Francúz Ogier dominoval aj v Španielsku

Utorok, 29 október 2013

Po tom, ako si Sebastien Ogier vybojoval na predchádzajúcej rallye vo francúzsku titul majstra sveta pre rok 2013, vyhral teraz aj španielsku rallye a je to už jeho ôsmy triumf v tohtoročnom seriáli majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach. Druhý v Španielsku skončil jeho tímový partner Fín Jari-Matti Latvala a tretí ďalší Fín Mikko Hirvonen.

Rallye Španielska
Fínovi Hirvonenovi sa tohtoročná sezóna príliš nevydarila. Aj v Španielsku skončil až tretí.

Predposledná rallye seriálu je oproti ostatným výnimočná v tom, že sa jazdí na asfalte i na štrku. Povrch ciest je najprv asfaltový a potom štrkovitý. To kladie mimoriadne nároky na jazdcov, ale najmä na servisné tímy. Po prvých dvoch "asfaltových" dňoch sa tretí jazdil na štrkovitých cestách, takže servisné tímy museli auto cez noc kompletne prestrojiť na nové podmienky štrkovitého povrchu. To znamenalo premontovať až 80 percent komponentov pôvodného auta. Jazdný štýl museli meniť aj jazdci, čo určite nie je jednoduché.

Španielsku rallye otvorili tri asfaltové rýchlostné skúšky v piatok, ktoré všetky vyhral Orier so spolujazdcom Ingrassiom. V sobotu pokračoval Ogier vo svojej spanilej jazde, aj keď dve nasledujúce RS vyhral Španiel Dani Sordo, ale Ogier napriek tomu si držal vedenie. V nasledujúcej RS však chytil Francúz defekt na ľavé predné koleso, stratil až štyri a pol minúty a klesol na dvanástu pozíciu.

Novým lídrom sa stal Fín Latvala. Veď do konca súťaže zostávalo odjazdiť ešte deväť meraných úsekov. Nebol by to však ctižiadostivý Ogier, kto by sa o víťazstvo v rallye nepokúsil. Vyhral siedmu RS a potom aj štyri záverečné a víťazstvo v španielskej rallye získal zaslúžene.

Ogier vedie priebežné poradie o 107 bodov pred Belgičanom Neuvillom a o 121 bodov pred Latvalom. Štvrtý Hirvonen stráca 139 bodov a piaty Sordo 148 bodov.

Záverečná súťaž sa pôjde už tradične na britských ostrovoch. Wales rallye je na programe v dňoch 14. až 17. novembra.

Výsledky Rallye Španielska

1. S. OgierFranc./VW Polo3:33:21,2 hod
2. J. LatvalaFín./ VW Polo+32.9 s
3. M. HirvonenFín./Citroën DS3+1:13,7 min
4. T. NeuvilleBelg./Ford Fiesta+1:33,9
5. J. NovikovRus./Ford Fiesta+2:01,0
6. M. ÖstbergNór./Ford Fiesta+2:26,0
7. M. ProkopČR/Ford Fiesta+4:55,8
8. H. PaddonN. Zél./Škoda Fabia+6:55,7
9. R. KubicaPol./Citroën DS3+11:14,1
10. A. Al-KuwariSAE/Citroën DS3+13:26,8

Priebežné poradie jazdcov (po 12 z celkových 13 podujatí)

1. S. Ogier265 bodov
2. T. Neuville158
3. J.-M. Latvala144
4. M. Hirvonen126
5. D. Sordo117
6. M. Östberg89
7. S. Loeb68
8. J. Novikov67
9. M. Prokop55
10. A. Mikkelsen40

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.