Dakar 2020: Svitko opäť bližšie k absolútnej špičke

Sobota, 11 január 2020

Piatková v poradí už šiesta etapa, pred sobotňajším dňom odpočinku, viedla z Ha Ilu do Rijádu a merala 830 kilometrov, z ktorých meraný úsek bol dlhý 478 kilometrov. Väčšina z nich bola s pieskovým povrchom podobným africkej Sahare alebo juhoamerickej púšti Atakama.

Svitko
Štefan Svitko svojimi koncentrovanými výkonmi dokazuje, že aj na tohtoročnom Dakare patrí medzi absolútnu špičku jazdcov jednej stopy

Slovenský zástupca na 42. ročníku Rallye Dakar Štefan Svitko obsadil v piatkovej šiestej piatkovej deviate miesto a v priebežnom poradí sa posunul z desiateho miesta na deviate a tak postupne zmazáva výpadok z prvej etapy. Svitko na stroji KTM vynikajúco zvládol meraný úsek dlhý 478 kilometrov do saudskoarabskej metropoly Rijád za 4:47:24 h.

Naďalej famózne jazdí Američan Ricky Brabec na Honde, ktorý vyhral už druhú etapu. Svitko za ním zaostal o takmer jedenásť minút. Aj z toho vidieť, aké tempo nasadzujú jazdci, ktorí jazdia na doraz a ide im o celkové víťazstvo za každú cenu. Aj preto už vypadli tak veľký favoriti ako Holanďan van Beveren alebo Brit Sunderland, ktorí po ťažkých pádoch vo vysokých rýchlostiach a pomerne nepríjemných zraneniach museli z dakarského rýchlika vystúpiť.

Po slabšom začiatku sa znovu rozjazdieva Španiel Joan Barreda-Bort (Honda), ktorý za Američanom Brabecom zaostal len o minútu a 34 sekúnd. Štandardný výkon vyniesol Rakúšanovi Matthiasovi Walknerovi (KTM) pomyselné miesto na stupni víťazov. Ten na víťazného Američana stratil 2:45 minúty.

Austrálčan Toby Pride, ktorý by rád nadviazal na víťazstvo v roku 2019 po skvelom začiatku podáva kolísavé výkony a v šiestej etape po problémoch s motocyklom stratil na víťaza Brabeca až šestnásť minút. Horšie dopadol priebežne druhý Argentínčan Kevin Benavides, keď po poruche motora krátko pred cieľom etapy zostal stáť na trati a z rallye z druhého priebežného miesta odstúpil.

Na čele priebežného poradia je Ricky Brabec, ktorý si vďaka víťazstvu v etape zvýšil náskok a aj vďaka triumfu si upevnil postavenie na čele priebežnej klasifikácie, ktoré je 20 minút a 56 sekúnd. Druhý je Čiľan Pablo Quintanilla (Husqvarna) a tretí Toby Price (KTM) so stratou 25 minút a 39 sekúnd na Brabeca. Náš Svitko stráca na Američana 1:07:49 hod.

Etapu medzi automobilmi vyhral veterán Pán Dakar Peterhansel so spolujazdcom Fiuzom (X-Ride Mini). Druhí skončili Sainz s Cruzom (+1:35 min) na rovnakom aute a tretí Al Attiyah s Baumelom (Toyota Hilux). Priebežné poradie vedie Sainz, druhý je Al Attiyah (+ 7:48 min) a tretí Peterhansel (+ 16:20 min).

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
goodyear-compact
Goodyear uvádza na trh nový rad pneumatík Powerload, ktoré zvyšujú produktivitu práce, majú dlhšiu životnosť a znižujú prevádzkové náklady. Doplnené sú o významné moderné technológie, ktoré boli špeciálne navrhnuté pre kompaktné kolesové nakladače a malé grejdre. Využívajú sa v stavebníctve, pri nakládke materiálov, v logistickej podpore, v poľnohospodárstve a aj pri úpravách terénu. Pneumatiky Goodyear Powerload zahŕňajú novú technológiu Smooth Guard, vrátane extra silnej a hladkej vrstvy gumy v oblasti ramien a bočnice. Tá pneumatikám nového radu prepožičiava maximálnu robustnosť a zvyšuje odolnosť proti rezným ranám a poškodeniu kostry, zároveň posilňuje konštrukciu bočníc, zvyšuje stabilitu a uľahčuje ovládateľnosť strojov. Dezén behúňa je inšpirovaný osvedčeným Goodyear TL-3A+. Pre Powerload bol upravený pre rozmer 18" a 20".
AAA-AUTO
Spoločnosť Aures, do ktorej siete patria AAA Auto Mototechna, Auto Diskont a Driverama, ponúka takmer 160 voľných pracovných pozícií. Nové personálne posily potrebuje vzhľadom na vysoký dopyt po jazdených autách a rekordný predaj v celej sieti svojich pobočiek. V prvom štvrťroku tohto roku sa v celom holdingu Aures predalo najviac vozidiel v porovnaní s rovnakým období roka počas 30-ročnej existencie spoločnosti. Nových pracovníkov si vyžaduje aj rozvoj pobočkovej siete spoločnosti Driverama, ktorá obchoduje online s jazdenými vozidlami v Nemecku. Aures spustil tiež vlastný talentový program, ktorého cieľom je hľadať nových manažérov priamo medzi vlastnými zamestnancami.
mini
Priaznivci a majitelia prémiových kompaktných automobilov značky Mini a starších klasických Mini sa počas posledného víkendu stretli na 29. ročníku Slovenského zrazu značky a užívali si tri dni príťažlivého programu v príjemnej rodinnej atmosfére a dobrej nálade. Spestrila ho aj navigačná rallye a turistické prechádzky cez unikátne Jánošíkove diery. Zraz majiteľov Mini sa konal v okolí Autocampingu Belá-Nižné Kamence, neďaleko Terchovej v malebnom Jánošíkovom kraji. Zúčastnilo sa ho 75 "miníkov" novej i pôvodnej staršej generácie zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska. Najvzdialenejší účastník bol z Maďarska a najstarším modelom Mini Marcos z 1968.