42. ročníka najťažšej, najdlhšej a najnáročnejšej rallye sveta.

Laila-Sanzová
Laila Sanzová má už za sebou viac úspešných dakarských štartov. Vo včerajšej úvodnej etape skončila dvadsiata, hneď za naším Svitkom

Na dakarskej rallye sa každoročne v kategórii motocyklov stretáva endurová a motokrosová elita z celého sveta, rovnako je to medzi autami, až na to, že okrem rallye jazdcov sú tu aj bývalý motocykloví jazdci, cestní automobiloví, sem tam víťaz z 24hod Le Mans, alebo z formuly 1.

Kategóriu kamiónov už roky okupujú Rusi so svojimi kamazmi. No a štvorkolky, resp. quady, sú štvrtok kategóriou, možno nemej prestížnou ako prvé tri, ale každý dobrý výsledok z dakarského súťaženie sa cení. Poslednou piatou kategóriou je SSV, čo sú športové buginy.

Na účastníkov tohtoročného Dakaru čaká v dvanástich etapách spolu 7855 kilometrov náročnej trate, z ktorých je 5096 kilometrov meraných úsekov. Väčšina vedie po piesku, po tvrdých rýchlych a rovných, ale aj nebezpečných úsekoch.

Na štarte prvého dňa stálo 144 motocyklistov, klasifikovaných v cieli bolo 140. Automobilov 83, do cieľa prišlo 81. Na štart kamiónov sa postavilo 46, do cieľa sa prišlo 40. Štvorkoliek odštartovalo 23, z nich len jeden zostal na trati. Pomerne početné zastúpenie má kategória SSV, čo sú športové, zväčša amatérske buginy. Na štarte ich bolo 46 a iba jedno SSV neprešlo cieľom.

Slovensko má už tradične medzi motocyklistami Štefana Svitka a Ivana Jakeša (česká výprava má 31 členov). Obaja naši jazdci majú za sebou veľmi pekné výsledky z minulých účastí, napriek tomu, že bojujú v amatérskych podmienkach, aj keď s podporou sponzorov, čo je proti továrenským jazdcom veľmi málo. Aj preto na ich umiestnenie sa musíme pozerať z tohto pohľadu a tak ho aj oceniť.

Štefan Svitko so štartovým číslom 19 začal prvý úsek prvej etapy siedmim miestom, pričom nikto z favoritov, resp. tých, čo v prvej etape boli v top ten, teda prvej desiatke, nebol pred ním. V ďalších úsekoch však osciloval okolo 21. miesta a v cieli etapy bol 19. Po etape si posťažoval na navigáciu. Podľa neho je tam toľko ciest na odbočenie, že ťažko si vybrať tú správnu.

Druhý Slovák Ivan Jakeš s číslom 23 bol v cieli etapy na 47. mieste, dodatočná penalizácia 40 minút ho poslala viac dozadu, na 72. miesto. Aj Jakeš začal veľmi dobre, prvý úsek absolvoval ako tretí najrýchlejší, potom však, v druhom úseku bol až 41. Najhorší čas mal na poslednom úseku trate, na Svitka tu stratil takmer pol hodiny. Či bolo príčinou blúdenie na trati alebo iný dôvod, nepoznáme.

Motocykle
1. Toby Price (Austr./KTM) 3:21:33 hod
2. Ricky Brabec (USA/Honda) +5 s
3. Matthias Walkner (Rak./KTM) +40
4. Kevin Benavides (Arg./Honda) +2:31 min
5. Sam Sunderland (V. Brit./KTM) +3:15
6. Pablo Quintanilla (Čile/Husqvarna) +3:36
...
19. Št. Svitko (SR/KTM) +20:07 min
...
72. I. Jakeš (SR/KTM) +1:31:04 hod

Automobily
V triede automobilov sa konalo prekvapenie, keď prvú etapu vyhral Litovčan Vaitodas Žala, druhý skončil Stefan Peterhansel a tretí španielsky matador Carlos Sainz. Favoriti sú však od víťaza etapy na dostrel. Možno prekvapuje 11. miesto dnes už bývalého pilota F1 Fernanda Alonsa. V cieli etapy povedal, že jazdiť v teréne je preňho nové, ale krútiť volantom vie.

1. Vaitodas Žala (Lit./Mini) 3:19:04,
2. Stephane Peterhansel (Franc./Mini +2:14 min,
3. Carlos Sainz (Špan/Mini) +2:50,
4. Nasser Al-Attiyah (Katar/Toyota) +5:33,
5. Bernhard ten Brinke (Hol./Toyota) +6:30,
6. Mathieu Serradori (Franc./Century) +6:55,
7. Orlando Terranova (Arg./Mini) +7:15,
8. Yazeed Al Rahji (Sau.Arábia/Toyota) +11:46,
9. Vladimir Vasiljev (Rus./Mini) +13:25,
10. Erik van Loon (Hol./Toyota) +13:58
11. Fernando Alonso (Špan./Mini)
12. Martin Prokop (ČR/Ford)

Kamióny
V prvej päťke sú dva ruské kamazy, do desiateho miesta ďalšie dva. Ruská suverenita sa v ich dominujúcej kategórii prejavuje od začiatku. Dobre si vedú aj Česi – v prevej desiatke sú hneď traja.

1. A. Šibalov (Rus./Kamaz) 3:40:35 hod
2. Sergej Viazovič (Bielorus/MAZ) +1:33 min
3. Janus Van Kasteren (Hol./Iveco) +3:09
4. Dimitrij Sotnikov (Rus./Kamaz) +4:07
5. Martin Macík (ČR/Iveco) 4:52
6. Martin Šoltys (ČR/Tatra) +4:52
...
9. Aleš Loprais (Praga/ČR) +11:15

Štvorkolky
Na prvých dvoch priečkach sú favoriti Čilan Casale a Poliak Sonik, tretí je prekvapujúco Čech Tomáš Kubiena.

1. Ignacio Casale (Čile/Yamaha) 4:17:37 hod
2. Rafal Sonik (Poľ./Yamaha) +5:36 min
3. Tomáš Kubiena (ČR/Yamaha) +6:55

SSV
1. A. Domzala (Poľ./CanAm) 4:00:58 hod
2. C. Currie (USA/CanAm) +1:51 min
3. H. Lopez (Špan./CanAm) + 5:49

Autor: J. Goldberger
Foto: www.dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.