Francúz Loeb kráľom Fínska

Utorok, 05 august 2008

Víťazom fínskej rallye, deviateho podujatia seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach, sa stal úradujúci majster sveta Francúz Sebastien Loeb na Citroëne. Rallye Fínska, kde dominujú takmer vždy iba severskí jazdci, vyhral Loeb po prvý raz v kariére.

Rallye Fínska Rallye Fínska

Francúzovi sa tak splnil sen vyhrať vo Fínsku, kde v 58ročnej histórii tejto rallye zvíťazili mimoseverskí jazdci iba osemkrát. Loeb viedol počas celých troch dní, kontroloval si svoju pozíciu a nechcel dopustiť, aby sa na čelo prebojoval iný jazdec. Napriek tomu, že viac ako šotolinová trať mu sedí asfalt. Odolal aj veľmi silnému záverečnému tlaku domáceho Mikka Hirvonena na Forde Focus, ktorý to ešte aj v poslednom meranom rýchlostnom úseku skúšal na štvornásobného majstra sveta. V cieli oboch jazdcov delilo len deväť sekúnd. Francúz vyhral, a to sa ráta. Tretí bol v cieli Austrálčan Chris Atkinson na Subaru Imprezza, ten mal však už stratu viac ako tri minúty.

Rallye Fínska Rallye Fínska

Úradujúci majster sveta Loeb si vo Fínsku počínal veľmi suverénne a sebavedomo. Z 24 rýchlostných skúšok až 15 vyhral. Víťazstvom vo Fínsku, šiestym v tejto sezóne, sa Loeb prebojoval na druhé miesto v priebežnom hodnotení seriálu majstrovstiev sveta a za vedúcim Hirvonenom zaostáva už len o jediný bod. Hirvonenovi sa napriek enormnej snahe poraziť doma Loeba nepodarilo a Francúz dáva signál, o čo mu v seriáli aj tento rok ide.

Z hry o víťazstvo vypadol už na začiatku fínskej súťaže vždy pekelne rýchly druhý Fín Latvala, Hirvonenov tímový kolega z Fordu, ktorého vyradila porucha. Bitku o tretiu priečku zvádzali najmä Chris Atkinson, Španiel Dani Sordo a bratia Solbergovci z Nórska. S náskokom necelých 14 sekúnd pripadlo posledné pódiové miesto Atkinsonovi.

Ďalším podujatím seriálu bude nemecká rallye v dňoch 15. - 17. augusta.

Výsledky Rallye Fínska:

1. Sebastien LoebFranc./Citroën C42:54:05,5 hod
2. Mikko HirvonenFín./Ford Focus+9,0 s
3. Chris AtkinsonAustr./Subaru Impreza+3:17,0 min
4. Dani SordoŠpan./Citroën C4+3:30,9
5. Henning SolbergNór./Ford Focus+3:57,7
6. Petter SolbergNór./Subaru Impreza+4:04,1
7. Matti RantanenFín./Ford Focus+6:11,1
8. Toni GardemeisterFín./Suzuki SX4+8:18,7

Priebežné poradie (po 9 z 15 podujatí)

1. M. Hirvonen67 bodov
2. S. Loeb66
3. Atkinson37
4. Sordo35
5. J. - M. Latvala34
6. P. Solberg23

Poradie tímov

1. Ford108 bodov
2. Citroën105
3. Subaru62
4. Stobart-Ford45
5. Munchi's-Ford19
6. Suzuki12

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.