Francúz Ogier dominoval aj v Španielsku

Utorok, 29 október 2013

Po tom, ako si Sebastien Ogier vybojoval na predchádzajúcej rallye vo francúzsku titul majstra sveta pre rok 2013, vyhral teraz aj španielsku rallye a je to už jeho ôsmy triumf v tohtoročnom seriáli majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach. Druhý v Španielsku skončil jeho tímový partner Fín Jari-Matti Latvala a tretí ďalší Fín Mikko Hirvonen.

Rallye Španielska
Fínovi Hirvonenovi sa tohtoročná sezóna príliš nevydarila. Aj v Španielsku skončil až tretí.

Predposledná rallye seriálu je oproti ostatným výnimočná v tom, že sa jazdí na asfalte i na štrku. Povrch ciest je najprv asfaltový a potom štrkovitý. To kladie mimoriadne nároky na jazdcov, ale najmä na servisné tímy. Po prvých dvoch "asfaltových" dňoch sa tretí jazdil na štrkovitých cestách, takže servisné tímy museli auto cez noc kompletne prestrojiť na nové podmienky štrkovitého povrchu. To znamenalo premontovať až 80 percent komponentov pôvodného auta. Jazdný štýl museli meniť aj jazdci, čo určite nie je jednoduché.

Španielsku rallye otvorili tri asfaltové rýchlostné skúšky v piatok, ktoré všetky vyhral Orier so spolujazdcom Ingrassiom. V sobotu pokračoval Ogier vo svojej spanilej jazde, aj keď dve nasledujúce RS vyhral Španiel Dani Sordo, ale Ogier napriek tomu si držal vedenie. V nasledujúcej RS však chytil Francúz defekt na ľavé predné koleso, stratil až štyri a pol minúty a klesol na dvanástu pozíciu.

Novým lídrom sa stal Fín Latvala. Veď do konca súťaže zostávalo odjazdiť ešte deväť meraných úsekov. Nebol by to však ctižiadostivý Ogier, kto by sa o víťazstvo v rallye nepokúsil. Vyhral siedmu RS a potom aj štyri záverečné a víťazstvo v španielskej rallye získal zaslúžene.

Ogier vedie priebežné poradie o 107 bodov pred Belgičanom Neuvillom a o 121 bodov pred Latvalom. Štvrtý Hirvonen stráca 139 bodov a piaty Sordo 148 bodov.

Záverečná súťaž sa pôjde už tradične na britských ostrovoch. Wales rallye je na programe v dňoch 14. až 17. novembra.

Výsledky Rallye Španielska

1. S. OgierFranc./VW Polo3:33:21,2 hod
2. J. LatvalaFín./ VW Polo+32.9 s
3. M. HirvonenFín./Citroën DS3+1:13,7 min
4. T. NeuvilleBelg./Ford Fiesta+1:33,9
5. J. NovikovRus./Ford Fiesta+2:01,0
6. M. ÖstbergNór./Ford Fiesta+2:26,0
7. M. ProkopČR/Ford Fiesta+4:55,8
8. H. PaddonN. Zél./Škoda Fabia+6:55,7
9. R. KubicaPol./Citroën DS3+11:14,1
10. A. Al-KuwariSAE/Citroën DS3+13:26,8

Priebežné poradie jazdcov (po 12 z celkových 13 podujatí)

1. S. Ogier265 bodov
2. T. Neuville158
3. J.-M. Latvala144
4. M. Hirvonen126
5. D. Sordo117
6. M. Östberg89
7. S. Loeb68
8. J. Novikov67
9. M. Prokop55
10. A. Mikkelsen40

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.