Dakar 2020: Menej vydarený štart Svitka i Jakeša

Pondelok, 06 január 2020

Oblasť Saudské Arábie a Stredného Východu je po Afrike a južnej Amerike tretím teritóriom kam sa presťahovala najslávnejšia diaľková rallye sveta Rallye Dakar. Tu sa v obrovskej púšti tejto arabskej krajiny od 5. januára do 17. januára bude jazdiť o vavríny už 42. ročníka najťažšej, najdlhšej a najnáročnejšej rallye sveta.

Laila-Sanzová
Laila Sanzová má už za sebou viac úspešných dakarských štartov. Vo včerajšej úvodnej etape skončila dvadsiata, hneď za naším Svitkom

Na dakarskej rallye sa každoročne v kategórii motocyklov stretáva endurová a motokrosová elita z celého sveta, rovnako je to medzi autami, až na to, že okrem rallye jazdcov sú tu aj bývalý motocykloví jazdci, cestní automobiloví, sem tam víťaz z 24hod Le Mans, alebo z formuly 1.

Kategóriu kamiónov už roky okupujú Rusi so svojimi kamazmi. No a štvorkolky, resp. quady, sú štvrtok kategóriou, možno nemej prestížnou ako prvé tri, ale každý dobrý výsledok z dakarského súťaženie sa cení. Poslednou piatou kategóriou je SSV, čo sú športové buginy.

Na účastníkov tohtoročného Dakaru čaká v dvanástich etapách spolu 7855 kilometrov náročnej trate, z ktorých je 5096 kilometrov meraných úsekov. Väčšina vedie po piesku, po tvrdých rýchlych a rovných, ale aj nebezpečných úsekoch.

Na štarte prvého dňa stálo 144 motocyklistov, klasifikovaných v cieli bolo 140. Automobilov 83, do cieľa prišlo 81. Na štart kamiónov sa postavilo 46, do cieľa sa prišlo 40. Štvorkoliek odštartovalo 23, z nich len jeden zostal na trati. Pomerne početné zastúpenie má kategória SSV, čo sú športové, zväčša amatérske buginy. Na štarte ich bolo 46 a iba jedno SSV neprešlo cieľom.

Slovensko má už tradične medzi motocyklistami Štefana Svitka a Ivana Jakeša (česká výprava má 31 členov). Obaja naši jazdci majú za sebou veľmi pekné výsledky z minulých účastí, napriek tomu, že bojujú v amatérskych podmienkach, aj keď s podporou sponzorov, čo je proti továrenským jazdcom veľmi málo. Aj preto na ich umiestnenie sa musíme pozerať z tohto pohľadu a tak ho aj oceniť.

Štefan Svitko so štartovým číslom 19 začal prvý úsek prvej etapy siedmim miestom, pričom nikto z favoritov, resp. tých, čo v prvej etape boli v top ten, teda prvej desiatke, nebol pred ním. V ďalších úsekoch však osciloval okolo 21. miesta a v cieli etapy bol 19. Po etape si posťažoval na navigáciu. Podľa neho je tam toľko ciest na odbočenie, že ťažko si vybrať tú správnu.

Druhý Slovák Ivan Jakeš s číslom 23 bol v cieli etapy na 47. mieste, dodatočná penalizácia 40 minút ho poslala viac dozadu, na 72. miesto. Aj Jakeš začal veľmi dobre, prvý úsek absolvoval ako tretí najrýchlejší, potom však, v druhom úseku bol až 41. Najhorší čas mal na poslednom úseku trate, na Svitka tu stratil takmer pol hodiny. Či bolo príčinou blúdenie na trati alebo iný dôvod, nepoznáme.

Motocykle
1. Toby Price (Austr./KTM) 3:21:33 hod
2. Ricky Brabec (USA/Honda) +5 s
3. Matthias Walkner (Rak./KTM) +40
4. Kevin Benavides (Arg./Honda) +2:31 min
5. Sam Sunderland (V. Brit./KTM) +3:15
6. Pablo Quintanilla (Čile/Husqvarna) +3:36
...
19. Št. Svitko (SR/KTM) +20:07 min
...
72. I. Jakeš (SR/KTM) +1:31:04 hod

Automobily
V triede automobilov sa konalo prekvapenie, keď prvú etapu vyhral Litovčan Vaitodas Žala, druhý skončil Stefan Peterhansel a tretí španielsky matador Carlos Sainz. Favoriti sú však od víťaza etapy na dostrel. Možno prekvapuje 11. miesto dnes už bývalého pilota F1 Fernanda Alonsa. V cieli etapy povedal, že jazdiť v teréne je preňho nové, ale krútiť volantom vie.

1. Vaitodas Žala (Lit./Mini) 3:19:04,
2. Stephane Peterhansel (Franc./Mini +2:14 min,
3. Carlos Sainz (Špan/Mini) +2:50,
4. Nasser Al-Attiyah (Katar/Toyota) +5:33,
5. Bernhard ten Brinke (Hol./Toyota) +6:30,
6. Mathieu Serradori (Franc./Century) +6:55,
7. Orlando Terranova (Arg./Mini) +7:15,
8. Yazeed Al Rahji (Sau.Arábia/Toyota) +11:46,
9. Vladimir Vasiljev (Rus./Mini) +13:25,
10. Erik van Loon (Hol./Toyota) +13:58
11. Fernando Alonso (Špan./Mini)
12. Martin Prokop (ČR/Ford)

Kamióny
V prvej päťke sú dva ruské kamazy, do desiateho miesta ďalšie dva. Ruská suverenita sa v ich dominujúcej kategórii prejavuje od začiatku. Dobre si vedú aj Česi – v prevej desiatke sú hneď traja.

1. A. Šibalov (Rus./Kamaz) 3:40:35 hod
2. Sergej Viazovič (Bielorus/MAZ) +1:33 min
3. Janus Van Kasteren (Hol./Iveco) +3:09
4. Dimitrij Sotnikov (Rus./Kamaz) +4:07
5. Martin Macík (ČR/Iveco) 4:52
6. Martin Šoltys (ČR/Tatra) +4:52
...
9. Aleš Loprais (Praga/ČR) +11:15

Štvorkolky
Na prvých dvoch priečkach sú favoriti Čilan Casale a Poliak Sonik, tretí je prekvapujúco Čech Tomáš Kubiena.

1. Ignacio Casale (Čile/Yamaha) 4:17:37 hod
2. Rafal Sonik (Poľ./Yamaha) +5:36 min
3. Tomáš Kubiena (ČR/Yamaha) +6:55

SSV
1. A. Domzala (Poľ./CanAm) 4:00:58 hod
2. C. Currie (USA/CanAm) +1:51 min
3. H. Lopez (Špan./CanAm) + 5:49

Autor: J. Goldberger
Foto: www.dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.
BMW-kopie
Značke BMW udelili slovenskí spotrebitelia a komisia expertov Brand Council z programu Slovak Superbrands cenu Slovak Superbrands Award 2020. Automobilka tak potvrdila, že patrí do skupine elitných značiek. Ocenenie je potvrdením kvality a uistením priaznivcov a zákazníkov značky pri ich nákupných rozhodnutiach. Program Superbrands vznikol pred viac ako dvadsiatimi rokmi vo Veľkej Británii. Marketingoví a komunikační odborníci si stanovili dva ciele: uviesť do pozornosti mimoriadne silné značky a prezentovať ich ďalším spoločnostiam, ktoré by sa rady rozvíjali a učili. Odvtedy získal program celosvetové uznanie a dnes je Superbrands uznávaný ako rešpektované ocenenie v 90. krajinách na piatich kontinentoch. Komisia Brand Council ma pri udeľovaní cien kľúčovú úlohu, preto sa jej členmi môžu stať len poprední, vysoko uznávaní experti.