Dakar 2020: Svitko opäť bližšie k absolútnej špičke

Sobota, 11 január 2020

Piatková v poradí už šiesta etapa, pred sobotňajším dňom odpočinku, viedla z Ha Ilu do Rijádu a merala 830 kilometrov, z ktorých meraný úsek bol dlhý 478 kilometrov. Väčšina z nich bola s pieskovým povrchom podobným africkej Sahare alebo juhoamerickej púšti Atakama.

Svitko
Štefan Svitko svojimi koncentrovanými výkonmi dokazuje, že aj na tohtoročnom Dakare patrí medzi absolútnu špičku jazdcov jednej stopy

Slovenský zástupca na 42. ročníku Rallye Dakar Štefan Svitko obsadil v piatkovej šiestej piatkovej deviate miesto a v priebežnom poradí sa posunul z desiateho miesta na deviate a tak postupne zmazáva výpadok z prvej etapy. Svitko na stroji KTM vynikajúco zvládol meraný úsek dlhý 478 kilometrov do saudskoarabskej metropoly Rijád za 4:47:24 h.

Naďalej famózne jazdí Američan Ricky Brabec na Honde, ktorý vyhral už druhú etapu. Svitko za ním zaostal o takmer jedenásť minút. Aj z toho vidieť, aké tempo nasadzujú jazdci, ktorí jazdia na doraz a ide im o celkové víťazstvo za každú cenu. Aj preto už vypadli tak veľký favoriti ako Holanďan van Beveren alebo Brit Sunderland, ktorí po ťažkých pádoch vo vysokých rýchlostiach a pomerne nepríjemných zraneniach museli z dakarského rýchlika vystúpiť.

Po slabšom začiatku sa znovu rozjazdieva Španiel Joan Barreda-Bort (Honda), ktorý za Američanom Brabecom zaostal len o minútu a 34 sekúnd. Štandardný výkon vyniesol Rakúšanovi Matthiasovi Walknerovi (KTM) pomyselné miesto na stupni víťazov. Ten na víťazného Američana stratil 2:45 minúty.

Austrálčan Toby Pride, ktorý by rád nadviazal na víťazstvo v roku 2019 po skvelom začiatku podáva kolísavé výkony a v šiestej etape po problémoch s motocyklom stratil na víťaza Brabeca až šestnásť minút. Horšie dopadol priebežne druhý Argentínčan Kevin Benavides, keď po poruche motora krátko pred cieľom etapy zostal stáť na trati a z rallye z druhého priebežného miesta odstúpil.

Na čele priebežného poradia je Ricky Brabec, ktorý si vďaka víťazstvu v etape zvýšil náskok a aj vďaka triumfu si upevnil postavenie na čele priebežnej klasifikácie, ktoré je 20 minút a 56 sekúnd. Druhý je Čiľan Pablo Quintanilla (Husqvarna) a tretí Toby Price (KTM) so stratou 25 minút a 39 sekúnd na Brabeca. Náš Svitko stráca na Američana 1:07:49 hod.

Etapu medzi automobilmi vyhral veterán Pán Dakar Peterhansel so spolujazdcom Fiuzom (X-Ride Mini). Druhí skončili Sainz s Cruzom (+1:35 min) na rovnakom aute a tretí Al Attiyah s Baumelom (Toyota Hilux). Priebežné poradie vedie Sainz, druhý je Al Attiyah (+ 7:48 min) a tretí Peterhansel (+ 16:20 min).

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.