Francúz Ogier dominoval aj v Španielsku

Utorok, 29 október 2013

Po tom, ako si Sebastien Ogier vybojoval na predchádzajúcej rallye vo francúzsku titul majstra sveta pre rok 2013, vyhral teraz aj španielsku rallye a je to už jeho ôsmy triumf v tohtoročnom seriáli majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach. Druhý v Španielsku skončil jeho tímový partner Fín Jari-Matti Latvala a tretí ďalší Fín Mikko Hirvonen.

Rallye Španielska
Fínovi Hirvonenovi sa tohtoročná sezóna príliš nevydarila. Aj v Španielsku skončil až tretí.

Predposledná rallye seriálu je oproti ostatným výnimočná v tom, že sa jazdí na asfalte i na štrku. Povrch ciest je najprv asfaltový a potom štrkovitý. To kladie mimoriadne nároky na jazdcov, ale najmä na servisné tímy. Po prvých dvoch "asfaltových" dňoch sa tretí jazdil na štrkovitých cestách, takže servisné tímy museli auto cez noc kompletne prestrojiť na nové podmienky štrkovitého povrchu. To znamenalo premontovať až 80 percent komponentov pôvodného auta. Jazdný štýl museli meniť aj jazdci, čo určite nie je jednoduché.

Španielsku rallye otvorili tri asfaltové rýchlostné skúšky v piatok, ktoré všetky vyhral Orier so spolujazdcom Ingrassiom. V sobotu pokračoval Ogier vo svojej spanilej jazde, aj keď dve nasledujúce RS vyhral Španiel Dani Sordo, ale Ogier napriek tomu si držal vedenie. V nasledujúcej RS však chytil Francúz defekt na ľavé predné koleso, stratil až štyri a pol minúty a klesol na dvanástu pozíciu.

Novým lídrom sa stal Fín Latvala. Veď do konca súťaže zostávalo odjazdiť ešte deväť meraných úsekov. Nebol by to však ctižiadostivý Ogier, kto by sa o víťazstvo v rallye nepokúsil. Vyhral siedmu RS a potom aj štyri záverečné a víťazstvo v španielskej rallye získal zaslúžene.

Ogier vedie priebežné poradie o 107 bodov pred Belgičanom Neuvillom a o 121 bodov pred Latvalom. Štvrtý Hirvonen stráca 139 bodov a piaty Sordo 148 bodov.

Záverečná súťaž sa pôjde už tradične na britských ostrovoch. Wales rallye je na programe v dňoch 14. až 17. novembra.

Výsledky Rallye Španielska

1. S. OgierFranc./VW Polo3:33:21,2 hod
2. J. LatvalaFín./ VW Polo+32.9 s
3. M. HirvonenFín./Citroën DS3+1:13,7 min
4. T. NeuvilleBelg./Ford Fiesta+1:33,9
5. J. NovikovRus./Ford Fiesta+2:01,0
6. M. ÖstbergNór./Ford Fiesta+2:26,0
7. M. ProkopČR/Ford Fiesta+4:55,8
8. H. PaddonN. Zél./Škoda Fabia+6:55,7
9. R. KubicaPol./Citroën DS3+11:14,1
10. A. Al-KuwariSAE/Citroën DS3+13:26,8

Priebežné poradie jazdcov (po 12 z celkových 13 podujatí)

1. S. Ogier265 bodov
2. T. Neuville158
3. J.-M. Latvala144
4. M. Hirvonen126
5. D. Sordo117
6. M. Östberg89
7. S. Loeb68
8. J. Novikov67
9. M. Prokop55
10. A. Mikkelsen40

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.