Fínska rallye už druhý raz Loebovi

Streda, 03 august 2011

Ako fenomenálny je Sebasien Loeb, dokázal počas víkendu na fínskej šotoline, na ôsmom podujatí majstrovstiev sveta v rallye. Sedemnásobný majster sveta si na fínskej rallye poradil so zvyškom sveta a ako jediný neseveran dokázal vo Fínsku zvíťaziť dvakrát. Po triumfe v roku 2008 zopakoval svoj úspech aj teraz a zvýšil tak aj svoj náskok v boji o titul majstra sveta.

Jari-Matti Latvala
Fín Jari-Mati Latvala odbiedol na domácej fínskej rallye kus poctivej práce za volantom svojej Fiesty a skončil druhý hneď za víťazným Francúzom Sebastienom Loebom

Loeb musel o víťazstvo vo Fínsku tuho bojovať. V ceste mu stáli dvaja domáci matadori – Hirvonen a Latvala, ale predovšetkým jeho mladší krajan Ogier. Najmä kvôli nemu sa Loeb musel vypnúť k veľkému výkonu a nechcel dopustiť, aby Ogier, inak favorit šéfa tímu Citroën, vyhral. Predovšetkým však Loeb bojuje za seba a nerád by prenechal ďalší, v poradí už ôsmy titul majstra sveta niekomu inému. Aj keď spočiatku sa váhy viac prikláňali na stranu mladšieho Sebastiena (Ogiera), nakoniec sa radoval ten starší – Loeb.

Loeb na Citroëne porazil Fína Latvalu, továrenského jazdca Fordu o vyše 8 sekúnd a Ogiera, na továrenskom Citroëne o takmer 13 sekúnd. Hirvonenovi na druhom Forde sa ušlo až štvrté miesto, keď Pettera Solberga, jazdiaceho na vlastnom Citroëne za vlastný tím, odsunul so stratou sedem sekúnd na piatu priečku. Šiesty skončil Ostberg, siedmy Henning Solberg a ôsmy M. Wilson – všetci traja na Fieste WRC. Bývalý majster sveta formuly 1, Kimi Räikkönen, bol deviaty (Citroën DS3 WRC) a desiaty prišiel do cieľa Fín Juho Hänninen na Škode Fabii S2000, ktorý však vedie v priebežnom poradí v kategórii SWRC.

Osobitnú pochvalu si zaslúži Mikko Hirvonen, ktorý v prvý deň rallye po chybe stratil veľa času. V ďalšom priebehu súťaže však nasadil neuveriteľné tempo, vyhral až 13 rýchlostných skúšok a z 36. miesta sa postupne predral až 4. priečku v cieli, pričom na víťazného Loeba mal v cieli stratu len minútu a deväť sekúnd. Klobúk dolu pred takým výkonom.

Zaujímavosťou je účasť tímu Mini WRC ako test v skutočnej súťaži. Dani Sordo na takomto Mini sa dlho držal na siedmej priečke, technická porucha stroja však nedovolila Španielovi dôjsť do cieľa na takto dobrej pozícii. Podobne na poruchu doplatil aj druhý Mini.

Prvých osem súťaží svetového šampionátu majú jazdci a tímy za sebou, pred sebou ešte päť. Najbližšia sa pôjde ADAC Rallye v Nemecku 18.-21. augusta. Nasledovať budú ešte rallye v Austrálii, Francúzsku, Španielsku a záver celého seriálu sa odohrá vo Veľkej Británii, presnejšie vo Welse 10.-13. novembra. Možno už pred touto súťažou bude známy nový majster sveta, alebo – dramatický boj o majstra vyvrcholí práve tu.

Výsledky Rallye Fínska

1. S. Loeb/D. ElenaCitroën DS3 WRC2:39:37,0
2. J.-M. Latvala/M. AnttilaFord Fiesta RS WRC+8,1
3. S. Ogier/J. IngrassiaCitroën DS3 WRC+12,8
4. M. Hirvonen/J. LehtinenFord Fiesta RS WRC+1:09,1
5. P. Solberg/Ch. PattersonCitroën DS3 WRC+1:16,2
6. M. Ostberg/J. AnderssonFord Fiesta RS WRC+1:27,8
7. H. Solberg/I. Minor-PetraskoFord Fiesta RS WRC+3:25,5
8. M. Wilson/S. MartinFord Fiesta RS WRC+3:53,2
9. K. Räikkönen/K. LindströmCitroën DS3 WRC+3:59,8
10. J. Hänninen/M. AnttilaŠkoda Fabia S2000+5:13,7

Priebežné poradie jazdcov (po 8 z 13 podujatí)

1. S. Loeb (Franc.)171
2. M. Hirvonen (Fín.)144
3. S. Ogier (Franc.)140
4. J.-M. Latvala (Fín.)96
5. Petter Solberg (Nór.)83
6. M. Ostberg (Nór.)56
7. M. Wilson (V. Brit.)40
8. K. Räikkönen (Fín.)26
9. H. Solberg (Nór.)26
10. F. Villagra (Arg.)20
11. Juho Hänninen (Fín.)13
12. Dani Sordo (Špan.)8
13. Martin Prokop (ČR)7
14. Ott Tänak (EST)7

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov) (po 8 z 13 podujatí)

1. Citroën290
2. Ford225
3. Stobart Ford101
4. Petter Solberg Team71
5. Ice 1 Racing38
6. Munchi's Ford 32
7. Team Abu Dhabi20
8. FERM Power Tools16
9. Monster8
10. Brazil WR Team1

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.