Francúz Loeb najrýchlejší vo Fínsku

Nedeľa, 05 august 2012

Francúz Sebastien Loeb mieri nezadržateľne k deviatemu titulu majstra sveta v automobilových súťažiach. Potvrdil to víťazstvom vo Fínsku, v rodisku a domovine Mika Hirvonena i Jari-Matti Latvalu Osemnásobný majster sveta triumfoval pred dvojicou domácich jazdcov a obom Fínom tak vypálil rybník. Po koľký raz už !?

Jari-Matti Latvala
Lietajúcim Fínom by sme mohli nazvať aj Jari-Matti Latvalu. Takto skákal vo Fínsku.

Loeb s automobilom Citroën DS3 vyhral ôsme podujatie seriálu majstrovstiev sveta WRC. Okrem druhej a štvrtej tohoročnej rallye vo Švédsku a Portugalsku, kde zvíťazili Latvala a Nór Östberg, nenašiel Francúz na zvyšných šiestich podujatiach žiadneho premožiteľa. Zvíťazil na Rallye Monte Carlo, v Mexiku, Argentíne, Grécku, na Novom Zélande i teraz vo Fínsku.

Druhý v cieli vo Fínsku so stratou 6,1 sekundy skončil Hirvonen, tretí Latvala mal na Loeba stratu 35 sekúnd. Hirvonen chcel veľmi vyhrať, veď jazdil pred domácim publikom a na rovnakom továrenskom Citroëne ako Loeb, ale ani to mu k výhre nepomohlo. Ani druhému Fínovi Latvalovi, ktorý už v tejto sezóne raz vyhral. Víťazstvo doma vo Fínsku by však bolo pre Latvalu niečo iné. Ale – poraziť Loeba, pre ktorého víťazstvo vo Fínsku bolo jeho 73. v kariére na svetových rallye, bolo aj tentoraz nad sily Latvalu.

Aj v ôsmom podujatí seriálu majstrovstiev sveta rallye si výborne viedol český pilot Martin Prokop, keď skončil deviaty. V prvej desiatke sa umiestnil aj Francúz Sebastien Ogier, ktorý po tom ako odišiel z továrenského tímu Citroën sedlá Škodu S2000. Vo Fínsku chýbal Katarčan Nasser Al-Attiyah, ktorý vymenil dočasne volant za pušku a na olympiáde v Londýne získal bronz za tretie miesto! Zo 76 posádok na štarte prišlo do cieľa 53 posádok.

V priebežnom poradí po ôsmich súťažiach má Loeb pred druhým Hirvonenom už 43 bodový náskok a pred Petterom Solbegom až 67 bodový. Aj keď do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte päť súťaží (Nemecko, Wales, Francúzsko, Sardínia a Španielsko), je len málo pravdepodobné, pokiaľ sa nič mimoriadne nestane, že by Loeb nezískal aj v tomto roku ďalší titul majstra sveta.

Všetko bude jasné po poslednej rallye 12. novembra v Španielsku. Ale ešte predtým budeme zvedaví na zápolenie najlepších súťažných jazdcov v dňoch 24. až 26. augusta v Nemecku.

Výsledky Rallye Fínska

1. Sebastien LoebFranc./Citroën DS32:28:11,4 hod
2. Mikko HirvonenFín./Citroën DS3+ 6,1 s
3. Jari-Matti LatvalaFín./Ford Fiesta+ 35
4. Petter SolbergNór./Ford Fiesta+ 56,1
5. Mads OstbergNór./Ford Fiesta+ 2:32,1 min
6. Ott TanakEst./Ford Fiesta+ 2:47,6

Priebežné poradie jazdcov (po 8 z 13 podujatí)

1. Sebastien Loeb171 bodov
2. Mikko Hirvonen128
3. Petter Solberg104
4. Mads Ostberg90
5. Jari-Matti Latvala69
6. Jevgenij Novikov55

Jari-Matti Latvala Rallye Fínska Rallye Fínska
Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.