Fínska rallye už druhý raz Loebovi

Streda, 03 august 2011

Ako fenomenálny je Sebasien Loeb, dokázal počas víkendu na fínskej šotoline, na ôsmom podujatí majstrovstiev sveta v rallye. Sedemnásobný majster sveta si na fínskej rallye poradil so zvyškom sveta a ako jediný neseveran dokázal vo Fínsku zvíťaziť dvakrát. Po triumfe v roku 2008 zopakoval svoj úspech aj teraz a zvýšil tak aj svoj náskok v boji o titul majstra sveta.

Jari-Matti Latvala
Fín Jari-Mati Latvala odbiedol na domácej fínskej rallye kus poctivej práce za volantom svojej Fiesty a skončil druhý hneď za víťazným Francúzom Sebastienom Loebom

Loeb musel o víťazstvo vo Fínsku tuho bojovať. V ceste mu stáli dvaja domáci matadori – Hirvonen a Latvala, ale predovšetkým jeho mladší krajan Ogier. Najmä kvôli nemu sa Loeb musel vypnúť k veľkému výkonu a nechcel dopustiť, aby Ogier, inak favorit šéfa tímu Citroën, vyhral. Predovšetkým však Loeb bojuje za seba a nerád by prenechal ďalší, v poradí už ôsmy titul majstra sveta niekomu inému. Aj keď spočiatku sa váhy viac prikláňali na stranu mladšieho Sebastiena (Ogiera), nakoniec sa radoval ten starší – Loeb.

Loeb na Citroëne porazil Fína Latvalu, továrenského jazdca Fordu o vyše 8 sekúnd a Ogiera, na továrenskom Citroëne o takmer 13 sekúnd. Hirvonenovi na druhom Forde sa ušlo až štvrté miesto, keď Pettera Solberga, jazdiaceho na vlastnom Citroëne za vlastný tím, odsunul so stratou sedem sekúnd na piatu priečku. Šiesty skončil Ostberg, siedmy Henning Solberg a ôsmy M. Wilson – všetci traja na Fieste WRC. Bývalý majster sveta formuly 1, Kimi Räikkönen, bol deviaty (Citroën DS3 WRC) a desiaty prišiel do cieľa Fín Juho Hänninen na Škode Fabii S2000, ktorý však vedie v priebežnom poradí v kategórii SWRC.

Osobitnú pochvalu si zaslúži Mikko Hirvonen, ktorý v prvý deň rallye po chybe stratil veľa času. V ďalšom priebehu súťaže však nasadil neuveriteľné tempo, vyhral až 13 rýchlostných skúšok a z 36. miesta sa postupne predral až 4. priečku v cieli, pričom na víťazného Loeba mal v cieli stratu len minútu a deväť sekúnd. Klobúk dolu pred takým výkonom.

Zaujímavosťou je účasť tímu Mini WRC ako test v skutočnej súťaži. Dani Sordo na takomto Mini sa dlho držal na siedmej priečke, technická porucha stroja však nedovolila Španielovi dôjsť do cieľa na takto dobrej pozícii. Podobne na poruchu doplatil aj druhý Mini.

Prvých osem súťaží svetového šampionátu majú jazdci a tímy za sebou, pred sebou ešte päť. Najbližšia sa pôjde ADAC Rallye v Nemecku 18.-21. augusta. Nasledovať budú ešte rallye v Austrálii, Francúzsku, Španielsku a záver celého seriálu sa odohrá vo Veľkej Británii, presnejšie vo Welse 10.-13. novembra. Možno už pred touto súťažou bude známy nový majster sveta, alebo – dramatický boj o majstra vyvrcholí práve tu.

Výsledky Rallye Fínska

1. S. Loeb/D. ElenaCitroën DS3 WRC2:39:37,0
2. J.-M. Latvala/M. AnttilaFord Fiesta RS WRC+8,1
3. S. Ogier/J. IngrassiaCitroën DS3 WRC+12,8
4. M. Hirvonen/J. LehtinenFord Fiesta RS WRC+1:09,1
5. P. Solberg/Ch. PattersonCitroën DS3 WRC+1:16,2
6. M. Ostberg/J. AnderssonFord Fiesta RS WRC+1:27,8
7. H. Solberg/I. Minor-PetraskoFord Fiesta RS WRC+3:25,5
8. M. Wilson/S. MartinFord Fiesta RS WRC+3:53,2
9. K. Räikkönen/K. LindströmCitroën DS3 WRC+3:59,8
10. J. Hänninen/M. AnttilaŠkoda Fabia S2000+5:13,7

Priebežné poradie jazdcov (po 8 z 13 podujatí)

1. S. Loeb (Franc.)171
2. M. Hirvonen (Fín.)144
3. S. Ogier (Franc.)140
4. J.-M. Latvala (Fín.)96
5. Petter Solberg (Nór.)83
6. M. Ostberg (Nór.)56
7. M. Wilson (V. Brit.)40
8. K. Räikkönen (Fín.)26
9. H. Solberg (Nór.)26
10. F. Villagra (Arg.)20
11. Juho Hänninen (Fín.)13
12. Dani Sordo (Špan.)8
13. Martin Prokop (ČR)7
14. Ott Tänak (EST)7

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov) (po 8 z 13 podujatí)

1. Citroën290
2. Ford225
3. Stobart Ford101
4. Petter Solberg Team71
5. Ice 1 Racing38
6. Munchi's Ford 32
7. Team Abu Dhabi20
8. FERM Power Tools16
9. Monster8
10. Brazil WR Team1

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.