Francúz Loeb najrýchlejší vo Fínsku

Nedeľa, 05 august 2012

Francúz Sebastien Loeb mieri nezadržateľne k deviatemu titulu majstra sveta v automobilových súťažiach. Potvrdil to víťazstvom vo Fínsku, v rodisku a domovine Mika Hirvonena i Jari-Matti Latvalu Osemnásobný majster sveta triumfoval pred dvojicou domácich jazdcov a obom Fínom tak vypálil rybník. Po koľký raz už !?

Jari-Matti Latvala
Lietajúcim Fínom by sme mohli nazvať aj Jari-Matti Latvalu. Takto skákal vo Fínsku.

Loeb s automobilom Citroën DS3 vyhral ôsme podujatie seriálu majstrovstiev sveta WRC. Okrem druhej a štvrtej tohoročnej rallye vo Švédsku a Portugalsku, kde zvíťazili Latvala a Nór Östberg, nenašiel Francúz na zvyšných šiestich podujatiach žiadneho premožiteľa. Zvíťazil na Rallye Monte Carlo, v Mexiku, Argentíne, Grécku, na Novom Zélande i teraz vo Fínsku.

Druhý v cieli vo Fínsku so stratou 6,1 sekundy skončil Hirvonen, tretí Latvala mal na Loeba stratu 35 sekúnd. Hirvonen chcel veľmi vyhrať, veď jazdil pred domácim publikom a na rovnakom továrenskom Citroëne ako Loeb, ale ani to mu k výhre nepomohlo. Ani druhému Fínovi Latvalovi, ktorý už v tejto sezóne raz vyhral. Víťazstvo doma vo Fínsku by však bolo pre Latvalu niečo iné. Ale – poraziť Loeba, pre ktorého víťazstvo vo Fínsku bolo jeho 73. v kariére na svetových rallye, bolo aj tentoraz nad sily Latvalu.

Aj v ôsmom podujatí seriálu majstrovstiev sveta rallye si výborne viedol český pilot Martin Prokop, keď skončil deviaty. V prvej desiatke sa umiestnil aj Francúz Sebastien Ogier, ktorý po tom ako odišiel z továrenského tímu Citroën sedlá Škodu S2000. Vo Fínsku chýbal Katarčan Nasser Al-Attiyah, ktorý vymenil dočasne volant za pušku a na olympiáde v Londýne získal bronz za tretie miesto! Zo 76 posádok na štarte prišlo do cieľa 53 posádok.

V priebežnom poradí po ôsmich súťažiach má Loeb pred druhým Hirvonenom už 43 bodový náskok a pred Petterom Solbegom až 67 bodový. Aj keď do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte päť súťaží (Nemecko, Wales, Francúzsko, Sardínia a Španielsko), je len málo pravdepodobné, pokiaľ sa nič mimoriadne nestane, že by Loeb nezískal aj v tomto roku ďalší titul majstra sveta.

Všetko bude jasné po poslednej rallye 12. novembra v Španielsku. Ale ešte predtým budeme zvedaví na zápolenie najlepších súťažných jazdcov v dňoch 24. až 26. augusta v Nemecku.

Výsledky Rallye Fínska

1. Sebastien LoebFranc./Citroën DS32:28:11,4 hod
2. Mikko HirvonenFín./Citroën DS3+ 6,1 s
3. Jari-Matti LatvalaFín./Ford Fiesta+ 35
4. Petter SolbergNór./Ford Fiesta+ 56,1
5. Mads OstbergNór./Ford Fiesta+ 2:32,1 min
6. Ott TanakEst./Ford Fiesta+ 2:47,6

Priebežné poradie jazdcov (po 8 z 13 podujatí)

1. Sebastien Loeb171 bodov
2. Mikko Hirvonen128
3. Petter Solberg104
4. Mads Ostberg90
5. Jari-Matti Latvala69
6. Jevgenij Novikov55

Jari-Matti Latvala Rallye Fínska Rallye Fínska
Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.