Francúz Loeb najrýchlejší vo Fínsku

Nedeľa, 05 august 2012

Francúz Sebastien Loeb mieri nezadržateľne k deviatemu titulu majstra sveta v automobilových súťažiach. Potvrdil to víťazstvom vo Fínsku, v rodisku a domovine Mika Hirvonena i Jari-Matti Latvalu Osemnásobný majster sveta triumfoval pred dvojicou domácich jazdcov a obom Fínom tak vypálil rybník. Po koľký raz už !?

Jari-Matti Latvala
Lietajúcim Fínom by sme mohli nazvať aj Jari-Matti Latvalu. Takto skákal vo Fínsku.

Loeb s automobilom Citroën DS3 vyhral ôsme podujatie seriálu majstrovstiev sveta WRC. Okrem druhej a štvrtej tohoročnej rallye vo Švédsku a Portugalsku, kde zvíťazili Latvala a Nór Östberg, nenašiel Francúz na zvyšných šiestich podujatiach žiadneho premožiteľa. Zvíťazil na Rallye Monte Carlo, v Mexiku, Argentíne, Grécku, na Novom Zélande i teraz vo Fínsku.

Druhý v cieli vo Fínsku so stratou 6,1 sekundy skončil Hirvonen, tretí Latvala mal na Loeba stratu 35 sekúnd. Hirvonen chcel veľmi vyhrať, veď jazdil pred domácim publikom a na rovnakom továrenskom Citroëne ako Loeb, ale ani to mu k výhre nepomohlo. Ani druhému Fínovi Latvalovi, ktorý už v tejto sezóne raz vyhral. Víťazstvo doma vo Fínsku by však bolo pre Latvalu niečo iné. Ale – poraziť Loeba, pre ktorého víťazstvo vo Fínsku bolo jeho 73. v kariére na svetových rallye, bolo aj tentoraz nad sily Latvalu.

Aj v ôsmom podujatí seriálu majstrovstiev sveta rallye si výborne viedol český pilot Martin Prokop, keď skončil deviaty. V prvej desiatke sa umiestnil aj Francúz Sebastien Ogier, ktorý po tom ako odišiel z továrenského tímu Citroën sedlá Škodu S2000. Vo Fínsku chýbal Katarčan Nasser Al-Attiyah, ktorý vymenil dočasne volant za pušku a na olympiáde v Londýne získal bronz za tretie miesto! Zo 76 posádok na štarte prišlo do cieľa 53 posádok.

V priebežnom poradí po ôsmich súťažiach má Loeb pred druhým Hirvonenom už 43 bodový náskok a pred Petterom Solbegom až 67 bodový. Aj keď do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte päť súťaží (Nemecko, Wales, Francúzsko, Sardínia a Španielsko), je len málo pravdepodobné, pokiaľ sa nič mimoriadne nestane, že by Loeb nezískal aj v tomto roku ďalší titul majstra sveta.

Všetko bude jasné po poslednej rallye 12. novembra v Španielsku. Ale ešte predtým budeme zvedaví na zápolenie najlepších súťažných jazdcov v dňoch 24. až 26. augusta v Nemecku.

Výsledky Rallye Fínska

1. Sebastien LoebFranc./Citroën DS32:28:11,4 hod
2. Mikko HirvonenFín./Citroën DS3+ 6,1 s
3. Jari-Matti LatvalaFín./Ford Fiesta+ 35
4. Petter SolbergNór./Ford Fiesta+ 56,1
5. Mads OstbergNór./Ford Fiesta+ 2:32,1 min
6. Ott TanakEst./Ford Fiesta+ 2:47,6

Priebežné poradie jazdcov (po 8 z 13 podujatí)

1. Sebastien Loeb171 bodov
2. Mikko Hirvonen128
3. Petter Solberg104
4. Mads Ostberg90
5. Jari-Matti Latvala69
6. Jevgenij Novikov55

Jari-Matti Latvala Rallye Fínska Rallye Fínska
Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.