Fínska rallye už druhý raz Loebovi

Streda, 03 august 2011

Ako fenomenálny je Sebasien Loeb, dokázal počas víkendu na fínskej šotoline, na ôsmom podujatí majstrovstiev sveta v rallye. Sedemnásobný majster sveta si na fínskej rallye poradil so zvyškom sveta a ako jediný neseveran dokázal vo Fínsku zvíťaziť dvakrát. Po triumfe v roku 2008 zopakoval svoj úspech aj teraz a zvýšil tak aj svoj náskok v boji o titul majstra sveta.

Jari-Matti Latvala
Fín Jari-Mati Latvala odbiedol na domácej fínskej rallye kus poctivej práce za volantom svojej Fiesty a skončil druhý hneď za víťazným Francúzom Sebastienom Loebom

Loeb musel o víťazstvo vo Fínsku tuho bojovať. V ceste mu stáli dvaja domáci matadori – Hirvonen a Latvala, ale predovšetkým jeho mladší krajan Ogier. Najmä kvôli nemu sa Loeb musel vypnúť k veľkému výkonu a nechcel dopustiť, aby Ogier, inak favorit šéfa tímu Citroën, vyhral. Predovšetkým však Loeb bojuje za seba a nerád by prenechal ďalší, v poradí už ôsmy titul majstra sveta niekomu inému. Aj keď spočiatku sa váhy viac prikláňali na stranu mladšieho Sebastiena (Ogiera), nakoniec sa radoval ten starší – Loeb.

Loeb na Citroëne porazil Fína Latvalu, továrenského jazdca Fordu o vyše 8 sekúnd a Ogiera, na továrenskom Citroëne o takmer 13 sekúnd. Hirvonenovi na druhom Forde sa ušlo až štvrté miesto, keď Pettera Solberga, jazdiaceho na vlastnom Citroëne za vlastný tím, odsunul so stratou sedem sekúnd na piatu priečku. Šiesty skončil Ostberg, siedmy Henning Solberg a ôsmy M. Wilson – všetci traja na Fieste WRC. Bývalý majster sveta formuly 1, Kimi Räikkönen, bol deviaty (Citroën DS3 WRC) a desiaty prišiel do cieľa Fín Juho Hänninen na Škode Fabii S2000, ktorý však vedie v priebežnom poradí v kategórii SWRC.

Osobitnú pochvalu si zaslúži Mikko Hirvonen, ktorý v prvý deň rallye po chybe stratil veľa času. V ďalšom priebehu súťaže však nasadil neuveriteľné tempo, vyhral až 13 rýchlostných skúšok a z 36. miesta sa postupne predral až 4. priečku v cieli, pričom na víťazného Loeba mal v cieli stratu len minútu a deväť sekúnd. Klobúk dolu pred takým výkonom.

Zaujímavosťou je účasť tímu Mini WRC ako test v skutočnej súťaži. Dani Sordo na takomto Mini sa dlho držal na siedmej priečke, technická porucha stroja však nedovolila Španielovi dôjsť do cieľa na takto dobrej pozícii. Podobne na poruchu doplatil aj druhý Mini.

Prvých osem súťaží svetového šampionátu majú jazdci a tímy za sebou, pred sebou ešte päť. Najbližšia sa pôjde ADAC Rallye v Nemecku 18.-21. augusta. Nasledovať budú ešte rallye v Austrálii, Francúzsku, Španielsku a záver celého seriálu sa odohrá vo Veľkej Británii, presnejšie vo Welse 10.-13. novembra. Možno už pred touto súťažou bude známy nový majster sveta, alebo – dramatický boj o majstra vyvrcholí práve tu.

Výsledky Rallye Fínska

1. S. Loeb/D. ElenaCitroën DS3 WRC2:39:37,0
2. J.-M. Latvala/M. AnttilaFord Fiesta RS WRC+8,1
3. S. Ogier/J. IngrassiaCitroën DS3 WRC+12,8
4. M. Hirvonen/J. LehtinenFord Fiesta RS WRC+1:09,1
5. P. Solberg/Ch. PattersonCitroën DS3 WRC+1:16,2
6. M. Ostberg/J. AnderssonFord Fiesta RS WRC+1:27,8
7. H. Solberg/I. Minor-PetraskoFord Fiesta RS WRC+3:25,5
8. M. Wilson/S. MartinFord Fiesta RS WRC+3:53,2
9. K. Räikkönen/K. LindströmCitroën DS3 WRC+3:59,8
10. J. Hänninen/M. AnttilaŠkoda Fabia S2000+5:13,7

Priebežné poradie jazdcov (po 8 z 13 podujatí)

1. S. Loeb (Franc.)171
2. M. Hirvonen (Fín.)144
3. S. Ogier (Franc.)140
4. J.-M. Latvala (Fín.)96
5. Petter Solberg (Nór.)83
6. M. Ostberg (Nór.)56
7. M. Wilson (V. Brit.)40
8. K. Räikkönen (Fín.)26
9. H. Solberg (Nór.)26
10. F. Villagra (Arg.)20
11. Juho Hänninen (Fín.)13
12. Dani Sordo (Špan.)8
13. Martin Prokop (ČR)7
14. Ott Tänak (EST)7

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov) (po 8 z 13 podujatí)

1. Citroën290
2. Ford225
3. Stobart Ford101
4. Petter Solberg Team71
5. Ice 1 Racing38
6. Munchi's Ford 32
7. Team Abu Dhabi20
8. FERM Power Tools16
9. Monster8
10. Brazil WR Team1

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.