Francúz Ogier vyhral aj záverečnú Rallye Wales

Štvrtok, 20 november 2014

Posledné podujatie majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach, ktorým je už tradične britská RAC rallye, v posledných rokoch Rallye Wales, vyhral Francúz Sebastien Ogier pred Fínom Mikkom Hirvonenom a Nórom Östbergom. Ogier tak potvrdil svoj titul, ktorý získal už v predstihu v Katalánsku koncom októbra a zároveň obhájil titul majstra sveta spred roka.

1 Ogier - VW Polo-R
Posádka Ogier – Ingrassia vyhrala aj záverečné podujatie seriálu majstrovstiev sveta Wales rallye a potvrdila tak titul majstra sveta. Obhájila zároveň titul z minulého roka.

Sebastien Ogier zaznamenal vo Veľkej Británii už ôsme víťazstvo v sezóne z trinástich podujatí. V úvode Wales rallye zvádzal veľký boj s partnerom z tímu Volkswagen Jari-Matti Latvalom, ten však v jednej z rýchlostných skúšok počas druhého dňa rallye po šmyku na klzkej trati vyšiel z cesty a stratil viac ako tri minúty. Fín tak stratil nielen nádej na víťazstvo, alebo aspoň miesto na pódiu, ale nakoniec skončil až ôsmy.

Latvalu dôstojne zastúpil jeho krajan Mikko Hirvonen, ktorý bol v cieli hneď za Ogierom na druhom mieste. Ak sme tohto Fína chválili po Katalánskej rallye za vzostupnú formu, skvelý výkon a celkové tretie miesto (za Ogierom a Latvalom), tak teraz to musíme zopakovať. Po tom, čo Hirvonen ohlásil koniec kariéry súťažného jazdca, začal znovu nadväzovať na výkony a výsledky zo svojich najlepších súťažných rokov. Akoby zhodil zo seba nervozitu, jazdil uvoľnene a dostavili sa aj výsledky. Určite je preto veľká škoda, že tento skvelý jazdec odchádza do súťažného dôchodku!

2 Ogier - Ingrassia
Sebastien Ogier a Jules Ingrassia po triumfe vo Walese s trofejou pre majstrov sveta

Francúz Ogier po "odpadnutí" Latvalu jazdil pokojne a aj to mu stačilo na to, aby mal v cieli náskok takmer štyridsiatich sekúnd. Podobne ako Latvala skončil mimo cesty aj Kris Meeke (Citroën DS3), ďalší jazdec, ktorý mohol ohrozovať Ogiera. Meeke nakoniec skončil šiesty.

Na blatistých britských cestách na Ogiera nemali tentoraz ani Nór Östberg (Citroën DS3, skončil tretí), Belgičan Neuville (Hyundai i20, v cieli bol štvrtý) či Brit Evans (Ford Fiesta, skončil piaty). Do prvej desiatky sa nedostal ani tentoraz Poliak Kubica (Ford Fiesta), ktorý skončil na 11. mieste. Zato tradične v desiatke najlepších bol aj teraz Čech Martin Prokop (Ford Fiesta). Slovenská posádka Martin Kočí – Lukáš Kostka (Citroën DS3) prišla do cieľa v absolútnom poradí na 28. mieste, v kategórii JWRC na druhom mieste a v konečnom poradí juniorského šampionátu im patrí konečné krásne tretie miesto.

3 Mikko Hirvonen
Rozlúčka so súťažným športom. Takto sa lúčili Mikko Hirvonen a spolujazdec Lehtinen.

Záverečnú Power Stage vyhral Latvala a získal ďalšie tri body. Druhý skončil Neuville a tretí Östberg a do tabuľky si pripísali dva a jeden bod. Ogier neriskoval, nechcel prísť o prvenstvo v rallye a tak ani nebodoval.

Britská rallye urobila záverečnú bodku za súťažným seriálom. Titul zaslúžene patrí Francúzovi Ogierovi, ktorý po odchode svojho krajana Sebastiena Loeba pred dvomi rokmi prebral kraľovanie v automobilovom súťažnom športe. To pred Loebom a Ogierom ovládali najmä Severania, predovšetkým Fíni. Po odchode Hirvonena by históriu mohol zmeniť Jari-Matti Latvala. Podarí sa mu to? Uvidíme o rok.

Výsledky Rallye Wales

1. Ogier-IngrassiaFranc./VW Polo-R3:03:08,2 hod
2. Hirvonen-LehtinenFín./Ford Fiesta RS+37,6 s
3. Östberg-AnderssonNór.,Švéd./Citroën DS3 +1:03,6 min
4. Neuville-GilsoulBelg./Hyundai i20+1:14,9
5. Evans-BarrittBrit./Ford Fiesta+1:24,3
6. Meeke-NagleV. Brit., Ír./Citroën DS3+2:03,0
7. Ott TanakEst./Ford Fiesta+2:29,7
8. J.-M. LatvalaFín./VW Polo-R+2:47,5
9. Martin ProkopČR/Ford Fiesta+3:43,3
10. Hayden PaddonN. Zél./Hyundai i20+3:48,5
11.Robert KubicaPol./Ford Fiesta+4:19,4
...
9. Prokop-TománekČR/Ford Fiesta RS+3:43,3
...
28. Kočí - KostkaSR/Citroën DS3+29:30,7

Konečné poradie majstrovstiev sveta (po 13 súťažiach)

1. Sebastien Ogier267 bodov
2. Jari-Matti Latvala218
3. Andreas Mikkelsen150
4. Mikko Hirvonen126
5. Mads Östberg108
6. Thierry Neuville105
7. Kris Meeke92
8. Elfyn Evans81
9. Martin Prokop44
10. Dani Sordo40

Konečné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Volkswagen I447 bodov
2. Citroën210
3. M-Sport Ford I208
4. Hyundai187
5. Volkswagen II133
6. Jipocar49

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.