Francúz Loeb najrýchlejší vo Fínsku

Nedeľa, 05 august 2012

Francúz Sebastien Loeb mieri nezadržateľne k deviatemu titulu majstra sveta v automobilových súťažiach. Potvrdil to víťazstvom vo Fínsku, v rodisku a domovine Mika Hirvonena i Jari-Matti Latvalu Osemnásobný majster sveta triumfoval pred dvojicou domácich jazdcov a obom Fínom tak vypálil rybník. Po koľký raz už !?

Jari-Matti Latvala
Lietajúcim Fínom by sme mohli nazvať aj Jari-Matti Latvalu. Takto skákal vo Fínsku.

Loeb s automobilom Citroën DS3 vyhral ôsme podujatie seriálu majstrovstiev sveta WRC. Okrem druhej a štvrtej tohoročnej rallye vo Švédsku a Portugalsku, kde zvíťazili Latvala a Nór Östberg, nenašiel Francúz na zvyšných šiestich podujatiach žiadneho premožiteľa. Zvíťazil na Rallye Monte Carlo, v Mexiku, Argentíne, Grécku, na Novom Zélande i teraz vo Fínsku.

Druhý v cieli vo Fínsku so stratou 6,1 sekundy skončil Hirvonen, tretí Latvala mal na Loeba stratu 35 sekúnd. Hirvonen chcel veľmi vyhrať, veď jazdil pred domácim publikom a na rovnakom továrenskom Citroëne ako Loeb, ale ani to mu k výhre nepomohlo. Ani druhému Fínovi Latvalovi, ktorý už v tejto sezóne raz vyhral. Víťazstvo doma vo Fínsku by však bolo pre Latvalu niečo iné. Ale – poraziť Loeba, pre ktorého víťazstvo vo Fínsku bolo jeho 73. v kariére na svetových rallye, bolo aj tentoraz nad sily Latvalu.

Aj v ôsmom podujatí seriálu majstrovstiev sveta rallye si výborne viedol český pilot Martin Prokop, keď skončil deviaty. V prvej desiatke sa umiestnil aj Francúz Sebastien Ogier, ktorý po tom ako odišiel z továrenského tímu Citroën sedlá Škodu S2000. Vo Fínsku chýbal Katarčan Nasser Al-Attiyah, ktorý vymenil dočasne volant za pušku a na olympiáde v Londýne získal bronz za tretie miesto! Zo 76 posádok na štarte prišlo do cieľa 53 posádok.

V priebežnom poradí po ôsmich súťažiach má Loeb pred druhým Hirvonenom už 43 bodový náskok a pred Petterom Solbegom až 67 bodový. Aj keď do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte päť súťaží (Nemecko, Wales, Francúzsko, Sardínia a Španielsko), je len málo pravdepodobné, pokiaľ sa nič mimoriadne nestane, že by Loeb nezískal aj v tomto roku ďalší titul majstra sveta.

Všetko bude jasné po poslednej rallye 12. novembra v Španielsku. Ale ešte predtým budeme zvedaví na zápolenie najlepších súťažných jazdcov v dňoch 24. až 26. augusta v Nemecku.

Výsledky Rallye Fínska

1. Sebastien LoebFranc./Citroën DS32:28:11,4 hod
2. Mikko HirvonenFín./Citroën DS3+ 6,1 s
3. Jari-Matti LatvalaFín./Ford Fiesta+ 35
4. Petter SolbergNór./Ford Fiesta+ 56,1
5. Mads OstbergNór./Ford Fiesta+ 2:32,1 min
6. Ott TanakEst./Ford Fiesta+ 2:47,6

Priebežné poradie jazdcov (po 8 z 13 podujatí)

1. Sebastien Loeb171 bodov
2. Mikko Hirvonen128
3. Petter Solberg104
4. Mads Ostberg90
5. Jari-Matti Latvala69
6. Jevgenij Novikov55

Jari-Matti Latvala Rallye Fínska Rallye Fínska
Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.