Francúz Loeb kráľom Fínska

Utorok, 05 august 2008

Víťazom fínskej rallye, deviateho podujatia seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach, sa stal úradujúci majster sveta Francúz Sebastien Loeb na Citroëne. Rallye Fínska, kde dominujú takmer vždy iba severskí jazdci, vyhral Loeb po prvý raz v kariére.

Rallye Fínska Rallye Fínska

Francúzovi sa tak splnil sen vyhrať vo Fínsku, kde v 58ročnej histórii tejto rallye zvíťazili mimoseverskí jazdci iba osemkrát. Loeb viedol počas celých troch dní, kontroloval si svoju pozíciu a nechcel dopustiť, aby sa na čelo prebojoval iný jazdec. Napriek tomu, že viac ako šotolinová trať mu sedí asfalt. Odolal aj veľmi silnému záverečnému tlaku domáceho Mikka Hirvonena na Forde Focus, ktorý to ešte aj v poslednom meranom rýchlostnom úseku skúšal na štvornásobného majstra sveta. V cieli oboch jazdcov delilo len deväť sekúnd. Francúz vyhral, a to sa ráta. Tretí bol v cieli Austrálčan Chris Atkinson na Subaru Imprezza, ten mal však už stratu viac ako tri minúty.

Rallye Fínska Rallye Fínska

Úradujúci majster sveta Loeb si vo Fínsku počínal veľmi suverénne a sebavedomo. Z 24 rýchlostných skúšok až 15 vyhral. Víťazstvom vo Fínsku, šiestym v tejto sezóne, sa Loeb prebojoval na druhé miesto v priebežnom hodnotení seriálu majstrovstiev sveta a za vedúcim Hirvonenom zaostáva už len o jediný bod. Hirvonenovi sa napriek enormnej snahe poraziť doma Loeba nepodarilo a Francúz dáva signál, o čo mu v seriáli aj tento rok ide.

Z hry o víťazstvo vypadol už na začiatku fínskej súťaže vždy pekelne rýchly druhý Fín Latvala, Hirvonenov tímový kolega z Fordu, ktorého vyradila porucha. Bitku o tretiu priečku zvádzali najmä Chris Atkinson, Španiel Dani Sordo a bratia Solbergovci z Nórska. S náskokom necelých 14 sekúnd pripadlo posledné pódiové miesto Atkinsonovi.

Ďalším podujatím seriálu bude nemecká rallye v dňoch 15. - 17. augusta.

Výsledky Rallye Fínska:

1. Sebastien LoebFranc./Citroën C42:54:05,5 hod
2. Mikko HirvonenFín./Ford Focus+9,0 s
3. Chris AtkinsonAustr./Subaru Impreza+3:17,0 min
4. Dani SordoŠpan./Citroën C4+3:30,9
5. Henning SolbergNór./Ford Focus+3:57,7
6. Petter SolbergNór./Subaru Impreza+4:04,1
7. Matti RantanenFín./Ford Focus+6:11,1
8. Toni GardemeisterFín./Suzuki SX4+8:18,7

Priebežné poradie (po 9 z 15 podujatí)

1. M. Hirvonen67 bodov
2. S. Loeb66
3. Atkinson37
4. Sordo35
5. J. - M. Latvala34
6. P. Solberg23

Poradie tímov

1. Ford108 bodov
2. Citroën105
3. Subaru62
4. Stobart-Ford45
5. Munchi's-Ford19
6. Suzuki12

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.