Dakar 2020: Štefen Svitko ide vyššie a vyššie

Piatok, 10 január 2020

Slovenskému motocyklovému jazdcovi sa na Rallye Dakar radí stále viac. V piatej etape dakarského maratónu obsadil v cieli etapy jedenáste miesto a v priebežnom poradí je už desiaty.

Sainz-Cruz
El Matador Carlos Sainz so spolujazdcom Cruzom, priebežní lídri Dakaru

Saudsko-arabské pieskové či skôr kamenisté trate si každý deň vyberajú svoje obete. Počas piatej etapy je ňou britský motocyklový jazdec Sam Sunderland, víťaz z roku 2017. Poranil si chrbát a ľavé rameno. Takto zraneného ho vrtuľníkom previezli do nemocnice. Jeho odstúpenie posunulo nášho Svitka z jedenásteho miesta v priebežnom poradí na desiate.

Sunderlend mal v etape našliapnuté možno aj na víťazstvo, keďže priebežne v etape jazdil na druhom mieste, pád a zranenie znamenali koniec týmto nádejam i pokračovaniu v rallye. Táto etapa sa už jazdila bez nášho druhého motocyklového jazdca Ivana Jakeša, ktorý po poruche prevodovky už nejazdí.

Etapu vyhral Austrálčan Toby Price. Víťazstvo mu pomohlo k postupu na priebežné druhé miesto. Za Američanom Ricky Brabecom je druhý. Tretie miesto patrí argentínskemu jazdcovi Kevinovi Benavidesovi. Štefan Svitko stráca na prvú priečku 56:53 min.

V kategórii automobilov sa naďalej darí Španielovi Carlosovi Sainzovi, ktorý vyhral piatu etapu, na tohtoročnom Dakare už druhú. Odoláva minuloročnému víťazovi Katarčanovi Nasser Al-Atiyahovi, ktorý bol druhý, pomalší od Španiela o 2:56 minúty. Tretí v etape skončil Pán Dakar, Stephane Peterhansel (+ 6:11 min).

Čech Zapletal s našim Sýkorom boli v cieli dvadsiaty. Španiel Fernando Alonso bol v piatej etape na 18. mieste.

Po piatich etapách je v kategórii automobilov na čele posádka Sainz so spolujazdcom Cruzom, druhí sú Al-Atiyah s Baumelom a tretia priečka patrí posádke Peterhansel/Fiuza. Zapletal so Sýkorom sú dvadsiaty.

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
goodyear-compact
Goodyear uvádza na trh nový rad pneumatík Powerload, ktoré zvyšujú produktivitu práce, majú dlhšiu životnosť a znižujú prevádzkové náklady. Doplnené sú o významné moderné technológie, ktoré boli špeciálne navrhnuté pre kompaktné kolesové nakladače a malé grejdre. Využívajú sa v stavebníctve, pri nakládke materiálov, v logistickej podpore, v poľnohospodárstve a aj pri úpravách terénu. Pneumatiky Goodyear Powerload zahŕňajú novú technológiu Smooth Guard, vrátane extra silnej a hladkej vrstvy gumy v oblasti ramien a bočnice. Tá pneumatikám nového radu prepožičiava maximálnu robustnosť a zvyšuje odolnosť proti rezným ranám a poškodeniu kostry, zároveň posilňuje konštrukciu bočníc, zvyšuje stabilitu a uľahčuje ovládateľnosť strojov. Dezén behúňa je inšpirovaný osvedčeným Goodyear TL-3A+. Pre Powerload bol upravený pre rozmer 18" a 20".
AAA-AUTO
Spoločnosť Aures, do ktorej siete patria AAA Auto Mototechna, Auto Diskont a Driverama, ponúka takmer 160 voľných pracovných pozícií. Nové personálne posily potrebuje vzhľadom na vysoký dopyt po jazdených autách a rekordný predaj v celej sieti svojich pobočiek. V prvom štvrťroku tohto roku sa v celom holdingu Aures predalo najviac vozidiel v porovnaní s rovnakým období roka počas 30-ročnej existencie spoločnosti. Nových pracovníkov si vyžaduje aj rozvoj pobočkovej siete spoločnosti Driverama, ktorá obchoduje online s jazdenými vozidlami v Nemecku. Aures spustil tiež vlastný talentový program, ktorého cieľom je hľadať nových manažérov priamo medzi vlastnými zamestnancami.
mini
Priaznivci a majitelia prémiových kompaktných automobilov značky Mini a starších klasických Mini sa počas posledného víkendu stretli na 29. ročníku Slovenského zrazu značky a užívali si tri dni príťažlivého programu v príjemnej rodinnej atmosfére a dobrej nálade. Spestrila ho aj navigačná rallye a turistické prechádzky cez unikátne Jánošíkove diery. Zraz majiteľov Mini sa konal v okolí Autocampingu Belá-Nižné Kamence, neďaleko Terchovej v malebnom Jánošíkovom kraji. Zúčastnilo sa ho 75 "miníkov" novej i pôvodnej staršej generácie zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska. Najvzdialenejší účastník bol z Maďarska a najstarším modelom Mini Marcos z 1968.